Mübaşir Maaşları 2015

Mübaşir Maaşları 2015

Adalet Bakanlığı’na bağlı memur olarak görev yapmakta olan mübaşirler hizmetleri hakkında bilgi ve mübaşir maaşları 2015 senesinde almış olduğu zamları ekleyerek sizlere net bilgiler vermeyi hedefliyoruz. Adalet saraylarına görevlerini yapan, oranın kadrolu personelidir. Devlette memur olarak fakat, bakanlığın kanunlarına tabi olarak çalışırlar. Ocak ve Temmuz 2015 zam farklarının %3 olarak belirlendiğini belirtelim. Bir bekar, mübaşir ortalama olarak Ocak zammı dahil 1980 TL net maaş almaktadır. Temmuz da ki farkı ile 60 TL daha maaşına eklenerek 2040 TL ye maaşı yükselecektir. Burada net maaşa, asgari geçim indirimi eklenmemiştir. Evli ve çocuklu personel ile bekar arasında ortalama 80 TL maaş farkı bulunmaktadır. Mübaşir maaşları evli ve bekar personele göre değiştiğini belirtelim.


Peki mübaşir olmak için gerekli, kamu personeli seçme sınavından en az 70 puan alarak atanması yapılır. Burada ki puan taban olarak belirlenmiştir. Atanmak için en az 85 puan almak gerekli olduğunu unutmayınız. Bazen bu puan aralığı 80 ile 95 puan bandı arasında olduğunu söylemekte yarar vardır.

Görevleri itibariyle, adli dosyaları düzenleme ve dava ilgili olarak tanıkları çağırmakla görevlidir. Sesli olarak tanık ve sanıkları çağırır.

Standart maaşlar ile çalışan mübaşirler, bakanlığın en düşük maaş olan personellerin başında geliyor. İlerleyen günlere Adalet Bakanlığı çalışanları için, maaş düzenlemesi bekleniyor. Umarız koşulların iyileştirilmesi için gerekli çalışmalar kısa sürede yapılır.


Bir önceki yazımız olan Uzman Çavuş Maaşları 2017 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. sademadde dedi ki:

    Faydalı teşekkürler

BİR YORUM YAZ