Orman Mühendisi Maaşı

Orman Mühendisi Maaşı

Ormanların korunması, ağaçlandırılması ve genişletilmesi ile ilgili işleri yürütmekle görevli olan orman mühendisleri, orman alanlarını saptayarak daha verimli olmaları konusunda araştırmalar yaparlar. Orman mühendisleri, çalışmalarını daha çok açık alanda yürütürler.

Orman mühendisleri çalışma koşulları özel sektörde hayli bir kısıtlıdır. Genellikle kamu kesimini tercih eden mühendislerin çalıştığı kamu kurumları sırasıyla saymak istersek ;

 1. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı
 2. Orman ve Su İşleri Bakanlığı
 3. İç İşleri Bakanlığı ve Taşraları ( Arazi değerlendirme, etüt planı, il özel idare )
 4. Diğer kamu kurumları ( Valilikler, kaymakamlıklar, belediyeler )

Orman mühendisleri her sene artarak büyüyen bir mühendislik dalıdır. Mezunlarının az olması ve kamuda alımlarının kısıtlı olması sebebiyle sürekli yüksek puanla alımları yapılmaktadır. En son atanma puanlarına göre, 84.250 olarak söyleyebiliriz. (Orman mühendisleri odasından alınan net bilgidir.) Bu bölümden mezun olan kişilerin en çok merak ettikleri konuların başında orman mühendisliği aldığı maaş olarak belirtebiliriz.


Ülkemizde bazı bölgelerde işletme şefi olarak görev alan orman mühendisleri, bölge ile ilgili her türlü karardan sorumludur. Ormanın sahip olduğu alana göre, projeye uygun olacak şekilde kesilecek ağaçların belirlenmesi de orman mühendislerinin işidir. Orman alanı ile ilgili her türlü projenin yetkisi orman mühendislerine aittir.

4 yıllık bir üniversite eğitiminin ardından alınan orman mühendisliği unvanının getirisi ülkemizde 3000 TL nin üzerindedir. Bu tutar, hizmet sürelerine göre değişiklikler gösterebilmektedir. Net rakamlar ile ;

İşletme şefinin 2017 maaşı aylık 3770 TL’dir. Ayrıca mayıs ayı başından kasım ayı sonuna kadar 7 ay boyunca aylık 411 TL yangın fazla mesaisi alır ve yıl içinde her üç ayda bir 450 tl arazi tazminatı alır. Bunlara ilave günlük araziye çıkma durumuna göre harcırah alır.


Bir önceki yazımız olan Mekatronik Teknikeri Maaşları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 9 YORUM
 1. Ömer dedi ki:

  Kpss ah kpss
  Puan alsak ne olacak birde ustune sözlü mülakat bu boyle devam edemez ozelde çalışayım dersin olmaz tecrübe isterler sabki kendileri ise başladıklarında tecrübelilerdi buradan mezun olacaklara simdiden söyleyim hepsi icin olmasada bir çoğu polislik için calismalara baslasa iyi olacak

 2. fddfdfsdsf dedi ki:

  kardeş benım dayımda ktü den mezun oldu hemen işe başladı yardımcı mufettış oldu sonra kpss yle muffetiş oldu calısınca olur kardeş

 3. tufan dedi ki:

  yüksek puan almak gerekli 90 ve üzeri

 4. Mucahit dedi ki:

  Arkadas atanamiyorum diyosunuz da, kpss puaniniz ne ? Kadro mu acilmiyor kpss de yoksa yeterli puani mi alamiyorsunuz? Millete burda yok su kadardir atanamiyorum yok bu kadardir atanamiyorum yazmayin diye yorum yapmayin.

 5. nedim1453 dedi ki:

  ben de 2000 KTÜ mezunuyum hala tanamadım.Sakın yazmayın çok pişman olursunuz.Gidin iş garantili bölüm olan Hemşirelik okuyun.

 6. BiliBili dedi ki:

  Vezirköprü OGM de çalışan bi arkadaş var Samet AYDIN inşAllah bir gün Karabük OGM ve onun tam paralelindeki Füzekent Sitesi ve onun yanındaki 3 katlı gece konduya yolu düşer orada onu bekleyen nice sürprizler var. kendisine burdan selam ve saygılar.

 7. yavuz dedi ki:

  orman mühendisligine iş bulma olanakları nasıldır

  1. issizmuhendis dedi ki:

   2009 da ktü orman mühendisliğini bitirdim hala atama bekliyorum

   1. ahmet dedi ki:

    şuan tüm hayllerim suya düştü orman mühendisi olarak sevdiğim işi yapmak istiyordum

BİR YORUM YAZ