Mekatronik Teknikeri Maaşları

Mekatronik Teknikeri Maaşları

Mekatronik teknikerliği, ülkemizde ilk mezunlarını 2005 yılında vermiştir. Mekatronik teknikeri maaşları hakkında bilgiler vermeyi hedefliyoruz. Mekatronik, robot teknolojisi bütünleşmiş bir sistemdir. Elektrik, elektronik, makine, ve bilgisayar sistemlerinin birleşimi ile oluşmuştur. Bu saya de günümüz de iyice yerleşmiş bir meslek dalıdır. Fakat görüyor ki, böylesine uygulama alanın geniş olmasına rağmen fabrika üretim sistemlerinde pekte yaygın değildir. Üretim ve planlamanın olduğu her bölgede görev yapabilirler.

Mekatronik sistemleri, insanlara daha fazla maaş harcamadan 5 kişinin yapacağı bir işi 1 kişinin yapması, daha iyi olacaktır. Bu sayede mekatronik teknisyenleri, teknikerleri ve mühendisleri ihtiyaç olduğu ve gelişen teknolojiyle bu ihtiyacın daha çok artacağını söylemek mümkün. Daha çok iş sahası olması bu mesleğe olan ilginin artmasını sağlayacaktır. İnsanların ihtiyaçlarına karşılık veren, komplike bir sistemi tercih etmesi, teknolojinin ilerlemesine katkı da bulunacaktır.


Mekatronik sistemleri sanayinin geliştiği şehirde daha yaygın olarak görülmektedir. Otomobil sanayisi, 24 saat çalışan ve üretimin olduğu yerler dahil olmak üzere bir çok uygulama alanı vardır. Makalemiz de sizlere net olarak anlatmak istediğimiz konu mekatronik teknikeri çalışma alanları, bu sistemin ülkemize sağlamış olduğu yarar ve şu an da ne durumda…

Mekatronik teknikerleri özel ve kamu sektörü olmak üzere 2 çeşit yerde iş bulabilir. Kamuda görev alanlar çalıştığı göre, maaşı değişmektedir. Eğer kuruma işçi statüsünde girmiş ise, alacağı ücret en az 2100 TL (ortalama ücret olup, ikramiye, fazla mesai, taşra tazminatı içindedir.) Unutulmaması gereken bu maaş başlangıç maaştır. Eğer, kamu kuruma 657 sayılı kanun ile atansa, tekniker olarak 2230 TL alacaktır. Burada ki maaş başlangıç maaşı olup, en düşük seviyeden gösterilmiştir.

Eğer teknikerler, özel iş bulursa alacağı ücret standart olup, 1600 TL alabilirsiniz. Çalışacağınız işte tecrübeniz varsa, 2000 TL ile 3000 TL arasında maaşlar alabilirsiniz. Fakat üniversiteden yeni mezun olan teknikerler, gerek iş hayatına yeni başlaması ve gerekse de iş konusunda tecrübesiz olması maaşının düşük olması, iş bulmakta sıkıntı çekmesi anlamına gelmektedir.


Bir önceki yazımız olan Endüstri Mühendisleri Maaşları 2017 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 7 YORUM
 1. kerim dedi ki:

  Sakarya MYO mekatronik mezunuyum 6 yıldır bir firada uluslar arası teknik eleman olarak montaj arıza bakım işleri yapıyorum. Benim sektörde gördüğüm yeni mezun olmuş tecrübesiz birisi iseniz alacağınız asgari ücret ile 1500 arası bir maaş. Tavsiyemdir tecrübe edinmek adına ilk etapta maaş az diye işten kaçmayın bulamazsınız piyasada yetiştirilecek adam çok hiç maaşı beğenmeyim vs demeyin. ve Hasan beye katılıyorum ingilizce kesinlikle öğrenin ama bunu için kurslara gidip para yatırmayın farklı yollardan öğrenin kurslardan edineceğiniz sadece gramer bilgisidir. Önce tarzanca da olsa konuşmayı öğrenin kurs işini sonraya bırakın ama mutlaka öğrenin derim.

  1. Ferhat Kazguc dedi ki:

   Sinop myo Mekatronik okuyorum son senem stajimi iyi bir firmada misyonu olan bir firmada yapmak istiyorum lisede makine cnc ve cizim ustune mezunum 2.3 sene cnc ustune egitim aldim tecrube edindim simdi hangi firmaya tercih etmeliyim

 2. Hasan dedi ki:

  10 yildir tekstil makineleri yapan bir firmada Turkiye ve ortadogu servis teknisyenligi yapiyorum. Aylik kazancim ortalama (maas+ harcirah) 6000- 7000 TL arasi. Yaptigim ise cok cok az (benim tamirini yaptigim makineden firma sahibi gunde en az 5 bin $ para kazaniyor) Benim yaptigim isi yapmak icin Almanyadan teknisyen gelse benim 3 katim para alacak. Biz ara eleman konusunda (teknisyen-tekniker) avrupanin cok cok gerisindeyiz. Universitenin makine muh. Mezunu biri bizde asenkton motoru hic gormemistir, 22 yasinda Turkiyede muhendis olabilirsiniz fakat Avrupada oyle bir dunya yok. Teknisyenligi bilmeden muhendis olunmaz avrupada.

  Tavsiyem para kazanmak istiyorsaniz ve teknik bir bolum okuyorsaniz kesinlikle ingilizce ogrenin ve kendinize guvenin mumkunse yabanci bir firmada ise baslayin, hem kendinizi yetistirirsiniz hemde dunyayi gezersiniz.

  1. Yusuf dedi ki:

   Abi sana nasıl ulaşa bilirim

  2. adem köse dedi ki:

   mekatronik mezunuyum bu sene mezun oldum daha önce çalışma tecrübelerim oldu bana ulaşın.

   1. harun şener dedi ki:

    abi sana nasıl ulaşabilirim hangi ünide okudun 1 senem var girmek istiıorm mail adresimden yada faceden nasıl ulaşablrm şimdiden eyv

 3. latif dedi ki:

  arkadaş 1600 tl cok bı paramı zannedıyorsunuz 5 kişinın işinı tek kişi yapacak 1600 net alacak işe bak ameleler alıyor bu maaşları

BİR YORUM YAZ