Şehir Planlamacısı Maaşları 2017

Şehir Planlamacısı Maaşları 2017

Şehir plancısı 4 yıllık şehir ve bölge planlama lisans programını bitirmiş ve tmmob şehir plancıları odasına kayıt yaptırarak planlama mesleğini icra etmeye hak kazanmış kişidir. Türkiye’de kayıtlı beş bin meslek insanından biridir.
Kırsal ve kentsel bölgelerde her ilçenin kamu yönetiminde plancı açığı vardır ve kentsel -kırsal kalkınmanın gerçekleşmesine yönelik her çalışmada bu mesleğe talep giderek artmaktadır. Mekansal sorunlar ile ilgili her işte çalışabilirler. Belediyelerin şehir ve bölge planlama birimlerinde çalışma imkanı bulabilirler, özel sektörde örneğin konut üretiminde, hatta bankaların finansal hizmet verecek şube veya elektronik makinenin yer seçimiyle ilgili çalışma alanlarında iş olanağı doğmaktadır. Şehir plancıları kentsel dönüşüm ve çeşitli projelerde yer alan şehir planlamacısı maaşı 3.500 – 4.000 TL arasında olmaktadır. Yabancı şirketler de ve uluslararası projelerde görev yapan personeller ise daha fazla maaş almaktadırlar. Ayrıca bu personel için yabancı firmalar çok iyi bir referans olmaktadır.
Şehir plancısı, kentlerin planlı ve düzenli gelişmesinin sağlanması için öneriler oluşturan ve de bu önerileri uygulamaya geçiren uzman kişidir. Bir şehir plancısı bu önerileri oluştururken şehre etkisi olabilecek tüm teknik, tarihsel, mekansal, sosyal, kültürel, estetik ve ekolojik faktörleri göz önünde tutarak bu çalışmaları gerçekleştirir.



Bir önceki yazımız olan Mekatronik Teknikeri Maaşları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. PLANCI dedi ki:

    ŞEHİR PLANCILARI ÖRGÜTLENMEK ZORUNDADIR. EMEK SÖMÜRÜSÜ ÇOK BARİZ TAVAN YAPMIŞ VAZİYETTEDİR. SUSMAYIN SUSTUKÇA EZİLİRSİNİZ O KADAR!

  2. hmz dedi ki:

    3.500-4000 tl maaş denilmiş yazınızda. o maaşa çalıştıran yer bulun, bir sene bedava çalışır sonra devam ederim o paraya. Aç gözlü patron olmaktan zerre anlamayan aç gözlü yamyamların eline geçmiş sektör. 1500 tl + sigorta diye dalga geçer oldular insanlarla

BİR YORUM YAZ