Memur ve İşçi Emekli Maaşları

Memur ve İşçi Emekli Maaşları

Bu yazımız da yıllarca çalışan bir kişinin hayalini kurduğu emekli maaşlarından bahsedeceğiz. İnsanların yıllarca çalışıp umutlarını , hayal ettiklerini , fırsatlarını değerlendirmek için bekledikleri zaman hiç kuşkusuz emekli oldukları zamandır. Senelerce emek verip alın teri döküp herşeyi erteleyerek hayalini kurdukları emeklilik zamanı beklemektir. Ülkemiz de çalışan personelin emekli maaşların da bir miktar düşüş olmaktadır.

Örnek verecek olursak kamu kurumunda tekniker olarak otuz yıl çalışan bir personelin aldığı maaş 2.700 – 3.000 TL arasında olmaktadır. Fakat emekli olduğu zaman bu rakam neredeyse yarı yarı düşmekte ve çalışan kişinin emekli maaşı 1.300 – 1.750 TL ‘ ye düşmektedir.  Başka bir örnek verecek olursak eğer kamu kurumunda mühendis olarak çalışan personelin aldığı maaş 3.050 – 3.300 arasında olduğunu varsayalım. Bu personelin emekli olduğu zaman maaşı ise 2.100 – 2.500 TL ‘ye düşmektedir.

Kamu kurumda çalışan kişilerin yıllarca seslerini bu konuda duyurmak istemeleri emekli maaşları kesintilerinin azaltılması yönünde kurumlara şikayet dilekçeleri yazmaları bunun içindir. Kamu personelinde çalışanların kesintileri çok olduğundan dolayı bu düşüşler yaşanmaktadır. Aynı zaman da çalışan personellerin emekli olmamalarının sebeplerinden önemli bir tanesidir maaşlarının düşmesi. Yıllarca devlete hizmet edip emekli oldukların da alacakları maaşın yarı yarıya düşeceğinden personeller 65 yaşına kadar çalışmaktadır. Ülkemizde artık geçim sıkıntısı derdi olduğundan çalışanların bu şekilde yapması normal karşılanmaktadır. Ayrıca kamu da çalışan memurun emekli ikramiyesi de düşük olmaktadır. 30 yıl çalışan bir memurun alacağı emekli ikramiyesi 65.000 – 80.000 TL arasında olmaktadır.


Peki ya kamu kurumdan işçi olarak çalışan personelin emekli maaşların da nasıl bir değişiklik olmaktadır bunun cevabını sizlere aktaralım hemen. Kamu kurumunda işçi statüsünde çalışan personelin emekli maaşların da düşüş olmamakta aksine bir miktar da artış olmaktadır. Nasıl oluyor peki diyeceksiniz bu. Vergive sigorta kesintilerinin yüksek olması sebebiyle işçilerden kıdem tazminatı alırken bunlar göz önünde bulunduruluyor. Aynı örnek üzerinden gidecek olursak eğer kamu kurumunda otuz yıl çalışan işçinin maaşı 2.600 – 2.900 TL arasındadır. Bu kişi emekli olduğu zaman ise alacağı emekli maaşı 2.800 – 3.200 arasında olmaktadır. Görüldüğü gibi biraz da olsa maaşlarında artış olmaktadır. Bu nedenle bu şekilde çalışan bir personelin kurumda çalışmasını devam ettirmesini gerektirecek bir neden yoktur. Ayrıca bu kişinin emekli ikramiyesininden bahsedecek olursak 85.000 – 110.000 TL arasından emekli ikramesi ödenmektedir.

Görülüğü üzere yazımız da memur ve işçi emeklisi maşlarını karşılaştırmalı olarak sizlere açıklamaya çalıştık. Aradaki farkların yaklaşık olarak 30 yıl üzerinden değerlendirmesini yaptık. Umarım bu konu da sizleri aydınlatabilmişizdir.


Bir önceki yazımız olan Mekatronik Teknikeri Maaşları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ