Sosyal Çalışmacı Maaşı

Sosyal Çalışmacı Maaşı

Sosyal Hizmet; bireylerin, ailelerin ve toplumların yaşadıkları çevre koşullarında, kontrolleri dışında gelişen sorunların önlenmesi ve çözümlenmesini, maddi olan ve maddi olmayan ihtiyaçların karşılanmasını, sosyal refahın ve yaşam kalitesinin iyileştirilmesini hedefleyen, mücadeleye dayalı dinamik bir meslektir. Sosyal çalışmacı ; ekonomik, sosyal ve kültürel yönden sıkıntı içinde bulunan kişi, grup ve topluluklara sorunlarını tanıyıp çözümlemelerinde sahip oldukları olanakları kullanma ve çevredeki olanakları araştırma ve yararlanma konusunda yardımcı olan kişidir.


Sosyal çalışmacılar genellikle büro ortamında çalışırlar. Zaman zaman sıkıntı içindeki insanların ikametgahında görüşme yapabilirler. Sosyal çalışmacılar birinci derecede sıkıntı içindeki insanlarla iletişim halindedirler.Sosyal çalışmacı maaşları başlangıç olarak 2.800 civarında olmaktadır. Lisans eğitiminden sonra alanlarında mastır (yüksek lisans) ve doktora eğitimi alarak akademik kariyer yapabilirler, yüksek öğretim kurumlarında araştırma görevlisi, doçent, profesör gibi unvanlarla öğretim üyesi olarak görev yapabilirler.Çalıştığı kuruluşta hizmet yılına bağlı olarak, en üst düzey idareciliğe kadar yükselebilir.

Türkiye’de sosyal hizmet bölümünden mezun olanlar KPSS yerleştirmelerinde Sosyal Çalışmacı kadrolarına atanmaktadır. KPSS yerleştirmelerinde Sosyal Çalışmacı kadrolarına ait taban puanların düşük olduğu, hatta çoğu kez kadroların birden fazlasının boş kaldığı görülmektedir. Örneğin 2014/1 KPSS yerleştirmelerinde boş kalan 175 kadronun 14’ü ,  2014/2 KPSS yerleştirmelerinde ise boş kalan 14 kadronun hepsi Sosyal çalışmacı kadrosudur.


Bir önceki yazımız olan Mekatronik Teknikeri Maaşları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ