Şimşek Açıkladı: “2016 Yılında Vergi Artışı…”

Şimşek Açıkladı: “2016 Yılında Vergi Artışı…”

62. Türkiye Hükûmeti Maliye Bakanı Mehmet Şimşek katılmış bir konferansta gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Vergi Denetimi Kurulun’da yapılan toplantıda Eylül bütçesine değerlendirdi. 2015 yılının son aylarda 2016 bütçesi hakkında bilgiler veren Şimşek, yüzde 11,5 artarak 33,8 milyar lira, bütçe giderlerinin ise yüzde 21,2 artarak 47,9 milyar olduğunu belirtti. Eylülde 14,1 milyar lira açık olduğu söyledi. Şimşek, geçen ay 7,7 milyar lira faiz dışı açık olduğunu ifade etti.

Ocak – Eylül dönemi için 13,5 milyar açık olduğunu söyledi. Şimşek’in şu ifadeleri kullandı:


“Biz emekli maaşlarını bayram nedeniyle öne aldık, ayrıca geçen senenin aynı ayına göre 2 milyar lira ilave faiz olduğu için burada dönemsellik var, 6 milyar lira dönemsellik arz ediyor. Bütçe açığı olması gerekenden şeklen daha fazla, önümüzdeki aylarda düzelecek”

Maliye Bakanı Eylül ayı için hedeflenen rakamlara yakın olduğunu ifade ederek : “Burada en ufak bir kaygıya gerek yok” dedi.

Maliye Bakanı Şimşek 2016 yılında için vergi artışı yok dedi. Yeni vergilerin olmayacağını söyledi. Bakan 74 bin personel alımı yapacaklarını ifade etti.

74 bin personel alımı yapılacak

2016 yılında merkezi yönetim için 74 bin personel alımı planladıklarının altını çizdi. Maliye Bakanı Şimşek, idare personelleri alımlarını yapacaklarını ifade etti.


Bir önceki yazımız olan Uzman Çavuş Maaşları 2017 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ