Öğretmen Maaşlarında Son Durum

Öğretmen Maaşlarında Son Durum

Okulların açılmasına kısa bir süre kala öğretmenleri atanma telaşı sardı. 15 Eylül de yapılması planan öğretmen atamalarında sona gelindi. Peki adayların 4 – 10 Eylül 2015 tarihlerin de yaptığı tercihlerin sonuçları ne zaman açıklanacak ? 15 Eylül de elektronik ekran sistemi ile adayların yerleştirmeleri yapılacak. Yeni iş başı yapacak olan öğretmen ne kadar maaş alacak ? İşte merak edilen tüm sorular ve cevapları haberimizde…


Öğretmen atamaların sona gelindi. Yeni başlayacak olan öğretmen maaşlarına ilişkin son rakamlar maaşları net farkıyla sizlere ulaşıyor. Öğretmenler kadrosuna göre 9/1 derecesinden iş başı yaparlar. Öğretmenin brüt ücretinin üzerine fazla maaş eklerler. Bu eklenen ücret üzerinden bazı kesintiler yaparlar. Örneğin gelir vergisi kesintisi, sendika kesintisi, damga vergisi gibi sayabiliriz. Taban aylığı 1,445 TL üzerinden maaşın giydirmeleri olmaktadır. Ek hizmet tazminatı, ek ödeme gibi fazla ücretler ile maaş 9 / 1 derecesinden 2,525 TL ile ( Ocak ve Temmuz 2015 zamları eklenmiştir.) maaş almaktadır.Ek dersin de üzerine eklediğini düşünürsek, bu maaşın üzerine ortalama 200 ile 300 TL fark ücret ödenmektedir.

Peki kadrosuz çalışan ücretli öğretmenlerin durumu nasıl diye bir araştırma yaptık ve netice ortada. Ücretli öğretmen maaşları kadroya göre neredeyse 1500 TL daha düşüktür. Sosyal imkanları yok denecek kadar azdır. Çalışma koşulları maaşa oranla çok düşüktür.


Bir önceki yazımız olan Uzman Çavuş Maaşları 2017 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ