Muhabir Maaşları

Muhabir Maaşları

Medyada haberci muhabir, klasik olarak haber muhabiri ve foto muhabiri olarak ikiye ayrılır. Sadece röportaj ve görüşme yapan röportaj muhabiri popüler kişilerle görüşür, haftada bir yayınlar. Bu tip muhabirlerin yazıları pazar, pazartesi günleri tam sayfa halinde yayımlanır.

Muhabir olabilmek için üniversitelerin iletişim fakültelerinin gazetecilik, radyo ve televizyon bölümlerinden ya da yüksekokulların ilgili bölümlerinden mezun olmak. Buradan mezun olan kişiler habercilikle ilgili olan bütün basın kuruluşlarında, yerel ve ulusal televizyon kuruluşlarında, haber ajanslarında, meteoroloji servislerinde, gazetelerde, dergilerde, internet haber sitelerinde, kamu ya da özel sektöre ait kurum ve kuruluşların basın ve halkla ilişkiler birimlerinde çalışabilirler. Ancak sadece diploma bu alanda çalışabilmek için yeterli değildir. Belirli bir süre staj yaparak deneyim kazanmak ve sektörde çevre edinmek gerekir. Böylece hangi alanda uzmanlaşacağınıza, yani magazin muhabiri mi yoksa ekonomi muhabiri mi olacağınıza karar vermiş olursunuz.


Muhabirlerin klasik çalışma yöntemi 5N1K ilkesine göredir. Ne, nerede, ne zaman, nasıl, neden ve kim şeklindeki bu temel ilkeler habercilikte esastır. Objektiflik ve tarafsızlık, doğruluk, temiz dil muhabirin ana ilkeleridir. Yalan haber yazan, masabaşında haber uyduranlar meslekten ihraç edilir. Muhabirler kendi alanlarında dernek ve cemiyet şeklinde örgütlenmişlerdir. Muhabirlerin maaşlarına değinecek olursak eğer göreve yeni başlayan muhabir maaşı 2.400 Tl dir. Personelin çalıştığı büyük firmaya ve kanala göre bu rakamlar değişkenlik göstermektedir.

Kullanılan Malzemeler ve Aletler

Fotoğraf makinesi, teyp, telefoto, Teleks, faks, telefon, bilgisayar, Çeşitli kırtasiye malzemeleri.

Mesleğin Gerektirdiği Özellikler

Gazete muhabiri olmak isteyenlerin; düşüncelerini söz ve yazı ile başkalarına etkili bir biçimde aktarabilen, Çevresinde olup bitenlere ilgili, dikkatli, başkaları ile iyi iletişim kurabilen, girişken,
Olayları doğru değerlendirebilen, değişik ortamlarda, gerektiğinde stres altında çalışabilen, kendini geliştirme çabası içinde olan, yaratıcı kimseler olmaları gerekir.


Bir önceki yazımız olan Mekatronik Teknikeri Maaşları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ