Veteriner Sağlık Teknisyeni Maaşları

Veteriner Sağlık Teknisyeni Maaşları

Veteriner sağlık teknisyenleri, üniversitelerin sağlık programları bölümlerinde olan, laborant ve veteriner sağlık ön lisans programlarına, hayvan yetiştiriciliği ve sağlığı meslek yüksek okullarına, veteriner sağlık teknikerliği ön lisans programlarına sınavlı/sınavsız girebilmektedirler. Sınavsız girdiği meslek yüksek okullarından dikey geçiş sınavı ile veteriner fakültelerine girebilmektedirler. Gerek kamu kurum ve kuruluşlarında, gerekse özel sektörde görev alarak yetki ve sorumluluklarını yürütürler.


Veteriner Sağlık Teknisyenliği, ilköğretimin 8. sınıfı bitiminde Türkiye genelinde yapılan sınav ile öğrenci kabul eden Tarım Meslek Liselerine bağlı Veteriner Sağlık alanında 4 yıllık temel veteriner tıp eğitimini almış, hayvan sağlığı alanında teşhis ve tedavide Veteriner Hekim’e yardım eden, hayvan ıslahı alanında çalışmalar yapan nitelikli personel yetiştiren bölümdür. Bu eğitimi alanlara veteriner sağlık teknisyeni adı verilir.
Eğitim sonrası Tarım Bakanlığında işe başlayanlar, asgari ücretin iki katı kadar ücret alırlar. Ayrıca yaptıkları aşı ve tohumlamadan yasal olarak ek bir ücret alırlar. Özel kuruluşlarda işe yeni başlayanlar asgari ücret tutarında, tecrübeli elemanlar ise asgari ücretin 2-3 katı gelir elde ederler.


Bir önceki yazımız olan Mekatronik Teknikeri Maaşları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ