Vali Maaşları 2015

Vali Maaşları 2015

Valiler merkezi yönetimi hariç, bir ilin en yüksek dereceli görev alan memurdur. Vali maaşı 2015 ne kadar alıyor ? Bu sorulara yazımız da yanıtlar vereceğiz. Ankara hariç her yer taşra olarak kabul ediliyor. Merkezi yönetimin de taşradır. Valiler il de bir çok den sorumludur. Vali görevde bulunduğu il de resmi bayramlara başkanlık yapar ve tebrikleri kabul eder. Ayrıca bir vali görev yaptığı ilde olan askeri gücün en başıdır. Yani komutanıdır. Suç işlenmesini önlemek için gerekli hukuksal yaptırımları uygular. Vali maaşları 2015 Ocak ve Temmuz zamları birlikte hesaplanmıştır.


Valinin almış olduğu maaşları hakkında merak ettiklerinizi cevaplayacağız. Ocak ayından geçerli olan zamlar ile birlikte %3 lük bir artış yaşanarak, brüt 8.722,10 TL ye yükseltmiştir. Vali maaşları 2015 katsayılarını yüzde oranı 0,28 olarak enflasyon farklı ve genel memur zammı olarak bu maaş ortaya çıkmıştır. Brüt olarak 139 TL bir zam olduğunu söyleyebiliriz. Gelir vergine göre ele geçen net tutar 8.262,55 TL olmuştur. Merak ettiklerinizi yorumlar bölümünden bizlere ulaştırabiliriz.

Vali ne kadar maaş alıyor

Vali olma bilmek için bürokrat olması gerekiyor. Siyasete yakın olarak vali olabilirsiniz. Belli başlı hizmet yılı vermeniz gerekiyor. İç İşleri Bakanlığında atanan valiler, emniyet müdürleri genellikle vali olarak atanır. Fakat bakanlık tarafından atanan valiler, ilin en yetkili kişisidir. Üçlü kararname ile değil, İç İşleri Bakanlığınca uygun gören kişiler, bakanlar kurulu onayı ile cumhurbaşkanı onayı ile vali olur.


Bir önceki yazımız olan Uzman Çavuş Maaşları 2017 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ