Pratisyen Doktor Maaşları

Pratisyen Doktor Maaşları

Pratisyen doktorlar malumunuz daha herhangi bir tıp dalında uzmanlık yapmamış olan doktorlardır. Bunlar normal devlet memuru gibi çalışıp mesai saatlerine tabi olmak zorundadırlar.

Çalışma şartları bölgeden bölgeye değişmekle birlikte kırsal bölgelerde görev yapan pratisyenlerin işleri daha yoğun olabilmektedir. Sosyal ve ekonomik şartları kısıtlı olan halk daha fazla sağlık ocaklarına gitmektedirler. Dolayısıyla sağlık ocaklarında da genellikle pratisyen doktorlar çalıştıklarından iş yükleri daha yoğun olabilmektedirler. Fazla tıbbi müdahale edemediklerinde özellikle sağlık ocaklarında tecrübe edinmektedirler.


Her kişinin hayali olarak da bildiğimiz doktorluk mesleğinin ilk basamağıdır. Fakültesinin bitirmiş olan doktorlara ilk verilen unvan pratisyen doktor unvanıdır. Bu sebepledir ki, sağlık odaları başta olmak üzere bir çok kurum ve kuruluşlarda doktorlara direk olarak verilen ön unvandır. İkinci adım olarak uzmanlık gelmektedir. Pratisyen olarak mezun olan doktor başına “DR.” yani doktor unvanını alır. Daha sonra “UZM.DR.” yani uzman doktor unvanları almaktadır.

Normal bir devlet memuru olarak çalışmakta olan bu doktorların maaş durumları da bölgeler arası farklılık gösterebilmektedirler. Pratisyen hekim maaşı net olarak döner sermaye ile birlikte verilmiştir. Ama genel olarak bir rakam belirtmek gerekirse de 3300 ile 4000 arası maaş almaktadırlar. 


Bir önceki yazımız olan Mekatronik Teknikeri Maaşları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. aslan dedi ki:

    Çok az

  2. Dr.Çetin Yazar dedi ki:

    Zam istiyoruz

BİR YORUM YAZ