Uzaktan Eğitim Mühendislik Bölümleri

Uzaktan Eğitim Mühendislik Bölümleri

Uzaktan eğitim sistemi ülkemiz de son yıllarda rağbet görmeye başladı. Bu sebeple insanların kolay eğitim almalar ve uluslararası geçerliği olan bir diploma sahibi olması hevesi de üzerine eklenince rağbet iyice arttı. 2015 senesi içerisinde uzaktan eğitim mühendislik fakülteleri sadece Hoca Ahmet Yesevi Üniversitesinde verildiğini hatırlamak isteriz. Geçen sene İstanbul Üniversite dahil olmak üzere Türkiye de toplam 12 tane uzaktan eğitim hizmet veren üniversitesi sayısı bu sene YÖK kararı ile 1’e düşülmüştür. Bundan ötürü LYS ve DGS geçişleri için belirli sayıda kontenjan ayrılmıştır.

Verilen Diplomalar Denk Midir ?

Hoca Ahmet Yesevi Üniversitesin vermiş olduğu mühendislik diplomaları Türkiye – Kazakistan arasında yapılan anlaşmaya denkliği kabul edilmiştir. Bundan ötürü uluslar arasında denkliği vardır. YÖK kararı ile ülkemizde normal eğitim ile alınan mühendislik diploması ile uzaktan eğitim diploması denktir. Diplomalar da uzaktan eğitim ibaresi yazmaz.


Özellikle kamu kesimin de çalışan insanların rağbet gösterdiği bu eğitim sistemi konusunda pek çok kez tartışma çıkmıştır. Bazı kesimler böyle bir mühendislik eğitimin ilerleyen kuşaklar için sıkıntı yaratacağını savunurken, bazı kesimler ise eğitimin önünün daha da açılması gerektiğini savunmaktadır. Bizim kendi düşüncemiz ise, bu tip kurumların çoğaltılması ve hak eden kişilere diplomaların verilmesidir. Üniversitenin kuralları katı olmalı. Kolaylık mühendislik bitmelidir.

Eğitim Ücretleri Ne Durumda ?

Uzaktan eğitim ücretleri lisans için dönemlik 1620 TL’dir. Kamu da görev yapanlar için %20 indirim ile 1300 TL civarındadır. Senelik 3240 TL’dir. Şu anda güncel olan rakamlardır.


Bir önceki yazımız olan Mekatronik Teknikeri Maaşları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ