Yeni Yasada Erken Emeklilik

Yeni Yasada Erken Emeklilik

Yeni yasa ile gelecek olan erken emeklilik şartları ve emekli olmak için yaşa takılmış olan çalışanlar için erken emeklilik formüllerini açıklayan Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik erken emekli olabilecekler için açıklamada bulundu.

Ülkemizde 1 Kasım seçimlerinin yapılmasının ardından yeni yılda yapılacak olan sistem ve çalışmalar üzerinde hazırlıkları başlatan meclis ve bakanlık görevlileri erken emeklik için yapılacak olan çalışmaların başlangıç yaptılar. Meclis gündemiden erken emeklilik çalışmaları ve görüşmeleri devam etmekte olan erken emeklilik ve emeklilikte yaşa takılmış olanlar için önümüzden senenin ilk aylarında daha detaylı olarak açıklama yapacaklarını belirttiler. 5 milyon kişinin heyecanla beklediği erken emeklilik, yaşa takılanlar ve anneler için çalışmaları sundular.


Yaşa takılmış olanlar için emeklilik sürecinde 500 bin kişiye emeklilik yolu açılacak. Yapılan olan çalışmaların neticesinde gelen açıklamalarda 8 Eylül 1999’dan önce sigortalı olanlar istisna olacak. 8 Eylül 1999’dan sonra sigortalı olanların bu kanun yürürlüğe girdikten 360 gün içinde bu istisna ile yaşlılık aylığından yararlanabilmeleri için; kadınsa 50, erkekse 55 yaşını doldurmamış olmakla, kadın ise 20, erkek ise 25 yıldan beri sigortalı bulunması ve en az 5 bin gün primi olması, kadın ise 50, erkek ise 55 yaşını doldurmuş olması ve en az 5 bin gün veya kadın ise 50, erkek ise 55 yaşını doldurmuş olması, 15 yıldan beri sigortalı bulunması ve en az 3 bin 600 gün malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi ödemiş olması şart olacak.


Bir önceki yazımız olan Mekatronik Teknikeri Maaşları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ