Tüpraş’tan Yeni Yatırım Hamlesi

Tüpraş’tan Yeni Yatırım Hamlesi

Türkiye de petrol rafine konusunda ilk sırada yer alan Tüpraş bağlı olduğu İzmir rafinerisi için 220 milyon TL’lik yatırım yapacak. Modernize yatırım yapılması planan tesiste gerekli tüm ekipmanların yenilenmesi çalışmaları yapılacak.

Türkiye Petrol Rafinelerini A.Ş’ye yapılacak dev modernize yatırım bağlı olduğu KOÇ Holding kararıyla alındı.Toplamda 220 milyon TL’lik bir yatırım yapılacak. Yaptırımın içerisinde, 28 milyon 710 bin 384 dolarlık makine ve aletler dikkat çekiyor.

Modernize çalışmaları teknolojinin getirmiş olduğu gereklilik. Firmalar, kendilerini bu alanda geliştirmeleri için mutlaka gereklidir. Gerek alt yapı, gerekse ileriye dönük yatırımlar olsun, şirketi ayakta tutacak şeyler arasındadır. Bu sebepten ötürü Tüpraş böyle karar aldığı varsayılıyor.


Toplamda tesiste, LPG işleme kapasitesi yıllık 567 bin 989 ton, benzin işleme kapasitesi 1 milyon 777 bin 57 ton, jet yakıtı işleme kapasitesi 1 milyon 466 bin 954 ton, NAFTA işleme kapasitesi 500 bin 454, motorin işleme kapasitesi 3 milyon 381 bin 998 ton, fuel oil işleme kapasitesi 2 milyon 459 bin 598 ton, diğer rafine edilmiş petrol ürünleri işleme kapasitesi 1 milyon 976 bin 319 ton olacak.Çalışamalar bittikten sonra tesisin işletme kapasitenin 11 milyon tondan 12,1 milyon tona ulaşması hedefleniyor.

Bakanlık Onay Verdi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ve Ekonomi Bakanlığı tarafından teşvik verilmesi gündemde. Bu kapsamda, yatırımlarının yaklaşık olarak %50’sinden vergi indirimi gelecek. %15’lik kısmın yatırım katkısı KDV istisnası, Gümrük Vergisi muafiyeti gibi teşvik gibi imkanlardan yaralanacak.

Tüpraş bünyesinde İzmit, İzmir, Kırıkkale ve Batman rafinerileri faaliyet gösteriyor. Rafinerilerin toplam işleme kapasitesi yıllık 28,1 milyon tonu buluyor.Rafinerilerde geçen yıl 20 milyon ton ham petrol işlendi.Tüpraş, son 9 yılda toplam 5,2 milyar dolar yatırım harcaması gerçekleştirdi.


Bir önceki yazımız olan Mekatronik Teknikeri Maaşları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ