Teknik Ressam Maaşları

Teknik Ressam Maaşları

Teknik ressamlar bilindiği gibi bu konuda eğitimlerini almış, ilgili bölümlerden mezun olmuş, çizim proğramlarına hakim , metre, kumpas, mikrometre gibi  ölçüm aletlerine hakim ve aldıkları çeşitli ölçüleri resim olarak çizim proğramlarında görsel olarak yapabilen ve daha sonra bunların uygulamaya dökülmesini ve ortaya bir ürün çıkmasını sağlanya kişidir.

Aynı zamanda kroki ve notları inceleyerek, mühendislik, imalat sektöründe, gerekli ölçüm ve incelemeleri yaparak iş planları ve standartlara uygun teknik projeler hazırlayan kişidir. Yaptıkları projeler ile çeşitli kabullerin ve çalışmaların devam ettirmesini sağlarlar. Uygulama olmadan önce mutlaka bir proje üzerinde çalışma yapmak ve burada hataları ve eskik yerleri görmek adına önemli yer tutarlar.


Günümüzde artık bilgisayarın hayatımıza girmesi ile teknik ressamların da mesleklerinde kullandığı t cetveli, pergel, açı ölçer gibi kullandıkları çeşitli alet ve elamanlar gitmiş olup yerine solidworks, autocad, catia, 3dmax, unigraphics, invertor adlı çizim ve 3d tasarım programları gelmiştir. Bu sayede çizimlerinde daha kısa sürede ve daha doğru netlikle çizilmesi ve herhangi bir hata söz konusu olduğunda çok kolay değiştirme imkanı sunmuştur. Teknik ressamların maaşlarına değinecek olursak eğer , çalıştıkları firmaya ve kuruma göre değişkenlik göstermektedir. Aynı zamanda büyük şirketler ve büyük projelerde yer alan teknik ressamlar tecrübeleri çok olan kişilerden seçilmektedir. Teknik ressam maaşları ortamala olarak 2.500 – 3.250 TL arasında olmaktadır. Burada ki fark az önce bahsettiğimiz gibi çalıştıkları firma ve çeşitli büyük projelerde yer almalarından dolayı ortaya çıkmaktadır.


Bir önceki yazımız olan Mekatronik Teknikeri Maaşları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ