Rehber Öğretmeni Maaşı

Rehber Öğretmeni Maaşı

Rehberi öğretmenin aldığı maaş hakkında bilgiler vereceğiz. Öncelikle Ocak ve Temmuz memur artışları eklenerek net maaşı hesaplanacak ve ek gelirler ( ek ders, nöbet vs.) ayrıca gösterilecektir. Rehberi öğretmeni dediğimizde halk arasında tabiri olarak söylenir. Literatür de psikolojik danışmanlık ve rehberlik öğretmeni olarak geçer. Bu alana ilgi duyan öğrenciler için hazırladığımız yazımızı dikkatli okuyunuz. Bu yazımızda öğretmenlerin maaşların dışında çalışma koşulları, nasıl olabileceğiniz ve gerekli tavsiyeler de bulunacağız. Tavsiye edeceğimiz şeylerin başında bazı noktaları bilmeniz yarar olacaktır.

Maaşlar da ve genel konu hakkında bilinmesi gereken ipuçları


 1. Rehberlik öğretmeni maaşları genele baktığımız zaman Türkiye’nin ortalamasına göre farklılık göstermez. Yani Van da ki bir öğretmen ile İzmir de ki öğretmen arasında fazla bir fark yoktur.
 2. Rehberlik öğretmeni anaokulu, orta öğretim ve lise okullarında gören alanlar için farklılık göstermez. Aynıdır. Lise görev yapan ile orta öğretim görev yapan arasında fark yoktur. Fakat ek ders alırsa, maaş da değişkenlik gösterebilir.
 3. Rehberlik öğretmeni aylık bazda 72 saat ek ders alabilir.Bunlar sabittir. Değişken olmaz.
 4. Rehberlik öğretmeni çalışma saatleri esnektir. Haftalık 30 saat çalışması gerekmektedir. Okul müdürünün bilgisi dahilinde bu saatleri değerlendirebilir. Örneğin haftanın 2 günü 13 ile 17 saatleri arasında kalan günleri ise 9 ile 17 arasında çalışabilir.
 5. Rehberi öğretmeni branş isimi ile geçmektedir. Yani maaş farkı diğerlerine göre yoktur.

Ocak ve Temmuz aylarından geçerli maaşları

Sizlerin de bildiği gibi 2017 sene içerisinde memur maaşları enflasyon oranın bir artış geldi. Buna göre en düşük memur maaşı 1919 TL olurken, ortalama 7/1 kademesi öğretmenin maaşı da bu gelen zamlar ile birlikte 2.841 TL oldu. Fakat yeni göreve başlayan bir rehber öğretmeni 2150 TL civarında maaş almaktadır. Yapılan ek ders ücretleriyle birlikte (600 – 700 TL arasında) 2800 – 2900 arasında olduğunu söyleyebiliriz. Yeni başlayan rehberi öğretmeni maaşı bu civarda olurken, kademesi 9/1’dir. Sendika üyesi olduğu takdirde bu maaşa ortalama 40 – 50 TL arasında ekstra fark yansıtılır.


Bir önceki yazımız olan Mekatronik Teknikeri Maaşları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 16 YORUM
 1. 123 Mhmt dedi ki:

  Bende çalışıyorum sosyolog için uğraşıyorum bilgi alış-verişi yaparsak iyi olur 5368595209

 2. Yasemin dedi ki:

  Peki rehberlik öğretmeni olmak için hangi liseye gitmemiz gerekir ?

  1. Ali dedi ki:

   Lise farketmez ünide PDR bölümüne gitmen ve kpss den 70 alman yeterli

 3. Ömer dedi ki:

  Ben üni deki derslerin zorluk derecesini merak ediyorum.

  1. Kübra dedi ki:

   Aşırı zorlamiyor dersler. Eğitim fakültesine oranla zor evet ama zaten bu bölüme girdiysen bu dersleri de kolaylıkla halledebilirsin. Hele ilk iki sene kolay geçiyor son iki yıl biraz daha zorluyor ama dediğim gibi buraya girdiysen dersleri zaten halledersin. Ben şuan 3. Sınıfa geçtim ana bir gün bile sınav için sabahlamadim. Alttan da dersim kalmadı 🙂

 4. Merve dedi ki:

  Bu sene atandım.RAM da çalışıyorum ek dersle birlikte aylık 3500 alıyorum. Okulda çalışanlarda 3200 civarı oluyor. Yanlış bilgilendirme yapmayın lütfen

  1. Aysenur dedi ki:

   Ben univ. Hazirlaniyorum pek bilgim yok RAM ne 🙂

   1. Tugba şahin dedi ki:

    Rehberlik Araştırma Merkezi

   2. zeynep dedi ki:

    Rehberlik araştırma merkezi ?

   3. Hiall dedi ki:

    Ram özel bir kurum mu işlevi nedir tam olarak?

  2. Tugba şahin dedi ki:

   Ben o kadar olduğunu bilmiyordum hocam. Doğuda görev yapanlarinki 5000e kadar cikabilir deniliyor. Sözleşmeli öğretmenlik yapanlarin.

  3. Ferhat dedi ki:

   Merve Hocam öncelikle hayırlı olsun.. Ben de bu bölümü okumak istiyorum bu sene tercih vermek istiyorum ama çok tereddütlerim var size nerden ulaşabilirim? Cevap verirseniz sevinirim iyi günler

  4. Meral Çakıl dedi ki:

   Peki ben PDR Öğretmenliğini tercihlerim arasına eklersem sonradan normal PDR ne yükselmek istersem bu mümkün olur mu?

  5. Meryem pdr dedi ki:

   Bende bu sene girecem ramda çalışmayı çok istiyorum ne yapmam gerek malum atamalar çok az

 5. Mehmet dedi ki:

  Bu sene Hayirlisiyla Atanacagim insallah
  Rehber ve psikolojik danisman olarak.

  1. ebru dedi ki:

   hocam atandınız mı 🙂

BİR YORUM YAZ