Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği Maaşları

Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği Maaşları

Petrol ve doğal gazın bulunması, çıkarılması, depolanması ve nakledilmesi ile uğraşan ve bu konuda araştırmalar yapan kişidir. Petrol ve doğal gaz mühendisi petrol ve doğalgaz çıkarılması metodlarını geliştirmek ve yenileştirmek için araştırmalar yapar, sondaj için kullanılacak araç ve gereçleri saptar, sondaj faaliyetlerinin ekonomik, emniyetli ve hızlı bir şekilde yürütülmesi için gerekli önlemleri alır ve sondaj faaliyetlerini denetler.  Petrol ve doğalgazın nerelerde ve ne miktarda bulunduğunu saptamaya çalışır. Akıcılığı çok düşük olan ağır petrol rezervlerinin, sıcak su vererek veya yerinde yakma yöntemiyle akıcılığını artırır, kimyasal yöntemleri kullanarak, petrolün içindeki karbondioksit gazını basınç altında karıştırıp üretilmeyen petrol yüzdesini azaltır. Çalışma hayatları boyunca sondaj makineleriyle, çeşitli borularla, çimento ve çimento aletleriyle, sondaj kurtarma makineleriyle iç içe olurlar. Petrol ve doğalgaz mühendisleri görevlerini genellikle arazide ve açık havada, kısmen laboratuvarlarda yürütürler. Jeoloji mühendisleri, maden mühendisleri ve teknikerlerle işbirliği içinde çalışırlar.


Petrol ve doğalgaz mühendisleri; Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Petrol İşleri Genel Müdürlüğü, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı ve bağlı şirketlerinde, Maden Tetkik Arama, Devlet Su İşleri, BOTAŞ ve yabancı şirketlerde çalışabilirler. Maaşları piyasa mühendislerini maaşlarıyla eş değerdir. Başlangıç maaşları 2500 lira ile 3000 lira civarındadır.


Bir önceki yazımız olan Mekatronik Teknikeri Maaşları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Emekçi dedi ki:

    Tüm mühendis mimar ve inşaat firmalarımızı hizmet ve yatırımlarından dolayı tebrik teşekkür eder hayırlı günler çalışmalr YÜCE ALLAH DAN DİLERİM. ES SELAMÜN ALEYKÜM VE RAHMETULLAHİ BERAKETÜHÜ.

BİR YORUM YAZ