Yardımcı Pilot Maaşları

Yardımcı Pilot Maaşları

Ülkemizde en gözde mesleklerden biri olan pilotluk görevi hemen hemen her bireyin görev almak istediği bir meslek dalı olmuştur. Hem yapılan iş hem işin getirdiği bir karizma olarak bireyin bu konudaki istekleri konusunda artış yaratmaktadır. Bu konuda eğitim veren sınırlı sayıda olan okul ve eğitim kurumları sebebiyle çok fazla personel yetişmemektedir. Aynı zamanda pilotluk eğitimlerinin ücretleri biraz fazla olması sebebiyle çok fazla katılım sağlanamamaktadır.

Yardımcı pilotlar görevleri itibariyle ikinici pilot olarak anılmakta ve birinci pilotun yaptığı işlerden ve kendi yaptığı işlerden sorumlu olmaktadır. Birinci pilot herhangi bir aksalık veya sorun karşısında kaldığı zamn hemen devreye iknici pilot girmektedir. Çok önemli konularda ise birbirlerinin fikirlerini alarak yapılacak işlemleri ona göre tayin etmektedirler.


Aynı zamanda uçuştan sonra herhangi bir bakım onarım veya arızalanan bir durumu, uçuş sırasında ortaya çıkan bir arıza durumunu hemen tesbit gerekli donanım teknisyenlerine bildirerek veya anons sistemi ile irtibata geçerek meydana gelen arızanın çözülebilmesi yada gerekli talimatların uygulanması konusunda görev yapmaktadırlar.Yardımcı pilot maaşlarına değinecek olursak ortalama olarak 8.000 – 12.000 TL arasında olmaktadır. Bu mesleğin getirdiği karizmatik yönü ve maaşlarının çok yüksek olması nedeniyle tercih çok olmaktadır. Yardımcı pilot maaşlarına değinecek olursak ortalama olarak 8.000 – 12.000 TL arasında olmaktadır.


Bir önceki yazımız olan Mekatronik Teknikeri Maaşları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Ozab dedi ki:

    Kaptan pilot maaşları ne kadardı ve bunların çalışma aralığınıda yazabilirmisiniz?

BİR YORUM YAZ