Okulu Zamanında Bitiremeyenler İçin Harçlar Katlanarak Geliyor

Okulu Zamanında Bitiremeyenler İçin Harçlar Katlanarak Geliyor

Hükümetin üç yıl önce kaldırdığı üniversite harçları , okullarını zamanında bitiremeyen ve okullarını uzatan öğrenciler için geri geliyor.
Çeşitli öğrenci eylemleri nedeniyle kaldırılan ve şu an sadece ikinci öğretim öğrencilerinden alınan üniversite harç paraları üzerlerine tepki toplayarak alınmaya başlanmıştı. Peki bu süreçte okullarını bitiremeyen öğrenciler için yeni dönemlerde başlamalarında uygulama konan ve her fakülteye göre değişen harç paralarını ödemek zorunda kalıyor. Aynı zaman da veremedikleri her ders için krediler üzerinden hesaplanan ücretleri  % 50 cezalı olarak ödeyecekler.  Ayırca birinci öğretimlerin zamanında okullarını bitirmemelerinin yanı sıra ikinci öğretim, uzaktan öğretim, açıköğretim yüksek lisans ve doktara öğrencileri de bu ücretleri ödeyecektir.


Bunu bir örnekle anlatmak gerekirse; bir mühendislik fakültesinde belirlenmiş katkı payı ücreti 193 TL olduğunda bir kredinin fiyatı da ortalama 6.45 TL’ye denk düşüyor. Okulu uzattığı için katkı payı ücreti ödemek zorunda kalan öğrenci, bir de örneğin beş kredilik ders başına yaklaşık 49 TL ödemek zorunda kalacak.

Hesaplama ise şu şekilde:

Katkı payı ücreti + ders kredi ücreti * kredi sayısı * 150/100

Ayrıca mühendislik, tıp ve güzel sanat fakültelerin ücretlerinin en yüksek olduğu fakültelerden olmaktadır. Bu sebeple artık öğrencilerin zamanın okulları bitirilmesi düşünülmüş olup en aktif şekilde derslerine yoğunlaşması ön görülmüştür.


Bir önceki yazımız olan Mekatronik Teknikeri Maaşları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ