Sizin İçin Hangi Meslek Uygun ?

Sizin İçin Hangi Meslek Uygun ?

Lise döneminde üniversite ve bölüm tercihi yaparken hepimiz türlü türlü sıkıntılar yaşayıp, belki de çoğumuz yanlış tercihlerde bulunmuşuzdur. Okumayı tercih ettiğimiz meslek dalı, eğitim esnasında aslında eğitime başlamadan önceki gibi bizi heyecanlandırmamış, yahut severek okusak bile piyasada denk geldiğimiz çalışma ve çevre koşulları yüzünden mesleğimizden adım adım soğumuşuzdur.

Öncelikle her şeyi bir kenara bırakalım ve sadece şunu düşünelim. Sevdiğimiz işi yapmak mı yoksa bizi ve ailemizi geçindiren yeteneklerimize uygun işi yapmak mı bizi daha çok mutlu edecektir? Aslında sorunun cevabı içindedir, tabii ki ikinci şık. Çünkü hobi olarak gördüğümüz bir işi yapmak bize para kazandırsa da o artık bizim için bir hobi değil teslimi için zaman kısıtlaması olan, zaman-aksiyon planlaması iyi yapılması gereken, içinde profesyonel iş yaşamına dair unsurlar bulunduran başlı başına bir iştir.


Bu aşamada iyi para kazandıran hangi işe yeteneğimizin yatkın olduğunu belirlemede rehberlik uzmanlarına epeyce iş düşüyor, sizin karakterinizi, yaşantınızı gerekli gözlemlerle ve testlerle analiz edebilecek ve size doğru rehberliği sağlayabilecek konusunda yetkin bir uzman sayesinde profesyonel hayatınıza sağlıklı bir şekilde yön de verebilirsiniz, tabii ki bu sizin önünüzdeki yaşamı ne kadar ciddiye aldığınıza göre değişecektir.


Bir önceki yazımız olan Uzman Çavuş Maaşları 2017 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ