Memur Emeklisi Maaşı

Memur Emeklisi Maaşı

Devlet memuru çalıştığı kurum ile ilgili teknik bilgi ve donanıma sahip ve işiyle ilgili kendisine tebliğ edilen görevleri yerine getiren kamu görevlisidir. Genel İdare Hizmetler, Sağlık Hizmetleri, Teknik Hizmetler, Eğitim Hizmetleri gibi farklı hizmet sınıfında çalışıp farklı ücretleri alsalar da emekli aylıkları çok daha düşüktür.

Memurların emekli aylığının düşük olmasının en büyük sebebi emeklilikte çalıştığı anda aylık kazandığı paranı tamamının dikkate alınması değil taban aylığının dikkate alınmasından kaynaklanmaktadır.


Emekli maaşları kategorisinde incelediğimiz memur emeklilerinin aldıkları maaşlar SKK ve Bağ-kur emeklilerine göre biraz yüksektir. Çünkü primleri daha maaş üzerinden ödenmiştir. Tek dezavantajları emekli oldukları zaman emekli ikramiyesi işçilere göre çok az almaktadırlar. Bu da şu anda ki maaşlarına fazla verdiği için denge halinde olduğunu söyleyebiliriz.

Bu nedenle memur emeklileri eğer düz bir memur olarak emekliye ayrıldığı takdirde lisans mezunu ise 1.400 TL civarı emekli aylığı alıyor iken Müdür veyahut Müdür Yardımcısı olarak emekliye ayrıldı ise 1.800 TL civarı emekli aylığı almaktadırlar. Tabi bu kişinin fiilen çalıştığı hizmet süresine göre değişebilmektedir.


Bir önceki yazımız olan Mekatronik Teknikeri Maaşları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ