Zabıt Katipliği Maaşları

Zabıt Katipliği Maaşları

Adalet Bakanlığı bünyesinde görevlerini icra eden zabıt katipliği maaşları ve çalışma koşulları hakkında paylaşımlarda bulunacağız. 2015 Ocak ayı itibariyle maaşlara %3 oranında zam yansırken, enflasyon farklı oluştuğu vakit bu da memurların maaşlarına yansıdığı gibi katiplerin de aldıkları ücretler ek olarak eklenecektir. Zabıt katip olmak için adaylar belli bir programdan geçmesi gerekiyor. Bunların başında on parmak klavye şartı vardır.


Maaşların lise ve lisans mezunu olarak değiştiğini söylemekte yarar vardır. Başlangıç giriş ücretleri 1980 TL’dir. Burada verilen maaş, bekar zabıt katibi için verilmiştir. Evli ve çocuk için ortalama 200 TL fark olurken, kıdem yılı ve hizmet süresi de bu maaşlara eklenir. Aile yardımı eklenerek yeni işe başlayan bir katip, ortalama 2200 TL net maaş almaktadır. İnsanların merak ettikleri soruların başında gelen, zabıt katipliği ne kadar maaş alır dır.

Kadrolu ve sözleşmeli olarak çalışan personel de vardır. Sözleşmeli lise mezunu zabıt katibi ortalama 2000 TL maaş alırken, kadrolu lisans mezunu 2150 TL ücret almaktadır. Bitirmiş olduğu bölüme bakılmadan lisans ve lise mezunu olarak maaş farkları vardır. Sözleşmeli lisans mezunu katip ortalama 2050 TL maaş almaktadır.

Çalışma saatleri hafta içi 8:30 – 17:00 olarak belirlenmiştir. Tatil, bayram ve özel izin günleri vardır. Mesai kavramı yoktur.


Bir önceki yazımız olan Mekatronik Teknikeri Maaşları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ