Sivil Savunma Uzmanı Maaşları

Sivil Savunma Uzmanı Maaşları

Sivil savunma alanında görev yapan personeller savaş silahlarının cephe gerisine uzanan etkileri gözönüne alınarak, I. Dünya Savaşı’ndan sonra sivil halkın bu silahların etkisinden korunması bakımından bir örgütlenmeye gidilmesi fikri ortaya çıkmıştır.
Cephe gerisindeki sivil halk ile savaş gücünü destekleyen resmî ve özel kuruluşlarla ulaştırma tesislerinin korunması, gerek ülke geleceği açısından ve gerekse orduların savaş güçleri ile moral güçlerinin ayakta tutulması açısından sivil savunma adı verilen kavram ortaya çıkmıştır.
Sivil savunma, afet, acil durum, seferberlik ve koruyucu güvenlik hizmetlerinin düzenli ve etkin bir şekilde yürütülmesinden kurumun üst yöneticisi yetkilidir. Üst yönetici bu görevleri sivil savunma uzmanları eliyle yerine getirir. Sivil savunma uzmanları, kamu kurum ve kuruluşun üst yöneticisinin de uygun görüşü alınarak Başkanlıkça, Başkanlıkta ve illerde; afet, acil durum ve sivil savunma hizmetlerinde geçici olarak görevlendirilebilir.
İllerde görev yapan sivil savunma uzmanları afet, acil durum, sivil savunma ve seferberlik hizmetlerinde vali tarafından İl Afet ve Acil Durum Müdürlüklerinde geçici olarak görevlendirilebilir. Göreve yeni başlayan sivil savunma uzmanı maaşı 2.800 TL (derecesi en düşük) olarak belirlenmiştir. Çeşitli eğitim ve yurt dışı faaliyetlerine katılan personel için ek ödemelerde yapılmaktadır.


Bu göreve ilk defa atananların eğitimleri Afet ve Acil Durum Yönetimi Eğitim Merkezinde yapılır.Halen görevde bulunanların hizmet içi eğitimleri ise Başkanlıkça yayımlanacak eğitim programı çerçevesinde Afet ve Acil Durum Yönetimi Eğitim Merkezinde veya Başkanlığın uygun göreceği yerlerde yapılır. Eğitim programına yasal mazeretler dışında katılım zorunludur.Sivil savunma amirleri, Afet ve Acil Durum Eğitim Merkezi, il afet ve acil durum müdürlükleri ile kurumların sivil savunma uzmanlarınca açılan sivil savunma amirleri kurslarında eğitilir.

Derece Kademe Hizmet Yılı Sivil Savunma Uzmanı aylık net maaşı (15 Ocak 2016)
Özel Hizmet Tazminatı alan Adalet Hizmetleri Tazminatı alan
1/4 25 3.081 TL 3.579 TL
1/1 21 3.065 TL 3.563 TL
2/1 18 2.882 TL 3.380 TL
3/1 15 2.797 TL 3.129 TL

 


Bir önceki yazımız olan Mekatronik Teknikeri Maaşları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ