Özel Okul Öğretmen Maaşları

Özel Okul Öğretmen Maaşları

Özel okullarda görev alan öğretmen maaşları hakkında bilgiler vereceğiz. Özel okullarda çalışan öğretmenler branşlarına göre maaş almaktadır. Alt limit 2000 TL üst limit ise 5000 TL’dir. Bu okulun kalitesine bağlıdır. Orta öğretim ise hangi liselere kaç öğrenci göndermiş, lise ise hangi üniversiteye hangi bölümlere öğrenci göndermiş gibi sorularla okulun kalitesi kolaylıkla ortaya çıkmaktadır. Sıradan Anadolu da olan üniversitelere mühendislik bölümlerine öğrenci göndermesi demek okulun standart düzeyde eğitim vermesi anlamına gelmektedir.

Ülkemizde yaklaşık olarak 100 bine yakın özel okullarda öğretmenler istihdam ediyor. Bu sayının dershanelerin kapatılmasıyla 2’ye ya da 3’e katlanacağı aşikar. Çünkü iş sıkıntı çeken öğretmenlerin çalışmanı iyice daralmış oluyor. Ya kamu da devlet memur olarak görev yapar, ya da özel okullarda öğretmen olur. Seçenek sayısı azaldığından dolayı maaşların düşük olacağını söylemek demek daha iyi olur. Hal böyle olunca düşük maaşlarla öğretmen çalıştırma çabalarına giren bazı özel okullara Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından cezai işlemleri gelebilir. Kayıt dışı istihdam edilmesi durumunda ilgili yasanın hükmü gereğince cezai müeyyide uygulamaktadır.


MEB’den Özel Okula Destek Primi

Milli Eğitim Bakanlığı özel okul bursları ve eğitim süreçleri kapsamında okul öncesi eğitim için 2500 TL’ye kadar, ilk öğretime gidecek öğrenciler için 3000 TL’ye kadar liseye gidecek öğrenciler için ise de 3500 TL’ye kadar destek verecek. Bir kısmı devletten bir kısmı vatandaştan. Peki özel okul fiyatları ne durum da?

Robert Koleji: 45.000 TL

Alman Lisesi: 30.000 TL

Ankara TED Koleji: (ilkokul) 15.000 TL

Notre Dame Fransız Lisesi: 30.000 TL

Ankara Nesibe Aydın Koleji: (lise) 20.000 TL

Ankara Tevfik Fikret Lisesi: 15.000 TL

Ankara Özel Nesibe Aydın Okulları: lise(20.000 TL)

ODTÜ geliştirme vakfı Özel Ülkem Koleji: Lise (10.000 TL)


Bir önceki yazımız olan Mekatronik Teknikeri Maaşları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 6 YORUM
 1. Kovulmak isteyen dedi ki:

  9 yıldır istanbulda özel bir okulda çalışıyorum.maaşım ilk başladığım yıl benden biryıl önce ise başlayan okul hizmetlisinden daha azdı.çalışmak zorundaydım.ogluma bakıcı tuttum.aldığım paranın kurusuna dokunmadan bakıcıya verdim.cocugum 2.4 yasındayken okulun anaokuluna verdim.tabi yaz semineri kış semineri derken bende okulun yaz ve kış okullarına yazdırdım çocuğu.Maasim cocuktan dolayı sürekli kesiliyordu.3..4..yıl öncesine kadar maası elden alıyorduk.muhasebeden elimde bozuk paralarla çıktığımı bilirim.Müfeddis gelecegi vakit bize hayali maaşımızı kuruşu kuruşuna ezberletiyorlardı.Allahtan devlet bunların yakasını bırakmadı da şimdi maaşlar bankaya ve bürütten yatıyor.Hala aynı okuldayım.oğlum 3.sınıf yüzde 74 indirimli okuyor.maaşım bürüt 3521 di en fazla elime gecen net 2640 lira.Peki niye aynı yerdeyim.kovulmak için tabiki de.tazminat hakkımı bırakmak istemiyorum

  1. Hatice Sayar dedi ki:

   Merhaba şuan elinize geçen net maaş 2640 tl civarı mı? Ve 9 senelik öğretmen misiniz?

  2. bir öğretmen dedi ki:

   kesin bilfendir o okul. çünkü bilfende memurlarla kat görevlileri aynı parayı alıyorlar. 🙂 1700 tl ye bilgisayar mühendisi çalıştıgını duydum.

 2. kimse dedi ki:

  Özel okullardaki tek kalite sınıf mevcudu artık günümüzde. Sayın veliler ülkemizin geleceği adına çocuklarımızı kolejlere ya da rehabilitasyon merkezlerine göndermek artık anlamsız. Ben de özel bir okulda öğretmen olarak çalışmaktayım. Tüm samimiyetimle söylüyorum ben ve meslektaşlarım madur asgari ücretle çalışıyoruz. Devlette çalışan meslektaşlarımız diğer mesleklere göre düşük maaş alsa da özelde çalışan öğretmenlere göre daha yüksek bir maaş alıyor.İşverenler işe alırken diyor: Hocam öğretmen fedakar olur. Bizler öğretmenlikten önce birer anne, baba, evlat,kardeşiz. Hepimiz ev geçindiriyoruz ve diğer insanlar gibi bizim de ailelerimize karşı sorumluluklarımız var. Fedakarlık tüm insanların sahip olası gereken bir özelliktir. Ayrıca işverenler fedakarlığı öğrenciler için değil de kendileri için yapmamızı istiyor. Şimdi sizlere soruyorum özel mi daha kaliteli devlet mi?

 3. Ceysın dedi ki:

  Aynen öyle. Asgari ücret 1300 lira olsa ne olur 2000 lira olsa ne olur. İş veren parayı yatırıp üstünü geri isteyecek. Bir de maaş üzerinden seçim propagandası yapıyorlar.

 4. aydın usluoğlu dedi ki:

  eşim samsunda bir kolejde öğretmenlik yapıyor. maaşı 1025.00 tl bu gün maaşını almaya bankaya gidiyor. 1700. tl maaş yatmış zavallım bir sevinçle eve geldi maaşıma heraldezam yapılmış diyeseviniyor. ben meseleyi tahmin ettiğim için vallahi yavaş yavaş ona konuyu anlatıyorum. maaşını geri isteyecekler heveslenme dedim ve okul müdürünü aradı cevap aynen öyle ayşe hanım 700.00 tl sini muhasebeye iyade edeceksiniz üzgünüz o şekildegöstermek zorundayız.ve emin olun binlerce öğretmen bu durumda. devletin suçu varmı ? hayır kardeşim fakat bu işletmeler hırsızlığı resmiyete dökmüşler. allahından bulsunlar.

BİR YORUM YAZ