Sınavsız Memur Olmak İçin

Sınavsız Memur Olmak İçin

Türkiye de iyi bir meslek sahibi olmak için bir çok kriter var. Öncelikle güzel üniversiteyi bitirmek ve mezun olduktan sonra piyasada iş aramak gerekiyor. Bazen çok iyi yerleri bile bitirseniz, iş bulamaya biliyorsunuz. Çünkü iş verenler üniversiteden ziyade tecrübeye bakıyor. Bu da yeni mezun bir kişinin iş bulmasını zorlaştırıyor. İşte insanların büyük bir kısmı devlet memurluğuna hazırlanıyor. Bu sebeple her yıl yüz binlerce kişi KPSS sınavına giriyor. Peki bu sınava girmeden memur olunabilir mi ? Olmak için ne gibi şartlar gerekiyor.

Sınavsız memuriyet için gerekli bilgiler ;

Kısa zaman önce Çocuk Esirgeme Kurumunda yetişen şahıslara kurumların sınavsız işe alımı yani memur olma hakkı tanındı. Bu yazımızda bu konuyla ilgili ayrıntılı bilgiler vereceğiz. İnsanlar buradan hayata atılırken, büyük zorluklarla karşılaşıyorlar. Devlet yetkilileri de bu mağduriyeti görerek, yetim kişilere böyle bir hak tanımış oldu. Peki bu hakkında şartları nelerdir ? Hangi kapsamda işe giriş yapabiliyorlar ? Sürekli midir yoksa geçici iş mi veriliyor ? Detaylar…

Öncelikle atamaların merkezi olduğunu bastırarak belirtelim. Yani geçici bir iş değildir. Kamu kurumunun varlığı süresince iş imkanı alacak anlamına gelmektedir. Yapılan tebliğ ile birlikte Çocuk Esirgeme Kurumu tarafından bakılan ve korunan çocukların memur hakkın olması için düzenleme yapılmış olup, gerekli şartları sağladığı takdirde iş başı yapabilecekleri belirtilmiştir. Peki memur olarak işe başlama için ne gibi şartlar var ? Kimler bu şartları sağlayabilir ?

Sınavsız kadrolu memuriyet hakkı

Şartların sağlanması için ;

1- Haklarında korunma veya bakım tedbir kararı alınmış olup fasılalı olarak geçen yararlanma süreleri dâhil iki yıldan az olmamak üzere, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının sosyal hizmet modellerinden yararlanmış olmaları,


2- Reşit oldukları tarih itibarıyla bu hizmetlerden yararlanmaya devam ediyor olmaları,

3- On sekiz yaşın doldurulduğu ve korunma veya bakım tedbir kararının sona erdiği tarihten itibaren iki yıl içinde Bakanlığa başvurmuş olmaları gerekmektedir.

Nasıl tercih yapılıyor ?

Yukarı şartları sağlayan adayların 2828 sayılı Kanun gereğince istihdam hakkından yalnızca bir kezdir ve kanunun ilgili maddesi gereğince kamu kurum ve kuruluşlarına ait kadro veya pozisyonlara her ne surette olursa atamaları yapılanlar, haklarını kullanmış olacaklardır.

Yerleştirme işlemleri nasıl yapılıyor?

Yerleştirme işlemleri Devlet Personel Başkanlığı tarafından yapılıyor. hak sahibi olanların yerleştirilmelerinde KPSS sonucuna göre yerleştirme ve kura sonucuna göre yerleştirme olmak üzere iki usulde yerleştirme yapılmaktadır.

-Ortaöğretim (lise), ön lisans ve lisans düzeyinden mezun olanların yerleştirmeleri KPSS sonuçlarına göre, ilkokul, ortaokul ve ilköğrenim mezunlarının yerleştirmeleri ise kura sonucuna göre gerçekleştirilecektir.

– KPSS sonucuna göre yerleştirme işlemlerinde öğretim düzeylerine uygun KPSS (B) grubu puanları kullanılacaktır. Bu itibarla en az ortaöğretim (lise) mezunu olan adayların yerleştirme işlemlerine katılabilmeleri içinKPSS’ye girmiş olmaları gerekmektedir.

– İlkokul, ortaokul ve ilköğretim mezunlarının yerleştirilmeleri kura usulü ile yapılacağından bu kişiler KPSS’ye girmeyeceklerdir.

– KPSS sonucuna göre yerleştirme memur unvanlı kadrolara, kura ile yerleştirme yardımcı hizmetler sınıfında yer alan kadrolara yapılacaktır. Ancak 190 sayılı Kanun Hükmünde Kararname kapsamında yer almayan kamu kurum ve kuruluşlarının kadro veya pozisyon unvanı ve nitelik belirlemeleri mümkün bulunduğundan bu kamu kurum ve kuruluşlarının unvan ve nitelik talepleri hak sahiplerinin nitelikleri ve öğrenim durumları dikkate alınarak karşılanmaya çalışılacaktır.


Bir önceki yazımız olan Mekatronik Teknikeri Maaşları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ