Mühendis Polis Maaşları

Mühendis Polis Maaşları

Mühendisler doğa kanunlarına ve fiziksel olaylara bağlı kalarak en ekonomik şartlarda toplumun sorunlarına ve ihtiyaçlarına teknik çözümler sunan bir bilim uygulayıcısıdır. Mühendisliğin temeli matematiğe dayanır. Mühendisseniz sorunlara karşı teknik yolu ile en ekonomik ve akılcı çözümleri bulmak zorundasınız.

Polisler sadece kamu güvenliği için değil, kendi işleri için mühendis alımları yaparlar. Polis teşkilatında görev alan polis maaşları ya da mühendisleri aldıkları aylık ücretler farklı olabilir. Tazminat ve eğitim dereceleri maaşlar üzerinde en büyük etkendir. Daha sonra kurumda hizmet yılı maaşlara ek olarak yansıma ücret olarak geliyor. Bir memur maaşı ile polisin aldığı maaşı kıyaslama yaparsak, polisler daha yüksek ücret ile çalışıyor. Tabi bu kamunun güvenliği için bununda olması gerekiyor.


Kamuda çalışan çoğu mühendis hafta sonunda da verilen görevler neticesinde çalışabiliyor. Sürekli sahaya çıkarak kendi dallarında olabilecek işlerin kanunlara ve standartlara uygun olup olmadığını kontrol ediyorlar. Aslına bakarsanız büyük riskler alınan bir meslek mühendislik.

Polis ise kamu yararına çalışan, yürütmeye yardımcı ve güvenliğin korunmasını sağlayan, vatandaşların canını, malını, temel hak ve özgürlüklerini korumakla yükümlü bir meslek dalı. Polislik mesleği psikolojik açıdan da kuvvetli olmayı gerektiriyor. Ek görevler ile birlikte uzun çalışma saatleri boyunca gerektiğinde tekinsiz ortamlarda hem vatandaşın hem de kendisinin güvenliğini sağlamakla yükümlüdür.

Mühendis maaşlarına bakıldığında dallara göre farklılıklar göstermekle birlikte yeni göreve başlayan bir mühendisin 2015 Ocak ayı itibari ile ortalama maaşı 3145 TL’dir. Bekâr ve çocuksuz bir polis memurunun 2015 net maaşı ise 8/1 dereceye göre 2461 TL’dir.


Bir önceki yazımız olan Uzman Çavuş Maaşları 2017 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ