Türk Akımı Projesi Askıya Alındı

Türk Akımı Projesi Askıya Alındı

Açıklama Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Sefa Sadık Aytekin’den geldi. Rusya ile ortak yürüttüğümüz, Türk Akımı projesi durduruldu. Rusya ile görüşmelerin devam ettirilemediği, Rusların BOTAŞ ve Gazprom şirketlerine arasındaki indirimi mutabık kılmadığı gelen bilgiler arasında. Ön şart olarak fiyat indirimi teklif eden Türkiye kabul görmeyince, görüşmeleri durdurma kararı aldı. Müsteşar Yardımcısı Sefa Sadık Aytekin yaptığı açıklama “Görüşmeler tamamen bitmiş değil, sadece donduruldu.” ifadelerini kullandı.

Türk Akımı projesinde Rus doğal gazını Karadeniz altından Türkiye ve Avrupa’ya ulaştırması, hedeflenmiştir. Fakat dünyada son günlerde yaşanan ekonomik olaylardan etkilendi.


Yapılan çalışmalarda sorunun Ukrayna ile yaşandığı gündeme gelmişti. Karadeniz üzerinde Türkiye topraklarının bir kısmını da içeren proje , maalesef durdu. Katıldığı bir konfreransta açıklayan Enerji Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Aytekin Türkiye’nin birinci ticaret ortağının BOTAŞ olduğu belirtti. Ayrıca Aytekin, şöyle konuştu: “Bu noktada ben karşılıklı güvensizlik görüyorum. Rus tarafı şart koymadan fiyat indirimini uygulamış olsaydı. Şimdi geldiğimiz nokta daha umut verici olurdu.” ifadelerini kullandı.

Türk Akımı Projesi Askıya Alındı

Türk Akımı Projesi Askıya Alındı


Bir önceki yazımız olan Uzman Çavuş Maaşları 2017 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ