SGK’dan Açıklama

SGK’dan Açıklama

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) son zamanlar çıkan vatandaşların borçlanmaları üzerine yapılan çalışmalar neticeisnde açıklama yaparak 30 Ağustos tarihine kadar gelir testini yaptıran kişilerin Genel Sağlık Sigortası prim borçlarının yapılandırmasını gerçekleştirmek için 2 Kasım’a kadar SGK’ya başvurması gerektiğini söyledi.

Vatandaşarın bu kapsamdan faydalanması için borç yapılandırmasından faydalanmak için sadece gelir testi yaptırılmasının yeterli olmadığını dile getiren SGK gelir testi için yapılan sonuçları bizim sistemimize düşmeye başladı. Çalışamlar neticesinde bilgilerin sisteme düşmesi yeterli değil aynı zamanda vatandaşlarımızın mutlaka 2 Kasım’a kadar herhangi bir sgk şubesine talepte bulunarak,  konu ile ilgili bağlı bulundukları ilçelerdeki merkez müdürlüklerimize başvurmaları gerekiyor. Aynı zamadan Sosyal Yardımlaşma Vakfından yaptırmış oldukları gelir testi sonuçlarını bizim sistemimizde hangi kategoriye düştüyse güncellenmesi ve bu çalışma sonucunda  vatandaşın borçlarına yapılandırma yapılarak taksitlendirilmesi gerekiyor. Ödencek miktarın gelir durumuna göre ödeyeceği pirim miktarı değişiyor.


Şuda unutulmamalıdır ki SGK ya yapılacak başvuru sonucunda prim borçlarının 6-9-12-18 ay taksitle ödenebileceği ve bu zaman zarfında vatandaşımız  tekrar yapılandırma için gelir testlerinin yaptırmalarının yeterli olduğunu vurguluyor. Ayrıca konuyla ilgili mutlaka SGK’ya başvurmaları gerekiyor. Borç olanların 2 Kasım’a kadar başvuruda bulunmamaları halinde borçlarını taksitle ödeme imkanından faydalanamayacaklar ve bu konuda da ilgili ödemelerin yapılması için borçlandırma olacaktır.

 


Bir önceki yazımız olan Uzman Çavuş Maaşları 2017 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ