Müze Araştırmacısı Maaşları

Müze Araştırmacısı Maaşları

Kültürel mirasın korunması alanında görev yapan ve  sanat tarihi, antropoloj, hititoloji, sümeroloji gibi bölümlerden mezun olup genel idare hizmetleri sınıfında müze araştırmacısı unvanlı kadroda istihdam edilen uzman personeldir. Müze araştırmacıları çeşitli yerlerde gizli kalmış tarihi ve kalıntıları bir yerde toplamak ve onların korunması için gereken önlemleri almak adına deforme olmadan ve tarihi yansıtan eserleri saklamak için çeşitli yerler üzerine çalışma yaparlar. Bu şekilde elde ettikleri kalıntıları Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yetkilendirilen personeller ile bu eselerin sergilenmesinde ve tanıtımında , dünyaya açılmasında çeşitli çalışmalar yapmaktadır. Tarihi seven ve çalışma açısından çok zevkli bir meslek olan müze araştırmacılığı tamamen tarihciler için biçilmiş bir kaftandır.


Çalışma ve araştırmalarını dünya çapında sürdüren bu personeller çeşitli kurumlar ile birlikte çalışarak bilgi ve belge dökümlerini temin ederek çalışmalarına katkı sağlamaktadırlar. Müze araştırması maaşlarında bahsedecek olursak eğer yaptıkları işe ve çalışma performansına rağmen az bir maaş almaktadırlar. Müze araştırmacısı maaşları 2.750 – 3.250 TL arasında olmaktadır. Bu konuda seslerini duyurma çalışan personeller ülkenin tarihi ve turizm açısından ülkenin kalkınmasında çok fayda sağlamalarına rağmen aldıkları maaşlar azdır. Son dönemler de çeşitli kurumların çalışmalar yaparak bu personellerin maaşlarının artış yönündeki talepleri değerlendirilmektedir.

 


Bir önceki yazımız olan Mekatronik Teknikeri Maaşları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Seval dedi ki:

    Benim ablam müze uzmanı 2017 ocak itibari ile 3020 lira maaş alıyor.ama araziye gittiği zaman harcırah alıyorlar. .birde 3 ayda bir 600 lira arazi tazminatı alıyorlar

BİR YORUM YAZ