Veteriner Maaşları

Veteriner Maaşları

Veteriner maaşları geçtiğimiz yıllara nazaran sabit oranda artış göstermiştir. Bu hekimliği görevi alanında başta kedi, köpek ve evcil hayvanların bakımı, sağlığı ve beslenmesi ile ilgilen bilim dalıdır. Büyükbaş ve küçükbaş hayvanların tüm ıslahı ve yetiştirilmesine dair sürekli çalışma yapan, sağlıklı bir hayat sağlayan, tüm tedavilerini gerektiği anda yapan, bakımından sorumlu olan bir hekim dalıdır.

Veteriner hekimler, çalıştıkları kuruma göre maaşları değişiyor.  Özel sektör olarak kendi işini yapan veterinerler, daha fazla para kazanmaktadır. Aylık maaş olarak 3080 TL almakta yerine ortalama 5000 ile 10.000 TL para kazanıyorlar. Kendi işini kuramayan hekimler ise, kamu da veya özel sektör de çalışmaktadırlar. İş alanları çok geniştir. Veteriner maaşları özel sektör de firmasına göre 2500 ile 3500 TL arasındadır.


Yılda Ocak ve Temmuz aylarında alınan zamlara ek olarak enflasyonunun duruma göre, fazladan bir zam gelebilir. Maaşları net olarak belirtmek gerekirse, 8/2 derecesinden ilk olarak kamu da işe başlayan bir hekim, 3080 TL alırken, 1/4 derecesine sahip 25 senelik veteriner 3620 TL maaş almaktadır.

Burada net veteriner maaşları, kendi işini yapan hekimler için aylık kazanılan para biraz düşüktür. Bu sebeple kamuda iş alanı geniş atanma puanları oldukça düşüktür. Güney doğu da 65 ile 70 puanla lisans atamaları vardır.


Bir önceki yazımız olan Mekatronik Teknikeri Maaşları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 6 YORUM
 1. mehmet dedi ki:

  ben bu bölümde okumaktayım. ve iş imkanları geniş diye bu mesleği seçtim. klinik açabilirim , akademisyen olabilirim, gıda sektöründe çalışabilirim, yani rahatlıkla seçin 1. kural hayvanları sevin. ve biyolojiye biraz ilginiz olsun. sıkıntı yaşayan çok arkadaşım var. ve bide bayan arkadaşlar bu bölümü rahatlıkla seçsinler. benim bir sürü arkadaşım yapamam diye seçmedi. ama bayanlar daha başarılı bile sayılır…

 2. nefes dedi ki:

  bence insanlar veterinerlik mesleğini parası için değil sevdiği bir is olduğu için yapıyorlar.

  1. fatih dedi ki:

   4000 tl kira mı ?

 3. Ali dedi ki:

  Ortalama 7500 kazanan veteriner hekim 4000 Tl kiraya verirse kendiaine 3500 TL rakam kalır. O para için 5 yıl hadi 1 yıl uzadı 6 yıl inek gibi kitapları ezberliyeceğine 1 yıl arapça öğren araplara ev-arsa sat.5 yılda sülalenin hayatını kurtar.

 4. ysb dedi ki:

  bu yazıyı yazan arkadaş herhalde Türkiye’ de yaşamıyor.İki yıldır atama yapılmayan bölüme puanlar düşük iş alanı geniş demiş.Ayrıca özel sektörde bu imkanları bulan hiç bir veteriner hekim kamuda çalışmaz.Sonuç olarak sizin sandığınız gibi bu meslek sahiplerine dünya toz pembe değil.

  1. maaşları net dedi ki:

   Merhabalar,

   Veteriner maaşları

   son yıllarda yapılan atama puanlarına ilişkin kesin veriler ösym’nin internet sitesinde bulabilirsiniz.

   http://www.osym.gov.tr/dosya/1-71520/h/kpss20141yerlestirmemaxminpuanlarlisans.pdf

   Biraz daha takip ederseniz sonuçlarını daha net bir şekilde öğrenebilirsiniz.

   Ayrıca yakın zaman da yapılacak atama listesine bakarsanız, ne kadar veteriner alımı yapıldığını görebilirsiniz…

   http://maaslari.net/dokuman/veteriner-atamalari-2015.pdf

BİR YORUM YAZ