Yeni İşe Başlayan Doktor Maaşı

Yeni İşe Başlayan Doktor Maaşı

Sağlık sektörünü yeterince değerlendiremediği düşünülen ülkelerdendir Azerbaycan. Para birimi manat olan ülkede uzman doktor aylık maaşı 160 – 200 manat arası olup bu rakam 400-500 Türk Lirası karşılığına tekabül etmektedir.

Çalışma koşulları olarak tüm başka ülkelerdeki meslektaşları gibi hastanelerde tam gün hizmet vermektedirler. Fakat bu ülkede sağlık sektör yeterince emeğinin karşılığını almamakta ve diğer mesleklere göre en düşük maaşların elde edildiği bir gelir grubu olarak sınıflandırılmaktadır.


Doktorlar tarafından beyin göçünün Amerika Birleşik Devletlerine yapıldığı çok hayret edilmemesi gereken bir husustur. Bakü’de konusunda uzmanlaşmış doktorların özel hastanelerde daha iyi ücret ve prim sisteminden yararlanabildiği ve kısmen maaşlarından memnun olduğu farklılıklarda yaşanabilmektedir

Ülkemizde ise bu durumda aynı şekilde sürmektedir. Göreve yeni başlayan bir doktor maaşı 2.850 – 3.500 TL arasında değişmektedir. Ayrıca çalışılan hastaneye göre döner sermaye sisteminde yararlanılma söz konusu olmaktadır. Buradan ek bir ücret çalışan personele yansıtılmaktadır. Döner sermayeli hastanelerde ortalama olarak yeni doktor maaşı 3.500 – 4.000 TL arasında olmaktadır.


Bir önceki yazımız olan Mekatronik Teknikeri Maaşları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. Tugce dedi ki:

  Cerrah beyin uzmanlarinin kesin tam maasi

  1. Atakan dedi ki:

   Ne yaptın sen 😀 haddi hesabı yok kardeşim en zor cerrahlıktır beyin yüzbinlerle hesap vermek gerekir

  2. mehmet dedi ki:

   beyin insanın vücudundaki her yeri ve her şeyi yönetir beyin amiliyatında cerrahların en ufak bir hatası o kişinin en az felç kalmasına sebep olur

BİR YORUM YAZ