Vergi Müfettişi Maaşları

Vergi Müfettişi Maaşları

Vergi müfettişi, Maliye Bakanlığı’na bağlı olarak çalışan vergi incelemesinin yanında soruşturma ve denetleme görevlerini yürüten kişidir. Geçmişte vergi denetmeni, gelir kontrolü, maliye müfettişi olarak ayrılan meslek tek bir başlıkta vergi müfettişi olarak toplanmıştır.

Vergi incelemeleri yapmak, teftiş denetim ve soruşturmalar yapmak, iktisat, maliye konularında araştırmalar ve çalışmalar yapmak vergi müfettişlerinin görevleri arasındadır.


Uzmanlık derecesinde görev alan müfettişler, firmaları denetleyerek gerekli işlemleri yapıyor. Muhasebe kayıtlarını inceleyebilme ve istediği zaman eski tarihli belgelere bakabilme yetkisine sahiptir. Böylece, kanunsuz iş yapanları gerektiğinde uyarıyor veya ceza kesiyor.  Bu sayede vergi kaçaklığının önüne geçilmiş oluyor.

2015 yılı itibariyle müfettiş maaşları 3485 TL ve 4979 TL arasında derecesine göre farklılık göstermektedir. Bu maaş farkının kıdem ve bölge tazminatına göre değiştiğini hatırlamak isteriz. Ayrıca uzmanlık derecesinde olan müfettişler daha fazla maaş alırken, yeni başlayan vergi müfettişleri daha fazla maaş almaktadır.


Bir önceki yazımız olan Mekatronik Teknikeri Maaşları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ