Pozitif Düşünmek İçin 20 Pratik Yöntem

Pozitif Düşünmek İçin 20 Pratik Yöntem

Hayatımız boyunca karşımıza türlü türlü engeller ve olumsuz düşünceleri davet eden olaylar çıkıyor, bu karşılaştığımız engeller ve olaylar enerjimizi gün boyunca yavaş yavaş, hissettirmeden emip, akşama eve canlı cenaze modunda gelmemize neden oluyor. İşte tam bu noktada sizleri bu kısır döngüden çıkartacak ufak ama etkili sırları paylaşacağım.


 1. Bulunduğun ortamda tartışma, kavga, gürültü, gerginlik mi var? Yavaşça ve hissettirmeden ortamdan kaybolmaya bakın! Aksi takdirde orada bulunduğunuz her dakika gününüzün olumlu dakikalarından çalacaktır.
 2. Vücudunuzda kendinize bir olumlu düşünce noktası belirleyin! Bu noktayı hazırlarken, güzel bir meditatif ortam yaratın, olumlu bir anınızı gözünüzde canlandırın ve o sırada mesela başparmağınızın ilk boğumuna bastırın ve işte! artık ne zaman olumsuz düşüncelere daldınız, o noktaya bastırdığınızda o güzel anı zihninizde canlanacak ve sizi olumlu tarafa taşıyacaktır.
 3. Şükredin! Bol bol ve en ufak şeyler için bile bu alemleri yaratana teşekkür edin. Böylece auranız sağlıklı ve eskisinden güçlü hale gelecektir.
 4. Umudunuzu yitirmeyin! Hiçbir şey için pes etmeyin, oto-motivasyonu ayakta tutan şeylerden birisi umuttur.
 5. Güçlü bir amaç edinin! En kötü anlarınızda bile sizi yarı yolda bırakmayacak, içinizdeki heyecanı canlı tutacak güçlü bir amacınız olsun.
 6. Koşulsuz sevin! Sevgi en güçlü ilaçtır. Hayvanları, doğayı, insanları sevin, dünyaya gülümseyin ki dünya da size gülümsesin. Selamlaşın, etrafınızın halini hatrını sorun, iletişiminizi ve samimiyetinizi kaybetmeyin.
 7. Spor yapın! Hiçbir şey yapamıyorsanız günde 1 saat yürüyüş yapın, zaman içinde faydasını mutlaka göreceksiniz.
 8. Yüksek sesle rap, oryantal dans ya da elektronik müzik dinleyin! En zor pazartesi sendromlarının bile sabah dinlenen bu tarz müziklerle aşıldığı görülmüştür.
 9. Kollarınızı yatayla doksan derece ileriye doğru gergin bir biçimde uzatın, yumruklarınızı 1.5 dakika sımsıkı yapın ve bırakın. Ardından göğsünüzün ortasına -dövünür gibi- yumruğunuzla 30-40 defa vurun. Bunları peş peşe yaptığınızda düşüncelerinizde aydınlanma hissedeceksiniz.
 10. 1 porsiyon vanilyalı dondurma yiyin! Kendinizi ve beyninizin frontal bölgesini ödüllendirin. Düşüncelerinizin rahatladığını hissedeceksiniz.
 11. Alışveriş yapın ya da maça gidin! Bu taktik her zaman işe yaramıştır, deşarj olmanın kadın ve erkek versiyonlarıdır.
 12. İmajinasyon yöntemini kullanarak kendinizi mutlu olarak hayal edin, her şeyin yolunda gittiğini ve hayatınızda mucizelerin gerçekleştiğini gözünüzde canlandırın ve akabinde bunun sevincini yaşayın. Burada anahtar kural olmasını istediğiniz şeye oldu gözüyle bakıp sevinmenizdir.
 13. İçinizde biriktirmeyin! Sıkıntıları, dertleri, söyleyemeniz gereken sözleri içinizde biriktirmeyin, salıverin anında çıksın, ancak köprüden geçene kadar ne yapıyorduk unutmayın.
 14. Evcil hayvan besleyin! Özellikle kedi ve köpek gibi insanla daha özel ve daha fazla iletişime geçen canlılar kötü enerjinizi alıp götürecektir.
 15. Negatif insanlara yol verin! Hayatınızda size duygusal açıdan köstek olan, düşünceleri, duyguları ve davranışlarıyla içinizi karartan, hayatınızı çekilmez kılan arkadaşlarınızı etrafınızdan bir an önce uzaklaştırın.
 16. Güne erken başlayın! Güne erken başlamanın beyninizin sağlıklı çalışmasına katkısı büyük olacaktır.
 17. Üretin! Herhangi bir ya da birkaç konuda yaratıcılığınızı konuşturun ve ufak tefek de olsa bir şeyler yazın, çizin, yapın, kısaca üretin.
 18. İmajınızı değiştirin! Sıkıldın mı yenisi gelsin politikasını uygulayın, yeni her zaman olumlu enerjisiyle gelir.
 19. Öfke ve korkularınızdan kurtulun! Öfke ve korku olumsuzu tetikler ve negatif yönde gidişatı hızlandırır. Öfke kontrolü ve fobilerinizden kurtuluş için profesyonel destek almanızı tavsiye ediyorum. Öfke ve korkularınız orta-düşük seviyelerdeyse olumlama çalışmalarıyla kurtulabilirsiniz.
 20. Kötü alışkanlıklarınızı bırakın! Sigara, alkol, vb. alışkanlıkların seviyesini siz değil hayat şartlarınız belirler, bu yüzden yol yakınken zararın neresinden dönseniz kardır diyoruz. Sağlıklı bir beyin sağlıklı bir vücutta bulunur.

Bir önceki yazımız olan Uzman Çavuş Maaşları 2017 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ