Utanmadan O Tweeti Attı ve Şimdi Hesap Verecek

Utanmadan O Tweeti Attı ve Şimdi Hesap Verecek

Hakkari’nin Şemdinli ilçesinde teröristlerin açmış olduğu ateş sonucu özel harekat polisi Ahmet Çamur şehit olmuştu. Ardından HDP Parti Meclisi Üyesi Bercan Aktaş isimli şahıs utanmadan o tweeti atmıştı. Yazdığı o mesajda “Şemdinli’de Polis Özel Harekat Komiseri Ahmet Çamur etkisiz hale getirilmiştir” diye ifadeler kullanmıştı. O sebepten ötürü göz altına alınmıştı. Sosyal medya üzerinden yapmış olduğu suç ‘Terör örgütü propagandası’ yapmak. Bu sebepten ötürü Aktaş için iddianamede hazırlandı. 7,5 yıla kadar hapsi isteniyor.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı harekete geçti. HDP Parti Meclisi Üyesi Bercan Aktaş’ın atmış olduğu o çirkin tweet yüzünden yargı karşısında hesap vermeye hazırlanıyor. Şiddeti öven ve terör örgütü propagandası yapan Aktaş ilk ifadesinde şiddeti övmedim ifadelerini kullandı.

15 Ağustos günü Hakkari’nin Şemdinli ilçesinde yaşanan bu vakim olaydan sonra sosyal medya üzerinden çirkin ve ahlaka uymayan paylaşımlarda bulunan Aktaş, güvenlik güçleri tarafından göz altına alındı. Yapmış olduğu paylaşımdan ötürü savcıya ifade verdi. Kendisini şu sözler ile savundu : ”HDP parti meclisi üyesi olduğum, Twitter hesabından şiddeti öven hiçbir yazısının bulunmadığım, son dönemlerde sıkça kullanılan etkisiz hale getirilmiş cümlesinin ölenlerin yakınlarının canını acıttığını, kendisinin bu noktaya dikkati çekmek amacıyla yazdım” dedi.


Utanmadan O Tweeti Attı ve Şimdi Hesap Verecek

Geri Vites Yaptı

HDP Parti Meclisi Üyesi Bercan Aktaş ifadesinde geri vites yaptı. Yanlış anlama olduğunu ifade eden Aktaş, yaklaşık 1 saat sonra o atmış olduğu tweeti sildiği ortaya çıktı. Olaydan sonra ‘özür dilemiş ve sözünü geri almıştı.Hakkındaki suçlamaları kabul etmeyen Aktaş, özür dilese bile İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı onun için iddianame hazırlamıştır. 7,5 yıla kadar hapis istenen şahıs açık olarak terör örgütü propagandası yapmıştır ifadeleri yeri aldı. Vermiş olduğu ifade de ”etkisiz hale getirilmiş” kelimesinin başka yerlere çekildiği belirtti. Fakat hazırlanan iddianameye göre ”Terör örgütünün; cebir, şiddet veya tehdit içeren yöntemlerini meşru gösterecek veya övecek ya da bu yöntemlere başvurmayı teşvik edecek şekilde propaganda yapmak’ suçu işlediği açık olarak belirtilmiştir.


Bir önceki yazımız olan Uzman Çavuş Maaşları 2017 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ