PTT Personel Maaşları

PTT Personel Maaşları

PTT Personel maaşları hakkımızda makalemizde, görev alan personelin çalışma koşulları ve aldıkları ücretlerini inceleyeceğiz. Posta ve Telgraf Teşkilatı Anonim Şirketi olarak bildiğimiz, kısa adı PTT’dir. Günümüz koşullarında güzel bir meslek olarak yapabileceğiniz, işler arasında PTT servis görevlisi, dağıtıcı, uzman yardımcı, bilgi işlem gibi bir alternatifler vardır.

Kamu personeli seçme sınavından en az 65 puan alması gerekiyor. Daha sonra 10 kişi alınacak personeller için 50 kişi başvuru puanına göre sıralamaya giriyor. O 50 kişi, yazılı ve mülakatta çağırılır. Adaylar bilgi ve tecrübelerine göre seçim yapılarak kuruma katılıyor. Kuruma başladıktan sonra veya başvuru esnasında insanların akılların da ptt personeli ne kadar maaş alıyor diye sorular dolaşıyor.


Son yıllar da personel sayısını arttırmaya yönelik çalışmalar yapan kurum 2 – 3 yıl içerisinde kapsamlı arge merkezleri ve şubeler açarak hem kalitesini hem de personel sayısını yükseltmektedir. Yeni işe başlayan teknik ptt personel maaşları 1800 – 2400 tl arasında değişmektedir. Ayrıca mühendis ve uzman kadrosu ile başlayan bir personel maaşı ise 2500 – 3250 tl arasında değişmektedir. Kadroya göre değişkenlik gösteren maaşlar da hizmet yılına göre artış göstermektedir. Aynı zamanda ptt personelleri için toplu taşıma hizmetlerinden bedava yararlanma imkanı da verilmektedir.

Dağıtıcı ve servis görevlisi kadrolarında ayrıca ek ödemeler de verilmektedir. Evlerimize posta hizmeti sunan bu personeller yaz ve kış aylarında posta hizmetini kesintisiz devam ettirmek için çalışmaktadır. Ülkemizde çalışılabilecek ve imkanları çok geniş olan kurumlardan bir tanesidir ve son 5 yıl içerisinde sürekli kendini yenileme çalışmalarından bulunmuştur. Bu konumuzda ptt kurumundan ve ptt personelinin maaşlarından bahsetmeye çalıştık.


Bir önceki yazımız olan Mekatronik Teknikeri Maaşları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. Okan dedi ki:

  Bilgilendirmeniz için teşekkürler. Ancak bir sorum olacak. Resmi yayımlanan bir çok yazıda minimum 70 puan almak şartı var şeklinde ifade ediliyor. Yazınızda 65 puan olarak belirtmişsiniz. Hangisi daha doğru acaba? Net bir ifade ile beni aydınlatırsanız çok memnun olurum. İyi çalışmalar

  1. Duman dedi ki:

   Ptt dağıtıcı i 50 taban var gişe ve diğerleri taban 70 65 dye brsey yok sitede gerekli şartlar var takip edrsen grsrzunn

   1. umut dedi ki:

    bu ptt personeli memur oluyo dimi kppssden alındığına göre bilgilendirrseniz sevinirim ,.

    1. Muhittin dedi ki:

     Hayir idari hizmet sozlesmeli

BİR YORUM YAZ