Otomotiv Mühendisi Maaşları

Otomotiv Mühendisi Maaşları

Otomotiv Mühendisliği, taşıt mühendisliğinin bir parçasıdır ve Makine Mühendisliği, Elektrik Elektronik Mühendisliği ve Yazılım Mühendisliğiyle kombine olarak çalışan bir meslek grubudur. Motosikletler, arabalar, kamyonlar bu mühendisliğin ana uğraş alanlarıdır. Bu araçların tasarım, üretim, bakım, onarım ve iyileştirilmesinde otomotiv mühendisleri görev alır.

Otomotiv sektörü günümüz ekonomisinde önemli bir yer tutmaktadır. Otomotiv mühendisleri; otomotiv teknolojileri üretim süreçleri malzemeler, mevcut ve alternatif yakıtlar, güvenlik sistemleri, otomotiv ve çevre etkileşimi konusunda bilgi sahibi olurlar.

Otomotiv sektörüne ait teknolojileri anlamak, kullanmak ve geliştirmek uygulama koymak otomotiv mühendisinin işidir. Otomotiv sektöründe teknolojik konuları takip eder. Enerjinin verimli kullanımı ve çevresel etkileri konusunda bilgiye sahiptirler.


Otomotiv sektöründe üst düzey bilgilere sahip olan mühendisler otomotiv sektöründe ülke ekonomisine büyük ölçüde etkiler sağlamaktadır. Araştırma geliştirme, Ürün, servis, gövde ve üretim dallarında çalışan mühendisler kendi dallarına göre çok yüksek maaşlar kazanmaktadır. Çalışma yılına göre artış göstermektedir. Ekonomiyi iyileştirmek adına harcanan bu paralar ülkemizin ekonomisini ayakta tutmayı amaçlamıştır.

Genel olarak otomotiv mühendisleri 3 ana dala ayrılmıştır:

-Ürün Mühendisleri: parça ve sistemleri tasarlar. Tasarladıkları ürün testleri geçerse ar-ge de yerini alır.

-Ar-ge Mühendisleri: tasarlanmış olan ürünleri daha kullanılır hale getirirler.

-Üretim Mühendisleri: aracın hangi sırayla ve nasıl üretileceğini tasarlar.

Çalıştığı şirkete, kuruma, iş tecrübesine bağlı olarak değişen mühendislerin ortalama maaşı 3000-5000 TL arasındadır.


Bir önceki yazımız olan Mekatronik Teknikeri Maaşları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ