Uykusuzluk Önemli Hastalıkları Tetikliyor

Uykusuzluk Önemli Hastalıkları Tetikliyor

Son yıllarda ülkemizde artan hastalıklar sebebiyle uzmanlar da çeşitli araştırmalar içine girerek bu hastalıklara sorun olan nedenleri bulmak için çalışmalar başlattılar. Aynı zamanda son yıllarda da artan teknolojik aletlerin çoğalması ve yaydıkları sinyaller ve radyasyonlar nedeniyle hastalıkları tetiklemektedir.


Artık yetişkin insanların  ve çocukların saatlerce bilgisayar başında ve cep telefonlarında çokca vakit geçirdikleri gece saatlerinde ve karanlık ortamlarda bulunması sebebiyle göz hastalıkları ve göz bozuklukları artış göstermektedir. Gece geç saatlere kadar bilgisayar başında vakit geçiren insanların uykusuzluk sorunu çektiği ve gün içinde halsiz oldukları ve bunun neticesinde göz hastalıklarına bağlı sorunların ortaya çıktığını tesbit etmektedirler. Aynı zamanda uykusuzluk sorununun göz uçuğu hastalığına sebebiyet verdiği ortaya çıkmaktadır. Halk arasında uçuk olarak nitelendirilen ve genellikle gece korkma ile ilişkilendirilen herpes simpleks virüs enfeksiyonları, saydam kornea tabakası ve göz içi enfeksiyonlarının yanı sıra göz kapağı civarında neden olduğu iltihaplanmalarla görme sağlığını ciddi oranda tehdit ediyor. Görme bozukluğunu ortaya çıkaran göz uçuğu ilerleyen zamanlarda iltihaplara sebebiyet vermekte ve ciddi görme sorunu ortaya çıkarmaktadır.

Op. Dr. Sevgi Tongal, Özellikle uykusuzluk, stres ve mevsim geçişleri gibi bağışıklık sistemini etkileyen faktörlerin yanı sıra ultraviyole ışınlar da gözdeki uçuğun tekrarlamasını etkiliyor diyor.


Bir önceki yazımız olan Mekatronik Teknikeri Maaşları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ