Müzik Öğretmeni Maaşı

Müzik Öğretmeni Maaşı

Müzik dersi okullarda en az bulunan derstir. Haftada 1 ders saati müzik dersine ayrılmıştır. Müzik dersi genel olarak gereksiz bir ders kanısındadır. Ancak çocukların müzik ruhunun gelişmesi için oldukça önemlidir.

Çocukları zihinsel ve kişisel eğitimi için çok önemli olan müzik dersi aslına bakarsanız zorunlu ders niteliğinden çıkıp, seçmeli ders olarak verilmesi gerekir. Milli Eğitim Bakanlığının tüm müfredatlarında zorunlu olarak okutulan bu ders için, öğretmenler konservatuar mezunu olmasına gerek kalmadan, eğitim fakültelerinin güzel sanatlar eğitimi bölümünün müzik eğitimi ana bilim dalı “Müzik Öğretmenliği Programı” bölümünü bitirmesi gerekiyor.

Daha sonra kamu personeli seçme sınavına girip, ( genel kültür-genel yetenek ve eğitim bilimleri sınavı ) geçer not alması gerekiyor. Daha sonra yüksek puan üzerinden atamalar gerçekleşiyor.


Müzik öğretmenlerinin maaşına geldiğimiz zaman branş öğretmenlerinin haftada 15 ders saatini doldurmaları zorunludur. Çünkü maaş karşılığı 15 ders saatidir. Müzik öğretmenleri okullarında çoğu zaman bu saatleri dolduramamaktadır. Durum böyle olunca okullarda idari görev alırlar ya da başka okullara görevlendirme olarak giderler.

Öğretmen maaşlarını incelediğimiz müzik dersi veren öğretmenlerimiz de maaşlarında fazla bir fark olmadığını net olarak görebiliriz. Eğer başka okula gitmiyorsa Müzik öğretmeni 15 ders saati karşılığı olan sabit maaşı alır. Bu da göreve yeni başlayan bir öğretmen için 2220 Türk Lirasıdır. Görevlendirme gittikleri takdirde bu sayı kademeli olarak artabilmektedir.


Bir önceki yazımız olan Mekatronik Teknikeri Maaşları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Alperen dedi ki:

    Sevdiğim işi yapıp, çalmaya ve söylemeye devam etmek istiyorum. Maaş kötü değil, tabi herhangi bir yerde sahne alıp, oradan da para kazanmazsanız..!

BİR YORUM YAZ