Sınıf Öğretmenlerine Yapılan Haksızlık

Sınıf Öğretmenlerine Yapılan Haksızlık

Bilindiği gibi okulda temel yükü taşıyan sınıf öğretmenleridir. Bütün yükleri ve ağır koşullarda çalışan en zor bölgelerde görev yapan sınıf öğretmenleri olarak hiçbir ayrıcalık tanınmamaktadır.

Aynı zamanda yetiştirme ve destekleme kursları olarak okullarda öğrencilerin derslerine ek olarak çeşitli ders konularında destekleme ve ek ders mahiyetinde öğrencilere yardımcı olarak verilmektedir. Sınıf öğretmenlerine bu noktada bir haksızlık yapılmakta, talepleri görmezden gelinmektedir. Çeşitli şartlarda çalışmalarını sürdüren ve öğrencilerin her türlü ihtiyaçları için çalışmalar yapan sınıf öğretmenleri kendi çabaları ile birşeyler yapmaktadır. Aynı zamanda zor koşullarda ve daha çok Doğu Anadolu ve Güney Doğu Anadolu bölgelerinde görev yapan öğretmenlerin çeşitli imkanlardan mahrum kaldığı bilinmektedir. En zor koşullarda en iyi şekilde eğitimlerine devam etmeleri için öğrencilerine kol kanat geren ve bütün imkanları seferber eden öğretmenler bu çabaları malesef ülkemizde karşılıksız kalmaktadır. Öğretmenler kendi çabalarıyla sınıflara teknolojiyi getirmektedir. Oysaki somut öğrenme çağındaki çocuklara görsele dayalı eğitimin getirilmesine öncelik verilmesi gerekir.


Öncelikle yapılması gereken konulardan biri de öğretmenlerin maaş iyileştirmelerinin yapılması gerekmektedir. Ayrıca ek ders konusu ücretinde de artırımlar yapılması gerekmektedir. Çünkü sınıf öğretmenlerinin ek ders ücretleri diğer branş öğretmenlerin ücretlerinde düşük olmaktadır. Bu konuda çeşitli çalışmaları yapılması gerekmektedir.


Bir önceki yazımız olan Mekatronik Teknikeri Maaşları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ