Ziraat Mühendisi Maaşları

Ziraat Mühendisi Maaşları

Ziraat mühendisleri günümüzde il ve ilçelerde ziraat odalarında çalışan mühendisleridir. Ziraat mühendisleri işlerine bakıldığı zaman ziraat mühendisleri köyleri, tarlaları gezerek bu alanda bulunan tarla, bahçe ve ormanlıklar ile ilgilenmektedir.

Ziraat mühendislerinin bir diğer işi de hayvanların bakımı ve hayvanların sağlığı il ilgilenmektedirler. Günümüzde ziraat mühendisleri oldukça zor şartlar altında çalışmaktadırlar. Ziraat mühendisleri günümüzde küçük olan ilçelerde bir tane bulunurken büyük olan illere ve ilçelere doğru gidildikçe bu sayı artmaktadır.


Özel sektörde mühendisler bilgi ve tecrübeleri ile  işe girerken, kamu da kamu personeli seçme sınavı puanı ile işe girmektedir.Özel maaşlar biraz daha yüksek olsa da, insanlar kamuyu tercih etmektedir. Çünkü garanti iş gözüyle bakılmaktadır. Bu cezbeden önemli bir özellik.

Ziraat mühendisleri maaşlarına bakıldığı zamanla bu maaş 3800 TL civarında olmaktadır. Kıdem ve yıl olarak farklarının olduğunu hatırlatalım. Bilgi ve tecrübeli bir mühendis 5000 TL alırken,  yeni başlayan bir mühendisin maaşı 3000 TL almaktadır. Mühendislerin özel ve kamu sektörlerinde çalıştıklarını net olarak söyleyebiliriz.

 


Bir önceki yazımız olan Mekatronik Teknikeri Maaşları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 6 YORUM
 1. Ruhan dedi ki:

  Iyi günler ben bahçe Bitkileri bölümünde okuyorum kendimi nasıl geliştirebilirim yardımcı olursanız çok sevinirim.

 2. Sergen dedi ki:

  Ahmet Bey size ulaşabileceğim bir sosyal medya adresi var mı

 3. ayse dedi ki:

  Ziraat Mühendisleri masa başında da calisabilirmik

 4. ada deren dedi ki:

  merhaba ben ziraat mühendisliği bitki koruma öğrencisiyim bu bölüm için ingilizce bilmek ne kadar önemli

  1. Orhan dedi ki:

   Önemsiz

  2. Ahmet dedi ki:

   Büyük ilaç firmaları ingilizce bilen eleman alıyor iyi paralar kazanmak istiyorsan ingilizce öğrenmelisin,benim ingilizcem çok iyi 2500 maaş+prim başladım arkadaşım 1500 lira ile başladı.Ben sürekli yurtdışı fuarlarına gidiyorum arkadaşım köylere gidiyor

BİR YORUM YAZ