Sözleşmeli er istifa ederse tazminat öder mi

Sözleşmeli er istifa ederse tazminat öder mi

Sözleşmeli er istifa ederse tazminat öder mi,Bilindiği üzere artık birçok devlet kurumu istihdamı sağlarken sözleşmeli statülerde alım yapmaktadırlar. Türk silahlı kuvvetleri de her kademesine personel istihdamını sözleşmeli yapmaktadır. Türk silahlı kuvvetlerinde en alt rütbelerden olan erler sözleşmeli olarak bir takım sınavlardan geçtikten sonra işe alınmaktadır. Sözleşmeli erler ön süreç olarak bir takım eğitimden geçirildikten sonra atamaları yapılmaktadır. En fazla sözleşme süreleri 4 yılı geçmemek şartı ile 3′ er yıllık yapılmaktadır.

İlk sözleşme süreleri biten erler tekrar sözleşme yapabilme hakkına sahiptirler. 1 yıldan az olmamak ve 3 yıldan fazla olmamak kaydı ile ortalama 7 hizmet yılı yapabilmektedirler. Sözleşmeli er istifa ederse tazminat öder mi ya da hakları nelerdir bu konuda da sözleşmeli erlerin hakları şu şekildedir. Sözleşmeli er adayları ön sözleşme süreleri sırasında ön sözleşmesini tek taraflı feshedebilir ve hiçbir cezai işlem uygulanmaz. Fakat tekrar hiç bir suretle Türk silahlı kuvvetlerine sözleşmeli er olarak dönemezler. Sadece ücretleri çalışmadan nakit ödendiği için maaş ödemeleri geri alınmaktadır. Sözleşmeli erler sözleşme imzalandıktan sonra sözleşme süreleri sona ermeden sözleşmelerini tek taraflı fesih edemezler.


Sadece Türk silahlı kuvvetleri belirtilen bazı kanunlar çerçevesinde sözleşmeyi feshedebilir. Görev süresi esnasında sözleşmeli er kendi istifa ederse eğer Türk silahlı kuvvetlerinde belirtilen kanunlar neticesinde tazminat ödemekle yükümlüdür. Tazminatı ödemeyi kabul eden sözleşmeli erler kendi istifaları ile ayrılabilirler. 7 yıl görev yapan sözleşmeli erler isterlerse ve şartlar oluşursa bazı kamu kurumlarına normal memur olarak geçebilmektedirler.


Bir önceki yazımız olan Mekatronik Teknikeri Maaşları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ