Muhtar Maaşları 2015

Muhtar Maaşları 2015

Muhtarlıklar, her mahallede olan gerektiğinde ikamet belgesi, nüfus sureti gibi evrakları temin eden yerdir. Muhtar maaşı yıllara göre artış gösterirken, genel itibariyle o bölgede yaşayan kişilerin sayısına göre belirlenir. Muhtarlar da mahallede ki kişi sayısına göre maaş almaktadır. Köyler ve ufak ilçelerde asgari ücrete yakın maaş alırken, büyük şehirler de ve merkezi ilçelerde 2 bin TL ye yakın maaş almaktadır. Görevleri itibariyle 5 yıl hizmet eder ve seçim ile o makama gelirler. Hizmet süreleri boyunca görevleri vardır. Kanun da ki yasanın detaylarına gelirsek,

Muhtarın görevleri

Cadde ve sokakların levhalarını kontrol ederek, eksik ve kırık durumları belediye görevlilerine bildirmek, mahalle de yaşanan hastalıklardan haberdar olmak, gerektiğinde ilgili kuruluşlara haber vermek, askerlik konularında şahıslara gelen tebligatları bildirmek, seçmen kağıtlarının dağıtılması ve gerekli kontrollerini sağlamak, nüfus kağıtlarını kaybeden vatandaşlar için yenisini çıkarılmasını sağlamak ve evrakları temin etmek.


Muhtarlar, tüzel kişiliğini temsil etmektedir. Muhtarlar kararlarını 4 azasıyla birlikte alır. Azalar yardımcılardır. Gerektiği zaman hizmet dışı sorunlardan dolayı ilçe idare kurulu kararı ile görevden uzaklaştırılır. Muhtarlar kamu yararı dışında iş yaptıkları zaman vali veya kaymakam o kararı ret edebilir.

Muhtar maaşları 2015 yazımı dikkatli inceleyerek öğrenebilirsiniz. Genel hatları itibariyle muhtarların görevlerini ve muhtarlar ne kadar alıyor konusunda sizleri bilgilendirdik. Bu konu hususunda merak ettiklerinizi yorumlar bölümünden bizlere ulaştırabilirsiniz.


Bir önceki yazımız olan Uzman Çavuş Maaşları 2017 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ