Ücretli Öğretmen Maaşları

Ücretli Öğretmen Maaşları

Öğretmenlik mesleğini MEB bağlı olarak fakat, dışarıdan hizmet vererek, yani ücretli öğretmenlik yapan kişilerin maaşları hakkında bilgilendirme yapacağız. Yazımıza konu olan ücretli öğretmenlik maaşları bilmediklerinizi anlatacağız. Ücretli olarak hizmet öğretmenlerinin ne kadar sıkıntılar içerisinde olduğunu herkes tarafından bilindiği aşikardır. Ataması yapılmayan ve kadrosu olmayan öğretmenler, kadrolu öğretmenler göre bir ayrım yapıldığını görüyoruz. Zorunlu nöbeti olan, ücretleri düşük olan gibi sorunlarını tek tek anlatacağız.


Ücretli öğretmenler kadrolu öğretmenlere nazaran %70 daha az almaktadır. Örnekleri ile sizlere açıklayacağız. Fazla çalışmasına göre, ulaştıkları rakama 1000 TL’dir. Haftalık olarak 30 saat ders süresi olan öğretmen, normal şartlarda 2500 – 3000 TL maaş alırken, ücretli kadrosuz öğretmenler 1000 TL almaktadır. Bu ayda maaş, girmiş olduğu ders sayısına göre değişmektedir. Kar tatili, resmi tatil, bayram tatili gibi bir çok tatilde çalışmadığı için ücret alamamaktadır. Yani tatiller de katarsanız, almış olduğu 600 TL’yi geçmez. Ortalama alırsanız bu da %70’e tekabül etmektedir.

Maaşları bu kadar düşük olmasına karşı kendi giderlerini işin işine katarsak, 50 – 100 TL giderin olduğu ( yol, yemek, çay, vs.) söylemek acıkça mümkün, haftalık ders sayınızı ortalama 8 lira çarparak düşük maaşınızı hesaplayabiliriz.


Bir önceki yazımız olan Endüstri Mühendisleri Maaşları 2017 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. nisa dedi ki:

    günümüz şartlarında bu şartlarda kimse çalışmaz. çalışanda mecburiyetten çalışır.

BİR YORUM YAZ