Zabıta Ne Kadar Maaş Alır

Zabıta Ne Kadar Maaş Alır

Zabıtalık mesleği icra eden personellerin aldıkları aylık ücretleri ne bilgiler ile sizlere paylaşacağız. Öncelikle bu  9/1meslekte, lise mezunu, önlisans ve lisans mezunu olmak üzere 3 tip eğitim durumu vardır. Bunların arasında maaş farkları olduğunu gibi görevi itibariyle zabıta fakat, pozisyonu itibariyle amir olarak görev yapanlar da normal zabıtalara göre daha yüksek ücret alırlar. İşte bu sebeple, bu konuda aklınıza takılan tüm soruları yorumlar bölümünden bizlere ulaştırabilirsiniz. 2015 senesinin sonlarına doğru yaklaştığımız şu günlerde, 2015 senesi içerisinde yılda 2 kez zabıta maaşlarına zam gelmiştir. Bu zamdan sonra ortalama bir zabıta 2600 TL’ye ulaşırken, görev yaptığı il ve ilçeye göre de maaşları farklılık göstermektedir. Bundan ötürü net bilgileri öğrenmek için aşağıda ki tabloya bir göz atmanız gerekli olacaktır.

Ön Bilgi

Memurların hepsininde işe başlama dereceleri çok önemlidir. Genellikle lisans mezunları 9/1 derecesi üzerinden iş başı yaparlar. Bir sonra ki sene 9/2 kademesine yükselirsiniz. Fakat en düşük derece 15/1 kademesidir. Burada yapacağınız işe göre kademeniz değişmektedir. 15 kademesi, burada ki 1 ise derecesini ifade etmektedir.


Zabıta Lise Mezunu veya Ortaokul Mezunu

2.080 TL’ye ile iş başı yapmaktadır. Burada en düşük seviye üzerinden hesaplanmıştır. Bekar ve asgari geçim indirim %50’dir. Ayrıca gelir vergisi dilimi %15’tir. Bu maaşın üzerine aile yardım bildirimi 150 TL+ çocuk olanlar içinde 50 TL ek fark ödenmektedir. Belediyeler’deki sendika anlaşmalarına göre belediyede ki zabıtaların maaşları değişmektedir. Derecesi 10/1’dir.

Zabıta Lisans Mezunu

2.170 TL’ye ile iş başı yapmaktadır. Derecesi 9/1 üzerinden hesaplanmıştır. Ayrıca gelir vergisi dilimi %15’tir. Bu maaşın üzerine aile yardım bildirimi 150 TL+ çocuk olanlar içinde 50 TL ek fark ödenmektedir.

Zabıta Amirlik

2.580 TL’ye ile iş başı yapmaktadır. Derecesi 1/1 üzerinden hesaplanmıştır. Ayrıca gelir vergisi dilimi %15’tir. Ek yardımları yardımları vardır.

Genel Değerlendirme ve Sonuç

Zabıtalık mesleği devlet memurluğudur. Kadrolu ve sözleşmeli olarak görev yaparlar. Maaşları Türkiye şartlarında güzeldir. Yukarı yazmış olduğumuz maaşlar başlangıç maaşlarıdır. İl ve ilçelere göre değişkenlik göstermektedir. Bazı belediyelerde mesai imkanları vardır. (Ek gelir olarak)


Bir önceki yazımız olan Mekatronik Teknikeri Maaşları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ