Yumurtaya Yüzde Yüz Zam Geldi

Yumurtaya Yüzde Yüz Zam Geldi

Son yılların en çok artış yaşanan ürünleri arasında yer alan yumurta bazı semtleri kilosu 15 TL’ye kadar dayandı. Fakat durumdan halk memnun değil. Üreticilere göre yumurta ihraacat edildiği için ülke de yumurta sorunu oluyor ve fiyatlar o denli yükseliyor. Okulların açılmasına kısa bir süre kala yumurta fiyatlarında ki fahşiş artış kimsenin gözünden kaçmadı.

Esnaflara göre yumurta fiyatları sene içerisinde 2 ya da 3 kez yükselir ve düşer. Özellikle yaz aylarında düşüşte olan yumurta, okul zamanı yükselir. Bu yükseliş dış ülkere ürün gittiği için anlık bir yükselme olduğunu belirtiyorlar.Yumurtanın maliyetini 5 – 6 TL arasında değişiyor. Fakat başta Irak, Rusya gibi ülkere yumurta ihraç edildiği için fiyatlar da artış görüldü.


Fakat yumurta fiyatları Türkiye’de yazın indiği için üretim de azalmakta, tüketime göre okul zamanı üretim artmaktadır. Eylül’e doğru üreticiler tekrar üretimi artırmaya çalışıyor. Tüketim ve ihracatta olduğu için arzdan daha çok talep olduğundan fiyatlarda yükseliş oluyor.

En iyi yumurta köy yumurtası

Köy yumurtaları herkes tarafında met edilmektedir. Ortalama diğer yumurtaya göre kilosinde 3 – 4 TL fazla ödeyerek aldığımız köy yumurtası da fiyatlara yenik düştü. İç piyasa da yumurta bulunmayınca insanlar köy yumurtalarına hücum etti ve piyasada köy yumurtası fiyatı yükseldi.

Protein deposu olan yumurta da insan vücuduna yararlı bir çok madde var. İnsanların sabah kahvaltılarının vazgeçilmez ürünü olan yumurta ne kadar pahalı olursa olsun, vatandaş alıyor. Artık yumurta yavaş yavaş lüks olmaya gidiyor.

 


Bir önceki yazımız olan Mekatronik Teknikeri Maaşları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ