Yeni Başlayan Hâkim Maaşı

Yeni Başlayan Hâkim Maaşı

Yasama, Yürütme ve Yargı. Üç ayrı bağımsız kuruluşun örgütlenmesi sonucu parlamenter demokrasi ayakta durabilmektedir. Kuşkusuz yargıya siyaset dâhil hiçbir güç dengesinin etkilememesi, insanların adil yargılanmasında son derece önemlidir. Dolayısıyla demokrasilerde yargının bağımsızlığına son derece önem verilir.Yargı konusunda da hâkim ve savcılara büyük iş düşmektedir. Elbette yargının diğer emektar personeli de yargının işleyişinde büyük gayret göstermektedir. Ancak hâkimlerin çalışma koşullarının iyileştirilmesi en öncelikli konulardandır.Bugünkü koşullarda hâkimlerin çalışma ortamı temiz ve rahat olduğu gibi çalışma saatleri de sistemli yürümektedir. Tayin durumları da söz konusu olabilmektedir. Mahkemelerin bağımsızlığı konusunda büyük emek sarf ederler.


Diğer yargı mensuplarıyla da sürekli görüşmeler yaparak, adli konuların işleyişindeki düzeni sağlarlar. Ancak hâkimlerin çalışma koşullarında muhtemel eksikliklerin de takip edilmesi gerekir. Mevcut sorunlarının çözülmesi öncelikli konulardandır. Türkiye’de hâkimliğe başlayan bir yargıcın maaşı ise 5.200 TL’dir. Ayrıca kıdem ve seneye göre maaşta artış da olmaktadır. Örnek verecek olursak eğer on beş yirmi sene çalışan bir hakim maaşı 6.000 – 7.000 TL arasında değişmektedir. Aynı zamanda yargı mensuplarının çeşitli ayrıcalıkları ve dokunulmazlıkları ve kültürel , sosyal etkinliklerinden faydalanmaktadırlar.

Ülkemizde son zamanlar da yaşanan sorunlar nedeniyle bu mesleğe karşı her ne kadar da eleştirisel bakılsa da bu mesleğin getirdiği bir ağırlık bir sorumluluk bir kariyer vardır. Hemen hemen herkesin bu meslekte olması isteği bu makamın ne kadar değerli , ne kadar zahmetli ve kolay kolay gelinmeyecek bir meslek olduğunu ortaya koymaktadır.


Bir önceki yazımız olan Uzman Çavuş Maaşları 2017 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ