Sözleşmeli Mühendis Maaşları

Sözleşmeli Mühendis Maaşları

Günümüzde birçok mühendislik mezunu vatandaşımız vardır. Kamuya  giremeyen mühendisler sözleşmeli olarak özel şirketlerde çalışabilirler. Bu sözleşmeler belirsiz süreli ve belirli süreli olmak üzere iki çeşittir.

Belirli süreli sözleşmeler 4857 sayılı İş Kanunu Madde 11’de

  1. Belirli süreli işlerde
  2. Belirli bir işin tamamlanması
  3. Belirli bir olgunun ortaya çıkması gibi tarafsız koşullara bağlı bir şekilde işçi ile işveren arasında yazılı olarak yapılan iş sözleşmesidir.

Sözleşmeler genellikle iki yıllık bir süreyi kapsar. Her şirketin şartları farklı olabilir. Maaşlar da tıpkı şartlar gibi şirketten şirkete farklılık gösterebilir. Hizmet yılı ve ünvanı maaşlarda etkilidir. Tüm bunları göz önünde bulundurarak sözleşmeli mühendis maaşları 2000 lira ile 5000 lira arasında değişmektedir. Sözleşmeli mühendislerin çalışma şartları daha ağırdır. İş güvenceleri kamuya göre tabi ki daha azdır. Tabiri caizse sözleşme süresi biter bitmez kapının önünde bulabilirsiniz kendinizi. Güvence zayıflığının getirmiş olduğu ağır koşullar mühendisin izin süresinden çalışma saatlerine kadar zorluklarla doludur. Merak ettiğiniz kurum veya özel şirketlerin sözleşmeli mühendis maaşlarını bizlere yorum bırakarak öğrenebilirsiniz.


Bir önceki yazımız olan Mekatronik Teknikeri Maaşları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Femaleeee dedi ki:

    Antalya Belediyesinde elektrik elektronik mühendisi maaşı ne kadar. Maaşa ek herhangi bir gelir var mı. ?
    Teşekkürler : )

BİR YORUM YAZ