Mekatronik Mühendisleri Maaşları 2017

Mekatronik Mühendisleri Maaşları 2017

Mekatronik robot teknolojiyle bir çok bölümün birleşmesi sonucunda oluşan bilim dalıdır.Robotların sistemlerini kontrol ederek üretim olduğu tüm bölümlerde görevinin icra eden mühendislik bilimi de diyebiliriz.Bu mühendislik bilimi ülkemizde ki tarihi ortalama 9 yıla dayanıyor. Mekatronik mühendisliğinin geçmişi ülkemizde ortalama 15 yıl öncesine dayanıyor, 2002 yılının son aylarında üçüncü üniversitede (Atılım Üniversitesi) açılan bölüm ilk mezunlarını 2007 tarihinde vermiştir. Mezun çıkması açısından dersek evet 9 yıl öncesine dayanıyor diyebiliriz. Diğer ülkeler de ise bu bölümün ilk adımları 1971 yılında Japonya da atıldı.Ülkemizde eni bölüm olmasıyla birlikte, mezunlarına getirmiş olduğu zorluklar vardır. Kamu sınırlı alımların olduğu bölümün, özel sektör de geniş çalışma alanları vardır. Özellikle üretim olduğu her yerde görev alabilirler.

Peki bir mekatronik mühendisi maaşı ne kadar olur  veya ne kadar olmalı diye soru sorsak ne derdiniz ? Mekatronik mühendisleri maaşları 2017 yılındaki net rakamları sizlerle paylaşacağız. Bu bölümde okuyan veya yeni mezun olanları yakından ilgilendiren konuları anlatacağız.

Mekatronik komple bir sistem olarak üretim olduğunu söyledik. Fakat üretimden kastımız, daha karmaşık sistemler ile tam zamanlı üretim sistemler de kullanılmaktadır. Maaşları konusunda durumun iyi olduğu söyleyebiliriz. Kamu maaşların genellikle standart olduğunu yani aynı derece ile çalışan elektrik mühendisi ne alıyorsa, mekatronik mühendisi de aynı maaşı alıyor. Fakat işler özel sektörde öyle değildir.

mekatronik mühendisi maaşı 2015

mekatronik mühendisi maaşı 2017

Özel sektör de çalıştığın firmaya göre aldığı ücret değişmektedir. Sıradan üretim yapan bir fabrikada 2500 lira alırken, Toyata gibi üretim olduğu güçlü firmalarda başlangıç maaşı 3000 lira olabiliyor. Burada maaş etkenin en önemli kriteri bilgi ve tecrübedir. CVsi iyi olan kişileri 4000 ile 5000 arasında maaş aldıklarını söyleyebiliriz. Mekatronik mühendisi olarak tam deneyimli kişilerin bu maaşları alabilir.


Mekatronik mühendisliği tercih edeceklere tavsiyem diğer mühendislik mezunlarına göre (makine, elektrik-elektronik vb.) daha önde olmak için en bir belki de iki yabancı dili çok iyi öğrenmeniz ve konuşabilir hale gelmeniz lazım, öğrencilik zamanında yöneleceğiniz alana göre ücret almadan da olsa ofislerde çalışmanız (otomasyon, üç boyutlu tasarım, yazılım ya da robot – akıllı ürün üretimi) tavsiye olunur, birçok üniversitenin ders programında hala otomasyon eğitimi yok, örneğin bursa’da butgem bünyesinde 250 ya da 400 saatlik otomasyon (mekatronik) sistemler eğitimi alınabilir bu alanda çalışılmayacaksa bile vizyonunuzu geliştirecektir. Mekatronik mühendisliği piyasada proje yönetimi, ürün geliştirme, proses ve metod geliştirme gibi konulara tekabul eder, kendinizi bu alanlara yöneltebilirsiniz, kendi işinizi yapmak isterseniz akıllı ürün tasarım, otomasyon projeleri geliştirme, hatta alakasız bile gelebilir ama severseniz eğer kalite ya da yalın üretim konularında eğitim ve danışmanlık işlerine yönelebilirsiniz. Maaş olarak firmadan firmaya değişir başlangıç ücretleri, 2000-3000 gibi bir skalada maaşa kendinizi hazırlayın küçük işletmelerde bu 2000 TL’nin biraz altına düşebilir. İstanbul’u kapsam dışı tutuyoruz tabii ki:) Ama size ufak bir tavsiye bir mekatronikçi olarak söylüyorum, daha sonra çok pişman olmak istemiyorsanız tabii ki herkes bir olmaz ama Türkiye şartlarında olduğumuza göre çoğunuzadır mesajım, öncelikle makine ya da elektrik-elektronik gibi bir bölüm bitirin sonra mekatronik yüksek lisansı yapın. Üç ana dal var, makine, elektrik ve inşaat unutmayın mezun çok olmasına rağmen bu bölümler yasal haklarıyla, devlet atamalarıyla, tanınmışlık ve güvenirliliğiyle hala fazlasıyla geçerlidir.


Bir önceki yazımız olan Özel Güvenlik Maaşları 2017 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 144 YORUM
 1. mustafa dedi ki:

  mekatronik mühendisliği çok güzel bir meslek iş alanı tecrübe iseniz yaygın

 2. murat dedi ki:

  Okuması her mühendislik gibi oldukça zor ama gülü seven dikenine katlanır.

  1. Nesim dedi ki:

   Her mühendislik gibi mi? Şimdi bir tekstil, gıda ya da jeoloji mühendisliğiyle mekatronik mühendisliğinin öğrenciden beklediği yeteneklerin seviyesi bir mi? Mekatronik okumak kolay değil hem makineci, hem elektrik-elektronikçi kafası olacak, daha da açarsak makineci + elektronikçi + kontrolcü + yazılımcı kafası olacak. Bu bölümü okuyacak adamın kafası çok sağlam olmalı ki beyni yarı yolda yakıp bölümü bırakmasın anlayacağın.

   1. Mirach dedi ki:

    Aynen abi. Bende ilerde bu bölüme gitmeyi düşünüyorum. Çünkü benim bu tür işlere yatkınlığım var.inş allah nasip ederse gidicem.

 3. esra dedi ki:

  Ya sizce bu meslek bayanlar için uygunmu ?
  Tercihimde bunuda yazmak istiyorum ama nasıl bir meslek onuda bilmiyorum yardımcı olabilirmisiniz

  1. Nesim dedi ki:

   Bir mesleğin bayanlar için uygun olup olmaması diye bir şey yok öncelikle bunu söyleyeyim. Sen bir mekatronik mühendisi olarak kendini 3d tasarıma yönlendirip masabaşı rahatça senelerini geçirebilirsin mesela al işte sana bayan işi oldu mekatronik mühendisliği yani anlatabiliyor muyum? Ha ben devlete atanayım özelde bayanların işi çok zor diyorsan zaten seçme bu alanı git makine oku, elektrik-elektronik oku.

  2. Fatih dedi ki:

   Aso teknik kolejine gidiyorum okulumuz kız erkek karışık ve kızların birçogu bu bölümü seçti bence uygun olmasa seçmezlerdi

 4. Sivaslı58 dedi ki:

  Bu nasıl bi meslek anlamadım bişeylermi üretiyolar ?

  1. Nesim dedi ki:

   Tüm mühendisler gibi bir şeylerin üretilmesi konusunda yönetici unsur olarak çalışıyorlar, mühendislikle operatörlüğü karıştırmayalım. Ha genel olarak düşünürsek her meslek mensubu iş tanımına göre bir takım işler üretip ortaya çıkartıyorlar orası ayrı.

 5. gamze dedi ki:

  12. sinif ogrencisiyim seneye tercih yapicam insallah mekatronik muhendisliginide cok arastirdim ama mekatronik muhendisi abilerimden ve ablalarimdan oneriler yeni bilgiler rica ediyorum bana yardimci olabilirmisiniz ?

  1. Gamze sorularına cevapları bu sayfada sorulmuş diğer sorulara verilen cevaplarda bulabilirsin, merak ettiğin bir şey olursa yine gel, sor.

 6. Serdar dedi ki:

  Gençler benden size tavsiye ben 2. Sınif ögrencisiyim nigde üniverstesinde 4 yıllık mekatronik mühendisligi okuyorum cok güzel bi bölüm ama diger mühendisliklere göre biraz daha zor ama yapcak bisey yok herhangi bir firmada cok rahat 5 milyar ile başlayabilirsiniz

  1. Nesim dedi ki:

   Serdar kardeşim yok öyle bir dünya, maaşlar bir kere şehirden şehire, fabrikadan fabrikaya değişiyor. Bu devirde birincisi referans ikincisi yaş çok önemli, yaş uygun olur belki ama çok sağlam referans olmadan öyle 5000 TL’lik işe biraz zor…

   1. yakupp dedi ki:

    5bin güldüm baya bir, 11 senelik mechatronics mühendisiyim.

    1. Hakan dedi ki:

     Ilk mezunlarini 2007 de verdi oda cok az sayida nasil oluyor 11 sene birader

 7. hasan dedi ki:

  Bu sene yeni baslayacam bölüme nasıl olduğunu pek bilmiyorum ama güzle bi bölüm olduğu söyleniyor inşalhh mezun olunca hemen ise başlarız

  1. Askerliğini zamanında tamamlarsan, işe bulabilirsin ancak illaki iyi bir noktadan başlaman şart değil, en kötüsünden başla, hele ki şu sıralar piyasa dip yapmış durumda, eğer stratejini iyi belirler, temellerini sağlam atar, oyununu akıllıca kurar ve oynarsan kariyer basamaklarını hızlıca tırmanabilirsin Hasan kardeşim. Öncelikle çalışmayı seveceğin departmanı ve pozisyonu bulman gerekiyor, bunu bazen deneme yanılma yoluyla bulursun bazen de kendini çok iyi tanıyorsan hedefindeki pozisyon için sabredersin ve o pozisyonda yıllarca çalışırsın. Mühendis kendi seçimini piyasada pek yapamıyor maalesef, bir pozisyonda çalışırken rotasyon kapsamında başka alakasız bir pozisyona alınabiliyorsun ve takip eden pozisyonlarını da etkileyebiliyor bu, ancak bu başlangıçta karamsar bir tabloymuş gibi gözükse de aslında senin hayrına olabilecek, avantaja dönüştürebileceğin bir şey haline geliyor. Unutma Allah her şeyin hayırlısını verir insanoğluna. Aynı pozisyonda yıllarca çalışabilme imkanı bulman müdürlüğe giden yolda iyi bir şeydir ancak farklı pozisyonlarda çalışmış olmak da mükemmel bir bakış açısı kazandırır insana, problem çözme ve büyük resmi görebilme açısından çok iyidir farklı pozisyonlarda bulunmak. Kısacası hemen işe başlamak senin için önemliyse bu kadar gerçekten, nerden ve hangi pozisyondan başladığını önemseme, su akacak ve yolunu bulacak nasılsa. ok?

   1. Berkay dedi ki:

    Rica etsem herhangi bir instagram facebook vesayre biyer varsa ordan sizle konuşmak ve bazı seyler danısmak istiyorum

 8. gamze dedi ki:

  Peki okurken mesela dersler nasil bide hazilik okumak zorundayiz dimibana o hazirlik konusunda da bilgi verebilirmisiniz

  1. Nesim dedi ki:

   Eğer yabancı bir şehre gideceksen hazırlık oryantasyon açısından güzel olabilir, şehre ve arkadaş ortamına alışırsın ama ingilizcen iyiyse tabii ki okumak zorunda değilsin. Hazırlığın güzel bir tarafı daha var, kpss veya yeniden üniversiteye hazırlık gibi eylemlerde! bulunabilirsin. Hem okulu ve okulun imkanlarını yerinde görürsün ve kesin kararın için bir düşünme payın olur. Dersler makine müh. ağırlıklı olur, elektrik-elektronik’ten de dersler alırsın, ilk senen kolay geçer ondan sonra kademe kademe ağırlaşmaya başlar son seneki dersler bitirme dersleri olduğu için zevkli geçer, gruplarla ve bireysel olarak bitirme projeleri isteyebilirler.

 9. gamze dedi ki:

  Bide mezun olduktan sonra nerelerde calisicaz hemen is bulabilirmiyiz

  1. Nesim dedi ki:

   otomotiv sektörü, mühendislik firmaları, havacılık ve savunma sanayi, endüstriyel robot firmaları vs vs, üretim yapan veya tasarım yapan her yerde çalışabilirsin. Hiçbir bölüm mezununun hemen iş bulma garantisi yok, ama sen mezun olmadan ücretsiz dahi olsa bir tasarım ofisinde ya da üretim tesisinde uzun dönemler boyunca çalıştıysan ve bunu cv’ne yazdıysan çok kolay iş bulman zaten kaçınılmazdır. Çünkü artık firmalar yeni mezunlardan deneyim bekliyorlar, belki haksızlar her öğrencinin karşısına çalışma fırsatı çıkmıyor, ama belki haklılar aldıkları personelin işe kısa zamanda adapte olmasını ve işleyen sistemin bir parçası olmasını bekliyorlar sonuçta üreten ve durmaması gereken bir sistemin çarklarından biri olacaksın.

 10. Feyza dedi ki:

  Mekatronik mühendisliğinin teknoloji fakültesinde okunacak olması hakkında düşünceleriniz neler ?

  1. Mühendisliğin mühendislik fakültesinde okunması taraftarıyım, teknoloji fakültelerinin pratik ağırlıklı olduğu söyleniyor, ancak işin teorik kısmında öğrenciler yeterli donanımı alabiliyorlar mı tam olarak bilemiyorum. Açıkçası mekatronik mühendisliğini teknoloji fakültesinde okuyacağıma pratiğe de teoriğine de önem veren ve ikisine de eşit derece ağırlık gösteren vakıf üniversitelerinde okurum daha iyi. Sonuçta teorik kısım vizyon sahibi olabilmek için büyük bir artı. Tabii ki teknoloji fakültesi mezunu olmanın piyasanın önyargısıyla karşılaşma demek olduğunu da öngörebilmek gerekir, bu teknoloji fakültesi mezunlarının piyasada kendilerini kanıtlamasıyla elbette kırılacaktır zamanla ancak bu kırılma ne zaman başlar ne zaman tam sonuç verir bilinmez.

 11. emre dedi ki:

  mekatronik mühendisliğinde şöyle söyleniyor:
  _makinadan biraz , elektrikten biraz , bilgisayardan biraz
  yani her bölümden biraz biraz eğitimi var ama hiç birini tam o larak bilmiyor bir makina müh. gibi tam bilmiyor diğer müh. içinde gçerli o yüzden önermiyorlar
  ama geleceğin mesleği diyorlar ben bu bölümü seçtim ama cok kararsızım bi yardımcı olabilir msiniz?

 12. Emre kardeşim hiç endişelenme, çünkü zaten senin bir mekatronikçi olarak, hiçbirini tam bilmen gerekmiyor, mesleğine sahip çıkabilmen için önce bunun ayırdına varman lazım. O aldığın biraz makine, biraz elektrik-elektronik biraz bilgisayar dersleri unutmaki o bölümlerde verildiği gibi sana verilmiyor, bu dersler mekatronik felsefesine uyarlanmış olarak sana öğretiliyor. Mekatronik dizayn felsefesine dair dersler alacaksındır umarım orada bölümün felsefesine daha iyi hakim olacaksın. Aslına bakarsan bölümde verilen derslerin çoğu makine mühendisliğinde de verilen dersler, makine mühendisliği bölümünde verilen derslerin hemen hemen hepsine değiniliyor, elektrik-elektronikten dersler makineye göre daha az ve en azı da tabii ki bilgisayardan geliyor. Temelde makine ve elektronik dersleri okutuluyor, dediğim gibi program ve programa dair derslerin içerikleri mekatronik felsefesine göre uyarlandığı için, eğitimin pratiği de yaptırılıyorsa, orada daha çok hissedeceksin mekatronikçi olduğunu. Endişe etmene gerek yok, ancak şunu unutma her ne kadar makine mühendisi ya da elektrik-elektronik mühendisi olmasan da olabilmen bir yükseklisansa bakar ve lisans boyunca emin ol ki bir makine veyahut elektronik öğrencisinden kat be kat daha fazla kafa yorman gerekecek derslere.

 13. emre dedi ki:

  Peki utkay abi, çalışma alanlarından hangisini önerirsin?
  hangi dersleri seçersem(seçmeli dersler arasından)söyleyeceğin alan için iyi olur?
  ve artık müh. ,için üni farkı yokmuş ne İŞ biliyorsun ve ne dil biliyor sun bunlar önemliymiş!!
  ve staj yaptığım yerin bana ilerde +’sı olur mu ?
  eğer varsa önerebileceğin yerler veya dal söylüye bilir msin(STAJ İÇİN)
  NOT:FAZLA SORU SORUYOM 🙂 CVPLADIĞIN VE BANA ZAMAN AYIRDIĞIN TŞKÜR EDERİM

  1. Maalesef sana önerebileceğim herhangi bir çalışma alanı yok çünkü hayalinde ne var, yeteneklerin neler, yeteneklerin ve hayallerin birbirini karşılıyor mu bunu bilemem. Ben otomotiv sektöründe çalışıyorum mesela ve stresin yoğun olduğu bir sektör, en stresli sektör hatta diyebilirim. Ar-ge çalışmaları çoğunlukla varolan prosesi geliştirme üzerine, ürün ya da tasarım geliştirme üzerine elle tutulur pek bir şey yapıldığı söylenemez, yani en azından bir mühendis adayının hayalindekini karşılamaz. Staj yaptığın yerin sana ileride artısı şöyle olur, mesela sen orada proje dahilinde bir staj yapıyorsan, yani staj yaptığın sürede herhangi bir projeye dahil olduysan ve bu projeyi de iyi bir firmada yaptıysan tabii ki artısı olacaktır. Staj için Bosch firmasını tavsiye edebilirim, beyaz eşya fabrikasında olabilir mesela. Beyaz elektronik eşya sektöründe çalışabilirsin, savunma ve havacılık sektörü de olabilir, endüstriyel robot sektörü de olabilir. Lisans okurken ders seçme gibi fazla bir şansın olmayabilir onun için orasını geçelim ancak yükseklisans yapmak istersen mutlaka ya makina mühendisliği ya da elektrik-elektronikten yap ya da ortalamanı yükselt çift anadal yap o daha güzel olur, çift anadal yapacaksan elektrik-elektronikten yap zaten halihazırdaki lisans derslerinin çoğu makineden gelecek. Mümkün olduğu kadar projeli stajlar yap ve uzun stajlar olsun en azından her stajında bir projeyi baştan sona tamamla, çok faydasını görürsün.

 14. polat dedi ki:

  türkiyede mekatronik bölümünü en iyi hangi uni de okuruz

  1. Devlet üniversitesi olarak Yıldız Teknik Üni., vakıf üniversitesi olarak Sabancı Üniversitesi’ni tek geçerim. Puanlarınız umarım bunların birinden birine yeter. Başarılar dilerim.

 15. kamile dedi ki:

  Mekatronik bölümüne nasıl kara verdiniz? Çünkü benim aklımda başka mühendislik dalları da var ve karar veremiyorum. Hangisine uygun olduğumdan da emin değilim. Bu yüzden mekatronikçilerin okul ve iş hayatından biraz bahsede bilir misiniz? Hangi derslere yoğunluk verilir,ne gibi becerilere sahip olmam gerekir, burada mı yoksa yurtdışında mı eğitim almak daha iyi olur?

  1. Yurtdışında eğitim almanız daha iyi olur diye düşünüyorum, ancak mesleğinizi yapmayabilirsiniz, yine mühendislik yapabilirsiniz, mekatronikçiler piyasada her türlü pozisyonda ve her türlü sektörde çalışabiliyorlar. Özellikle şu an mekatronikçileri proses geliştirme uzmanı / mühendisi, yan sanayi geliştirme mühendisi (SQA – E), kalite mühendisi, yalın üretim mühendisi gibi pozisyonlarda çalıştırmak revaçta, formasyonumuz geliştirme felsefesiyle yoğun iştigalde olduğu için bu pozisyonlar gayet uygun. Örneğin ben şu anda kalite mühendisi olarak çalışıyorum, yalın üretim background’um var ve kalite bölümünde çalışmak beni tatmin ediyor. Bir sonraki hedefim de SQA olarak çalışmak. Piyasada benzer kategorilerde farklı pozisyonlarda çalışmak ki görev tanımlarınız felsefe olarak aynı olmasına rağmen detayda tamamen farklıdır, her zaman bir mühendisin bakış açısını ve değerini geliştirir.

 16. Fatih Erik dedi ki:

  Nesim abi 12. Sınıf öğrencisiyim ve YTÜ Mekatronik Mühendisliği hedefliyorum. fakat bölümü kazanırsam eğer elektrik-elektronikten çift ana dal ve mezun olduktan sonra yazılım üzerine yüksek lisans düşünüyorum. uygun bir yol haritası mıdır ?

  1. Tamamen uygun bir yol haritası, tebrik ve takdir ediyorum. Bu seni değerli bir mekatronik mühendisi yapacaktır. Başarılar dilerim.

 17. okan çetin dedi ki:

  mekatronik teknikeriyiz dgs ile mühendisliğe geçmeyi düşünüyoruz. kendi bölümümüzün mü yoksa makine veya elk-elektronik müh.liğini mi seçmeliyiz. Mekatronik muh.’te biliyorsunuz imza yetkisi bulunmamakta yardımlarınızı bekliyoruz teşekkürler

  1. İmza yetkisini bence çok düşünmeyin, çünkü imza yetkileri şu an makina mühendislerinin elinden yavaş yavaş alınma çabasında. Ancak mekatronik background’ınız varsa kesinlikle makina mühendisliğini tercih etmelisiniz demek istiyorum. Türkiye’de verilen mekatronik eğitimi mekanik ağırlıklıdır çünkü. Özel sektörde fabrika tarzı yerlerde çalışacağım diyorsanız mekatronik üzerinden gidin, o tarz bir çalışma değil de imza yetkinizi kullanacağınız çalışmalar yapmayı düşünüyorsanız makina mühendisliğini tercih edin.

 18. Mehmet dedi ki:

  Dilimiz kötü olsa okurken yabanci dile önem vermeyi dusunuyorum.Almanca var.sizce sorun olurmu?fizik dersinde zorlaniyorum. 70ort.o çok sorun olurmu

  1. Almanca var diyorsunuz ama ne kadar var? en az B2 seviyesinde olmalı Almancanız. Bu da yetmez şakır şakır konuşuyor olmanız lazım bu dili, akıcılık önemlidir, özellikle müşteri temsilcisi olarak herhangi bir departmanda çalışacaksanız (kalite, proje, satış gibi). Bir ikinci dili de en azından yazışmalara yetecek kadar bilirseniz sizin için çok büyük artı olacaktır. İngilizceyi mutlaka öğrenin, hem de iyi konuşacak seviyede öğrenin, gramerden ziyade konuşma çok önemli. Fizik dersinde 70 ortalama iyidir, kafanıza takmayın, daha doğrusu üniversitede gördüğünüz hiçbir derse kafanızı hiç takmayın, nasılsa mezun olduğunuzda size lazım olacak şey sadece bakış açısı olacaktır. Bu da zaten derslere yeteri kadar katılım sağlayıp, dersi derste dinlediğiniz zaman gerçekleşecektir. Not ve ortalama önemli değil, önemli olan felsefeyi alabilmek. ok? öğrencilik işkencedir, zordur, psikolojisi ağırdır, bir an önce öyle ya da böyle okulu bitirmeye bak, çalışmaya başladığında aslında piyasada yapılan hiçbir işin atla deve olmadığını görecek, zevk aldığın bir pozisyonu da bulduğunda hobi gibi çalışıp bir de üstüne para alacaksın. Hayat kolay, take it easy! 😉

 19. Tuğçe dedi ki:

  Merhaba arkadaslar bir mekatronik mühendisi mezunu olarak yorum yapmadan gecemeyecem belki birilerine faydam dokunur öncelikle bölümü gerçekten istiyosaniz seçin bölüm bir makine mühendisligi kadar zor okumasi malesef ülkemizde bu bölüm için yeteri kadar istihdam yok bu bölümü seceyim devlette calişayim düşuncesine hic kapilmayin genel olarak ozel sektorde iş alanlari var ve tabikide kendini yetiştirmek onemli olan gelecegin mesleği dedikleri bölümü secmemenizden yanayim türkiyede yeni bölümler açıyorlar ama gerisini düşünmüyorlar simdi diyeceksiniz sen niye okudun ben bilmeden arastirmadan birazda rehber hocam yüzünden bu bölümu tercih ettim uzun lafı kısası bu kadar zor bi bölümü bitirdim ama malesef hala işsizim siz siz olun dogru tercih yapin sonradan pişman olmayin herkese başarılar

  1. Safa dedi ki:

   Yapmayın Allah Aşkına 🙂 Kaç Stajınız Var Kaç Dil Biliyorsunuz ? Solidworks Bilginiz plc Bilginiz Ne seviyede ? Okul Dönemizde kaç Yarışmaya Katıldınız ? Bölüm Zor Evet Ama Unutmyalım Ki Her Mühendislik Gibi Bu Bölümde Kendini Geliştirmeyle Alakalı Bir Durum .İş Bulamamanızın Sebebi Tahminim Sizin istediğiniz İşlerin olmaması Yoksa hiç Yok Diye Birşey Olmaz . Bu Bölümü Okuyup Emek Verip Kendini Geliştiren kimsenin işsiz kaldığını Görmedim . İsteklerinizi Ve Beklentilerinizi Piyasaya Göre Değiştirdikten Sonra Tekrar İş Arayın Mutlaka Bulursunuz !

  2. Yılmaz dedi ki:

   Bende mekatronik müh. mezunuyum iyi ki de bu bölümü okumuşum kusura bakmayın ama bölümü bitirmek için değilde kendinize birşeyler katmak için okuduysanız asla pişman olmayacağınız bir bölüm şu an askerdeyim sonra inş. is bulup çalışacağım eğer bir şeylerin farkında olarak bölümü bitirme çabasında olursanız makine ve elektronikçilerden daha iyi bir seviyede mezun okursunuz

  3. Tuğçe kaç aydır ya da yıldır iş arıyorsun? Tüm samimiyetinle doğruyu söyle, bir de hangi şehirlerde iş arıyorsun o da önemli. Bir Bursa’da, Trakya’da, İstanbul’da iş bakıyor musun mesela? Tuğçe doğduğun yeri değil eğer tüm samimiyetinle çalışmak istiyorsan doyduğun yeri tercih edeceksin, gerekirse terör illeri hariç tüm şehirlerde iş bakacaksın kendine, ha yok ailem yok bilmem nem gibi bahaneler sunuyorsan da kusura bakma o zaman ailen sana bakacak seni de böyle yerlerde şikayet ettirmeyecek mezun olduğun bölümden. Senin yapacağın şey hiç iş bulamıyorsan karın tokluğuna bir tasarım ofisine falan girip kendini bir süre yetiştirmen. Hiç bir yere giremiyorsan patent firmaları var, ama pardon dilin yoksa oralarda da yapamazsın. Gördüğün gibi dilin olsun yeter ki, hem ağzın laf yapar hem de yabancı dilin olursa seni işe de alırlar mühendisliği de öğretirler Tuğçe kardeşim. Sen madem boştasın kendini yetiştir geliştir, ben 1.5 sene iş aradım askerliği halledememem de büyük etkendi tabii ama boş durmadım gitmediğim eğitim kalmadı, biri bitti diğerine başladım, insanlar bir yere kolay gelmiyorlar, hayat çok zor, öyle armut piş ağzıma düş değil, dişinle tırnağınla mücadele ede ede, yavaş yavaş ama sağlam çıkacaksın merdivenleri, sabırla çıkacaksın ki zirvede bulduğunda kendini hızını alamayıp uçurumdan aşağı öbür tarafa yuvarlanma diye. İş seçme, şehir seçme, kendini geliştir.

  4. SSB dedi ki:

   mühendis bi insan niye devlette çalışayım diye düşünür ki, özelin ne kötülüğünü gördün, bu hizmet sektörü mü? Sen kesin şu “notlarım iyi olsun da o iş bulmaya yeter” diyen, üniversite hayatında sadece derslere girip çıkan tiplerdensindir,
   arkadaşlar ders dışı etkinlikleriniz ve farkındalığınız işe alım kalitenizi etkiler

 20. muammer dedi ki:

  Merhabalar ben 12. sınıf öğrencisiyim.Endüstri meslek lisesinde teknik lisede makina teknolojisi alanları bölümünü okuyorum, asıl hedefim makina mühendisliği tabi ancak makina bölümünün ileride pek tutulucak bir meslek olduğunu sanmıyorum. Mekatronik mühendisliği daha cazip geliyor. Sizce mekatronik okursam daha yararlı olur mu ? Cevabınızı bekliyorum saygılar.

  1. Ne okuduğun farketmez arkadaşım, ne okursan oku, piyasada ne olarak çalışmak istediğin çok önemli ve tabii ki yabancı dil öğrenmen. benim eski müdürüm yabancı dilin d sini bilmiyordu, yurtdışı müşterilere karşı ben temsil ediyordum onun yerine firmayı ve adam sürekli bunun ezikliğini yaşıyordu, şimdi ise oradan kovulmanın eşiğinde, düz mühendis olarak yoluna devam etmeyi düşünüyor, anladın mı şimdi?

 21. zafer çohadar dedi ki:

  Merabalar bn bu yıl mekatronik bölümünü tercih etmeyi düşünüyorum ama bu bölüm hakkında tam bu donanıma sahip değilim ayrıca sayisalla ve yabancı dillede ilgim yok peki sizce nasıl olur…

  1. Olmaz. Kesinlikle tercih etme, mühendislik tercih etme daha doğrusu, tercih edersen de küçük ölçekli firmalarda bakım veya üretim mühendisi olarak bir ömür boyu çalışmaya mahkum olacaksın onu baştan söyleyeyim ve bu hiç cazip bir şey değil aklında bulunsun. Mümkünse mühendislik seçme derim. Puanın tutuyorsa hukuk oku mesela, sosyal ve girişken bir insansan çok başarılı olursun. Ne olduğun önemli değil kardeşim, önemli olan başarılı olman, profesyonel çalışma hayatının özü budur.

 22. Furkan dedi ki:

  Merhaba teknoloji fakültesinde mekatronik mühendisliği okuyorum.2.sınıf öğrencisiyim.okulum 2.öğretim. Şuanda özel bir şirketin fabrikasında hem okuyup hem çalışmaktayım. Fabrika vagon imalatı üzerine çalışmakta CNC otosmosyon robotlar olsun fabrikada mevcut.Bende bu fabrikada gündüzleri çalışıp gece okula gidiyorum. Genelde saha içindeyim robotların başında işi öğreniyorum imalatı öğreniyorum.Autocad,Solidworks,İnvertor programları kullanıyoruz ve bu programlarıda burada öğreniyorum. İngilizce alt yapım var ama yinede kursa gidip akıcı bir şekilde ileri seviye ingilizce öğrenicem. Sizce böyle devam etmem ileriye dönük bana ne derece fayda sağlar iş bulma imkanım ne derece artar nesim bey. Şimdiden Teşekkürler en kısa zamanda cevabınızı bekliyorum.

  1. Furkan kardeşim, merhabalar. Öncelikle işin mutfağından, temeli olan üretimden başlamışsın işe, çok doğru bir adım, böyle bir imkanı sana sağlayanlara öncelikle teşekkür ediyorum. İngilizceni iyi bir seviyeye (B2) getirirsen ve bu şekilde okulunu bitirirsen, askerliğini bitirdiğin gibi işi cebinde bil diyorum. İngilizceni özellikle geliştirmeni, peşini bırakmamanı tavsiye ederim, seçeneklerin artar ve iyi standartlara sahip bir iş yerinde çalışma imkanı bulabilirsin. Kısacası çok doğru bir yoldasın, kutluyorum seni, buradaki tüm mekatronik mühendisliği öğrencilerine de örnek gösteriyorum. Başarılar.!

 23. Ensar dedi ki:

  2 yillik mekatronik okumak istiyorum mat yok ama kursa falan gidicem ogrencem sonra biterse insallah dgs ye girmeyi dusunuyorum makina yada elektirik dusunuyordum mekatronik daha cazip geldi hep elektirik ugras islerini seviyorum arastirmayi falan mat yok ama kursa gidince hal olcagini dusunuyorum azim edicem sizce olur mu istiyorim cunku….

  1. Matematik yoksa iyi düşün derim ben çünkü mühendisliğin temeli matematik ve fizik..

 24. Özgün dedi ki:

  12. Sinif okuyorum ve bölüm olarak mekatronik düşünuyorum.tabii bu bölümü okurken aklimda daha fazla dil ogrenmek icin yurtdisi düşünüyorum. Planima gore mezun oldukdan sonra yazilim ilgli yüksek lisans alacagim.abi Türkiye disinda teknoloji devlerinde birisi olan almanya gittip hem dil hemde staj yapmayi düşünüyorum.ama tek korkum Türkiye gelip eyvallah is bulurum ama maaşi az olur korkusu var.eger yurtdisinda kalip is hayatıma orada devam edersem is bulma olarak ve maas olarak nasil olur.

  1. Türkiye’de devlet üniversitesinde okuyup (aynı şehirde yada ekonomik açıdan çok uygun bir şehirde), almanya da yazılım ya da makina üzerine yükseklisans yapman, yükseklisans sırasında da orada çalışman tavsiyemdir, stajlarını yurtdışında ya da türkiye’de de yapabilirsin sen bilirsin, yazılımda kendini geliştirirsen Türkiye’de güzel paralar kazanman kaçınılmaz olur, yeter ki kendine olan inancını koru.

 25. Serdar dedi ki:

  Selamın aleyküm. Ben liseyi endüstri meslek olarak okudum elektrik elektronik bölümünde plc derslerinde sınıfta en iyi bendim kendimi plc tarzı,otomasyon işlerine yatkın hissettiğim için mekatronik mühendisliği istiyorum hayırlısıyla. Lise son sınıfta iken barajı geçemedim, mezun olduktan sonra dersaneye başladım hazırlandım. şimdi ygs1puanım 248 yani lys sonrasında biyer tutturabilirim gibi. Mat1im çok iyi ancak mat2 hiç yok, fizikteki formüllere hiç çalışmıyorum ama bu şekildede tutturabileceğimi düşünüyorum. Metok ile tutturursam bi sene hazırlık okumak zorundayım matematik-fen olarak. Ben metoksuz tutturup ilk yıl hazırlığı ingilizce olarak okumak istiyorum. Hayırlısıyla mekatronik mühendisliğini bitirdikten sonra kendimi otomasyon alanında çok iyi geliştirebileceğimi düşünüyorum çünkü hem gebzede yaşadığımdan organize sanayisi çok büyük yani iş olanağı fazla hemde abimde otomasyon teknikeri ve kendini geliştirdi,aranan bi eleman onun yardımı ile kendimi geliştirebilirim diye düşünüyorum. Üniversiteyide ikinci öğretim olarak okuyup okurken part time yada normal bi işte çalışmayı düşünüyorum sizce okurken çalışırsam mekatronik mühendisliğinin matematik-fizik alanındaki dersleri vermekte çok zorlanırmıyım yada okurken başka bi işte çalışmazsam bu dersleri vermek dahamı rahat olur?

  1. Okurken çalışabilirsin, bence hiçbir sakıncası yok, en azından dinç ve güncel kalırsın ancak ders çalışmaya günlük en az 1 saatin elinde olacak şekilde kendini ayarla derim ben yine de. Çalışacaksan da otomasyon üzerine çalış, yeteneğin var madem üzerinde geliştir iyice kendini. Başarılar.

   1. Serdar dedi ki:

    Peki hangi üniversitede okursam mezun olduktan sonra iş bulma olasılığım daha fazla olur? İstanbuldaki yüksek puanlı üniversiteleri tutturma şansım yok ancak selçuk üni.-sakarya üni.-karabük üni.-pamukkale üni.-fırat üni.-bunların içinden hangisini okursam işe girerken daha avantajlı olurum?

    1. Hangisi bulunduğun şehre daha yakınsa orayı seç kesinlikle, üniversite bu durumda farketmez. Teknoloji fakültelerini kesinlikle tercih etmemeni tavsiye ederim, eğitim düzeyi yerlerde geziyor bir, ikincisi mühendislik ünvanı verilmesi konusu hala tartışmalı durumda. Bulunduğun şehre en yakınındaki bir mühendislik fakültesi olsun dedim çünkü ailenin bulunduğu şehirde çalışmayı düşünüyorsan özellikle o şehrin ve çevre illerin üniversitelerinden mezunlar birbirlerini işe alımlarda ve alımlardan sonra tutuyorlar. Tavsiyelerim bu kadar.

     1. Serdar dedi ki:

      Mühendislik fakülteleri daha çok teorik dersler ancak teknoloji fakültesi daha çok uygulamalı yani bölüm dersi daha fazla bu durumda teknoloji fakültesi daha mantıklı olmazmı

    2. Öyle bir durum var elbette ancak teknoloji fakültesinin hocalarının mühendislik mezunu olmadığı söyleniyor, bir araştır bence bunu, bu önemli bir konu. Devlet üniversitelerinde biraz böyle bir sorun olduğu doğrudur, pratiğe yönelik uygulamalar teknoloji fakültelerine oranla daha az ancak dediğim gibi mühendislik ünvanı sıkıntısı var oralarda da, yasal çalışmalar devam ediyor, takip et bu konuyu derim ve yasal çalışmalar sonuçlanmadan da seçme derim.

   2. Yanlış bilgi vermiş olmayayım mühendis ünvanı konusunda bir sıkıntısı yokmuş, makina mühendisleri odasının bir uğraşı vardı bununla ilgili, sonuçlanmış dava. Teknoloji fak.mezunları mühendis ünvanıyla mezun oluyorlar yani. Teknoloji Fakültesi denilen fakülte eskiden Teknik Eğitim Fakültesi adı altında tekniker yetiştiren fakültelerin zamanla mühendis yetiştirmeye başlamasıdır. Haliyle tekniker bakış açısıyla mühendis arasında çok fark oluyor. Yani aslında genel olarak Teknoloji Fakülteleri’nde bazı sorunlar hala ciddi boyutta.

    1. Serdar dedi ki:

     Tamam teşekkürler Allah razı olsun yardımcı olduğun için. Ben şimdi elimden geldiği kadar yüksek puan almaya çalışıyım lysden sonra puanımın götürdüğü yer kaderimi belirler Allah’a emanet olun iyi akşamlar.

 26. Berk Tarlabaşı dedi ki:

  Merhaba, benim oğlum teknik liseye gidiyor. Gelecek yıl bölüm seçecekler. Bir gelecek planlaması yapmak istiyoruz. Lise döneminde mekatronik bölümünü okumasını. Üniversite de de Elektrik-Elektronik yada Makine mühendisliği düşünüyoruz. Bu konuda ne tavsiye edebilirsiniz?

  1. Anadolu teknik liselerini şiddetle tavsiye ederim, benim o zamanlar seçme şansım olsaydı anadolu teknik lisesine girmek isterdim, puanım da yetiyordu aslında. Üniversitede elektrik-elektronik okursa eğer mekatronikteki zorlanacağı elektrik-elektronik derslerinin özünü kavramış olur. Ancak şu da var ki üniversitede elektrik-elektronik mühendisliği seçip makine mühendisliği ile çap da yapabilir, böylece bir yandan kendisine kolay gelecek makina derslerinden sadece en düşük geçme notunu alması gerekirken ve ekstra yükü az olurken, hem makina mühendisi hem elektrik-elektronik mühendisi derslerini almış ve alırken de mekatronik mühendisliğinin açılımlarını daha iyi kavramış olacaktır. Yalnız şu da olabilir, elektrik-elektronik okurken yazılım mühendisliğinde çap yaparsa şayet elektrik-elektronik bilgisini güçlendirmiş ve önüne yeni ve daha güzel bir yol da açmış olacaktır. Kısacası mekatronikten sonra makina okuması bana biraz açıkçası gereksiz gibi geliyor, yine de siz bilirsiniz. Başarılar dilerim, oğlunuzun yolu açık olsun.

   1. Berk Tarlabaşı dedi ki:

    ilginiz için teşekkür ederim…

    1. Rica ederim, oğlunuz çok şanslı sizin gibi bilinçli bir anne-babası var, ben teşekkür ederim

 27. Ensar dedi ki:

  Tekniker olarak neyi onerirsiniz hayalimde mekatronik sonra muhendislige tamamlamak var ama ileri bakarsak hangi teknikerlik daha iyidir yada.mekatronik iyi bir secim midir.tesekkurler.

  1. Mekatroniği seçeceksen sana tavsiyem robotik ve otomasyon sektöründe çalışmak için yoğunlaştır geliştir kendini, bu sektörler dışında mekatronik mühendisinin görmek istediği kıymet ve almak istediği maaş eline pek geçmiyor maalesef.

  2. Nihat LAFÇI dedi ki:

   İYİ SEÇİMDİR BİZ MAKİNA FİRMASI OLARAK MONTAJ ELEMANI BULAMIYORUZ TERCİHİMİZ MEKATRONİKÇİ

 28. samed dedi ki:

  Koü mekatronik mühendisliği öğrencisiyim b2/c1 seviyesi ingilizce ve b2 almancam var yazılım yüksek lisansı yapmayı düşünüyorum iş imkanım ve maaşım tatmin edici olur mu stajımı robotik üzerine çalışan bir fabrikada yapmayı düşünüyorum

  1. Allah gönlüne göre versin kardeşim, öncelikle madem stajını robotik üzerine yapmak istiyorsun, şöyle bir kariyer çizgisi takip edebilirsin: Fanuc, Abb, Kuka hangisi olduğu önemli değil, bu firmalardan birinde teknik servis mühendisi olarak başlayıp 3-4 sene sonra satış mühendisi olarak yoluna devam edebilirsin. Bundan sonrası da zaten distribütörlük alıp kendi işini kurmaya doğru gider. Yolun açık olsun.

  2. Tayfun dedi ki:

   Bende kou mekatronik düşünüyorum ama bölüm ve üniversite hakkinda net bilgim yok tavsiye edermisin . bölüm ve okul hakkında biraz bilgi verebilirmisin

 29. Fatih dedi ki:

  Abicim bende Gaünde iki yıllık Mekatronik okuyorum dersler zor, hocaların dediği söz ise;burda yapamıyorsanız mühendislikle hiç yapamazsınız illa ki bir sene uzar okulumuz diyorlar ne yapmamı önerirsiniz derslerim iyi değil

  1. Hocalarınız doğru söylemiş ancak tabii ki bu gerçek üniversitesinden üniversitesine göre değişebilir. Bazı üniversitelerin mekatronik bölümlerinde sınavlar kolay olabiliyor, ben mekatronik mühendisliğinin ilk açılış yaptığı üniversitede okudum, sınavlarımız özellikle bazı derslerde epeyce zordu, başka bir üniversitede daha başarılı olabilirdim. Benim sana tavsiyem şudur, örnek vermek gerekirse Karabük Üniversitesi’nde oku, çap olarak da Makina Mühendisliği’ni bitir, böylece makina mühendisliğinin tüm müfredatını neredeyse alıp da hiçbir hakkından yararlanamamak gibi bir sıkıntıyı yaşamazsın, hem de ikisini de rahatlıkla bitirirsin, orada sınavların kolay olduğunu duyuyorum. Bu şekilde ileride mutlu olacağını düşünüyorum. Başarılar.

   1. Fatih dedi ki:

    Peki hocam,ben bu bölümü bırakacak mıyım,yoksa hem bunu hemde makina mühendisliğinimi okuyacağım? Çap dediğiniz şeyi anlamadım şimdiden çok teşekkür ederim.

    1. çap demek çift ana program, çift ana dal demek, yani mekatronik mühendisliği programında okurken ortalamanı iyi tutarsan örneğin 4 üzerinden 3 gibi, aynı zamanda makine mühendisliğinden de minimum geçme notlarını alarak mezun olabiliyorsun. bunu deneyeceksin sen.

 30. Yiğit dedi ki:

  Mekatronik muhendisligi ile mekatronik sistemler mühendisliğinin farkinin anlatabilir misiniz? Simdiden tesekkurler: )

  1. Saha pratiği olarak herhangi bir fark yok, ikisini de tercih edebilirsin.

 31. Batu dedi ki:

  hocam ben şuan 3.sınıf mekatronik öğrencisiyim.İngilizce seviyem iyi almancamı geliştiriyorum ama teknik konulardan üniversitede gördüğümüz dersler dışında başka bir şeyle uğraşmadım.Mekatronik mühendisi öğrencisi olarak hangi teknik konulara önem vermeliyim?

  1. Hiçbir çizim programı bilmesen bile en azından autocad’i mutlaka en iyi şekilde öğren, biliyorum belki gülünç gelebilir ama piyasa şartlarında bütüne bakarak yazıyorum. Yazılım dili olarak hiçbir dil bilmiyorsan mutlaka en azından visual basic ve c öğren birinden birini ama mutlaka çok iyi pratik et. Hani bunlar temel şeyler, zaten excel’i falan hiç konuşmuyorum bile. Devre kartları konusunda en azından PCB ile çalışmasını çok iyi öğren, yani takla falan attıracak hale gel. Yani bunlar hep artı şeyler bunların birini illa ki bir yerde kullanabilirsin. Ama hiçbirine de gerçekten ilgi duymuyorsan sen almancanı geliştir satış-pazarlama-satınalma pozisyonlarında kendine kariyer hedefle ve bunları küçümseme bu pozisyonlardaki yöneticilikler doğrudan seni CEO’luğa ya da Genel Müdürlüğe götürür, böyle de azımsanmayacak bir gerçek var. Başarılar.

  2. Nihat LAFÇI dedi ki:

   SIKINTI YOK MEZUN OLMUŞ ARKADAŞIN VARSA BİZE GÖNDER İKİ AD ACİL LAZIM BİR JAPON TEKSTİL MAKİNASII İÇİN

   1. hocam sanırım mimaki markası üzerinde çalışıyorsunuz, yanılıyor da olabilirim. Eğer bir telefon ya da e-mail adresi bırakırsanız yoruma arkadaşlar size rahat ulaşırlar. Saygılar.

 32. Orçun uyar dedi ki:

  Merhaba öncelikle ben suan için tek bir şey soracağım bu sene yaklaşık beş gün sonra sınav a gireceğim çıkan sonuç için hayırlsi tabikide. Lakin Mekatronik mühendisi olmayı kafaya koydum .
  Yıldız Teknik hedef tabikde ama olmazsa tam burslu özel üniversiteler seçilebilir mi
  Bahçeşehir /bilgi veya devletten Marmara
  Bu üç üniversiteye gitmek iyi olur mu kariyer için

  1. Yani eskisi gibi burslu üniversiteler bursu kesmiyor, 7 seneye kadar sanırım opsiyon tanıyor hatta bazı üniversiteler malum artık üniversiteden atılmak diye bir şey kalmadı. Kazanabilirsen tam burslu oku, bilgi de mekatronik yok diye biliyorum zaten orası daha çok sosyal bilimlerde hukukta falan başarılı bir üniversite, bahçeşehir olabilir dediğin gibi, gönül ister ki bilkent te bu bölüm açılsın orada oku ama yok tabii ki. Marmara’da laboratuar imkanlarını ve hocaların eğitim geçmişlerini bilmiyorum araştır orası da iyi bir üniversite yani en azından anadolu illerindeki küçük şehir üniversiteleri gibi değil. Teknoloji fakültelerini tavsiye etmiyorum onları sen de istemeyeceksindir. Öyle yani ama baştan söyleyeyim vakıf üniversiteleri yani senin anlatımınla özel üniversiteler çoğu devlet üniversitesinden zorlayıcıdır çok uzatmam ben falan diyorsan kendine çok güveniyorsan ya da ne bileyim her ihtimale karşı ailen bir iki sene senin okul masrafını çekebilecekse git derim. Allah’ın işi, bakarsın ya başına bir sakat durum gelir uzatmak zorunda kalırsın, tabii Allah korusun yine de. Başarılar.

 33. Yener dedi ki:

  ÖNCELİKLE önceki yorumları ve yorumlarınızı okudum cok bilgilendim ve faydalandım cok teşekkür ediyorum.Lakin ben suanda lys hazırlanıyorum ilk aklımdaki bölümlerden birisi gemi mühendisligiydi aslında pek te cıkarttıgım söylenilemez ama sonradan aklıma yatan mekatronigi keşfettim makinelere ilgim kücük yasta babamın dukkanında basladı ve sonradan benım ılgım devam ettı ama dukkan etmedi suan aklımdaki dusunde tasarlamak ve ugrasmak dıdınmek cırpınmak hanı tam bır muhendıslıgın hakkını vermek falan filan.Lakin yorumlara baktım benim acıkcası pek ders calısan bırısı degıldım aslında ama beklemedigim kadar iyileştim bu bölümler iciin calıştım diyebiliriz asıl konuya gelecek olursak cok ıyı bır unide okumam için 1 sene daha beklemem gerekir ve benim biran önce yönlenmem gerektigini dusunuyorum ve aklımda acıkcası afyon ve kıbrıs var sizce ne olur kendımı geliştirecegimi düşünüyorum cunku benim bu tarz şeylere hevesim ve ilgim aşırı seviyede var sizce bu ünilerden hangisinde okumalıyım kendimi geliştirecegimi düşünüyorum ama ilgilizceyle aram olmamasına ragmen bu bölüm için gerekli oldugunu dusunmeye basladım sayenızde ona bıle olumlu baktım hanı yaparım gozuyle calısırım dıye sız ne dusunuyorsunuz acaba ?

  1. Güzel kardeşim, öncelikle içindeki inanç ve güzel yorumların için teşekkür ederim, bu ortamda gönüllü bir şekilde kardeşlerimizi bilgilendirmeye çalışıyorum elimden geldiğince. Sana sadece içindeki hevesi ne olursa olsun kaybetme diyorum, çünkü mühendislik yolunda epeyce zorluklarla karşılaşacaksın, bütün mühendisler gibi, benim gibi, yılma, aynı bugünkü hevesle çalışmaya, insanlara faydalı bir çalışan olmaya çabalamaya devam et. Afyonda okumaktansa kıbrıs daha iyi bir seçim olur senin için, turist alan bir bölge, yabancı dil eğitimle birleşince ve özellikle de erasmus bürosunda görev alabilirsen, gelen yabancı öğrencilerin sorumluluğunu üzerine alabilirsen ki bunu senin talep etmen lazım, o zaman işte hem öğrenciliğin çok yönlü geçer hem de sosyal anlamda kendini epeyce geliştirmiş bir mühendis adayı olabilirsin. Üniversite öğrenciliğini öğrenmenin yanında sosyal anlamda gelişim için kullanmalısın ve bu anlamda sosyal faaliyetlere önem veren bir üniversite tercihi yapman da doğru olacaktır. Başarılar dilerim.

 34. Rıdvan dedi ki:

  Abi ben lise ikide elektrik-elektronik okuyorum sizce ne yapmalıyım mekatronik mühendisi olmak için hangi yolları izlemeliyim bide bu işin zorluklarını söylermisiniz

  1. Öncelikle bunları bilmen lazım, tekrar bilgi olarak söylüyorum, imza yetkisi yok henüz, devlette her atama döneminde 3 kişi atanabiliyor, özel sektör henüz tam olarak kıymetini anlamış değil, mekatronik mühendisi arayan ilanlar hala az ve direktman sadece mekatronik mühendisi arayan ilan sayısı sıfır denilebilir. Öncelikle bunlara hazırlıklı olarak seçmelisin, buradaki sorulara verdiğidim cevaplarımı oku, benim burası için yazdığım makaleler var onları oku, aslında aradığın soruların cevabı oralarda yatıyor. Bir öğrenci okulda kendini ne kadar çok geliştirirse geliştirsin illaki başlangıç noktası iyi olmayacaktır bazı istisna kişiler dışında. Çok kötü bir noktadan başlayabilirsin, dert etmemelisin, herkesin bir yerde torpili olmayabiliyor, çok ekstrem eğitimler alamayabiliyor, yabancı dili anadil seviyesinde olamayabiliyor, herkesin şartları bir değil, aslında öyle olmaması da bir şans çünkü dişinle tırnağınla alın terinle bir yerlere gelmenin verdiği zevki ve haklı gururu yaşadığın başka hiçbir şey de yaşayamazsın, geldiğin noktayı da hazmedersin, çiğ davranışlar içinde de bulunmazsın gibi gibi. Eğer meslek değerlenecek diye seçeceksen hiç seçme, değerlenecek olan sen olacaksın çünkü ve bu da sana bağlı.

 35. Caner dedi ki:

  Merhaba yorumları okuduktan sonra benimde yazasım geldi bende lys de ilk 80.000 in içinde olacağım gibi( en kötü) Eskişehir Osmangazi üniversitesinde makina yada elektrik elektronik mühendisliği yazıp (ama büyük ihtimal makine yazarım çünkü ilgim daha çok mekanik yönde) ondan sonra yüksek lisans olarak mekatronik okusam İngilizcem zaten iyi yinede yurt dışında İngilizce eğitimimi tam şekilde tamamladıktan sonra iş bulma konusunda sıkıntı çeker miyim ? Yoksa hiç mekatroniğe karışmadan yüksek lisansımıda mı makine üzerine yapmalıyım? Şimdiden cevabınız için teşekkür ederim.

  1. Yani iş bulma konusunda sıkıntı çeker misin… Bilmem? Sence çeker misin? Bunun cevabını ben bilmiyorum, belki şu an sende bilmiyorsun, mezun olduğunda Türkiye’deki ekonomik şartlar ne olacak, konjonktür nasıl olacak mesela bilmiyorum, bilemeyiz. Sadece şunu biliyorum mezun olduğun dalda yükseklisans yapma, zaman kaybı olur. Mekatronik üzerine yapmanı elbette tavsiye edebilirim bakış açın gelişir, illa mekatronik olması da gerekmiyor istersen endüstride de yapabilirsin, bu piyasada biraz da ne yapmak istediğine bağlı. Ha bir de şunu söyleyeyim sektörde gerçekten ne yapmak istediğine hemen karar veremeyebilirsin buna da hazırlıklı ol 3. işinde falan belki hah tamam ben işte bunu yapmak istiyorum bu benim için daha doğru diyebilirsin belki de, bunu seni tanımayan biri olarak söylüyorum ama insanlar genelde böyle. Başarılar.

 36. Ayberk dedi ki:

  Merhaba, Meslek lisesinde Konfeksiyon Makinaları bakım onarım bölümünde okudum bu bölümün ilk mezun sınıfını birinci olarak bu sene bitirdim. Uzun dönem stajımı HugoBoss gibi tekstil sektöründe lider bir firmanın elektronik atölyesinde yaptım. Okulda bu makinaların mekanik aksamlarıyla ilgili yeterli bilgi sahibi olduğumu, stajdada elektronik aksamlarıyla ilgili birşeyler öğrendiğimi düşünüyorum. Sınavsız geçiş hakkımı kullanarak 2 yıllık mekatronik bölümüne geçmeyi, ondan sonra ise DGS ile mekatronik mühendisliğine uzatmayı düşünüyorum. Stajımda gördüğüm kadarıyla tekstil sektörüde gelecekte Mekatronik ile çakışacak dikiş makinaları git gide geliştiriliyor. Sizce izlediğim yol doğru mudur, tavsiyeleriniz nelerdir?

  1. Tekstil sektöründe mekatroniğin geçmişi tahmin ettiğinden de öncesine dayanıyor kardeşim neredeyse 15 senedir akıllı ürünler, makinalar var örnek vermek gerekirse dijital tekstil baskı makinaları, bu makinalar plc, pnömatik, elektronik ve yazılımsal unsurları yoğunlukla içermekte. Benim de ilk işim bu sektörde olduğu için yakından biliyorum.

 37. Miray dedi ki:

  Merhabalar
  Şu an fen bilgisi öğretmenliği okuyorum
  Mekatroniğe geçiş yapmak istiyorum Karabük üniversitesine gerçekten bölümü okumak istiyorum
  Yabancı dil %100 biliyorum
  Tercih etmeli miyim

  1. Miray eğer gerçekten istiyorsan durma, çünkü bu mesleği gerçekten sevenler yapmalıdır. Başarılı olacaksın eminim buna.

 38. İbrahim dedi ki:

  Öncelikle merhaba. Ben otomotiv mühendisliği istiyorum fakat is bulup bulamama konusunda tereddütlerim ar iş olanakları nasıldır bilenler yazıversin.

  1. otomotiv mühendisliği okuman seni otomotiv sektörüne mahkum edebilir, pek tavsiye etmiyorum, eğer tercihin otomotiv sektörü olacaksa bir makine, mekatronik, endüstri bitirip üzerine otomotiv mühendisliği y.lisansı yapman daha akıllıca olacaktır.

 39. cansu dedi ki:

  Merhaba ben tercih yapicam önümüzdeki günlerde mekatronik mühendisligi düşünüyorum ama şöyle bi durum varki ben üniversiteden sonra kendimi geliştirdikce dil öğrendikce yüksek lisans yaptikca vs meslegimde yükselebilir miyim yoksa calisma pozisyonum maasim uc aşağı bes yukarı ayni mi olur ?

  1. yani pozisyonunda daha çabuk ilerleme olur y.lisans ve diğerleriyle, pozisyonda yükselme = maaşta yükselmedir. devlette olsa değişmez maaşın ama özel sektörde değişiyor durumlar.

 40. Tugay dedi ki:

  Ya kusura bakmayın zamanınızı çalacağım ama benim küçüklüğümden beri mekaniğe çok ilgim var sürekli teknolojiyi takip eder bilgisayarla çok haşır neşirim.Teknolojiyi çok seviyorum ve Mekatronik mühendisliği hep hayalim.Malesef ki puanım çok yüksek değil Sakarya Üniversitesi veya çevresinde bir üniversiteye girebilirim.Yabancı dilim sadece lisede eğitim görmeme rağmen iyi geliştirebilirim.Sizce nasıl bir yön izlemem lazım yardımcı olursaniz çok sevinirim.

  1. Teknoloji fakültelerinden mümkün olduğunca uzak dur derim ancak sakarya’yı yazdıysan da çap yapmaya bak demek istiyorum. elektronik ya da makine de çap yapabilirsin. teknoloji fakültesi mezunları piyasanın bakış açısından 1-0 yenik atılıyorlar profesyonel yaşama. Onun için yabancı dil kas, akıcı konuşabilecek kıvama getir kendini ve eğitimlerle donatabildiğin kadar donat.

 41. Furkan dedi ki:

  hocam merhabalar yıldız mekatronik nasıldır puanım elektronik haberleşmeyede yetiyor ancak bu bölümde dikkatimi çekti buradan mezun olursam iş imkanım ne olur. Hep bilgisayar istedim ama bu aralıkta marmara o da teknik değil sizce ne yapmalıyım

  1. yorumları oku kendin karar ver ama unutma 2010 yılından beri işe yerleşme konusu mühendisler bazında büyük sorun haline geldi, uluslararası iş yasasıyla daha büyük çıkmazlara doğru sürüklenmekteyiz. Allah yar ve yardımcımız olsun.

 42. Tayfub dedi ki:

  Öncelikle cok faydali bilgiler edindim teşekkür edrim yaklaşık bir hafta sonra tercih yapicam kocaeli mekatronik tutuyor makinelere ,matematige ve fizige ilgim oldukça fazla ama icimde hep bir makine okuma isteği var ikisi arasında kararsiz kalıyorum ayrica mekatronik ders çeşitlili fazla olduğu icin daha zor gibi geldi o yuzden mekatronike gidip yüksek lisansimi makineden yapsam faydali olurmu cevabınızi bekliyorum simdiden Teşekkürler

  1. Faydalı olur tabii ki aynı zamanda tam tersini de yapabilirsin o da çok faydalı olur. çap da yapabilirsin ballı kaymak olur.

 43. RUVEYDA dedi ki:

  Merhaba.Okuduğum bi kaç yorumda yabancı dilin olmadı gerektiğinden bahsediliyor.Bana şuan Yıldız Teknik Üniversitesinde türkçe olarak Mekatronik geliyor.Sizce bunun ne gibi dezavantajları olur?

  1. Dezavantajları yabancı dil bilmiyorsan kurs için ya da okul sonrası yurt dışında kurs için bir kenara para ayırmak zorunda olman olur. Ha bir de uluslararası bir şirkette çalışırken adaptasyon sıkıntısı çekersin bir süre sonra çalışa çalışa alışırsın, %100 yabancı dilde eğitimin avantajı hiçbir bağımsız sınavla ölçülemez, ne TOEFL ile ne TOEIC ile ne de başkasıyla.

 44. Ece dedi ki:

  Merhaba.
  Ben bu sene mezun oldum ve Mekatronik bölümünü yazmayı düşünüyorum, eğitim dili İngilizce. Dili seviyorum ve İngilizcem şu an bile fena değil diyebilirim, yeni diller öğrenmeye ise can atıyorum. İngilizcem iyi olsa da hazırlık okuyup o sene içinde de bir yandan 2. bir dil öğrenme düşüncesindeyim. Ama beni korkutan 2 şey var. 1,2 de sormak istediklerim. Yardımcı olursanız sevinirim.
  Öncelikle meslekler bayan erkek diye ayrılmaz ama her mesleğin kendine göre de bir zorluğu var. Bir bayana uygun olduğunu düşünüyor musunuz? Yani makine de bayan erkek diye ayrılmıyor ama bir sınıfında 2 kız 50 erkek var diyorlar misal.
  Bir diğer sorum bölümün elektrik elektronik ağırlıklı kısmı hakkında. Fizik ve mekanikle aram iyidir, ama lisede elektrikle pek yıldızlarımız barışmadı. Çok zorlanır mıyım? Dersler biraz gözümü korkuttu açıkçası.
  Mutlaka yüksek lisans vs yaparak eğitime devam etmek niyetindeyim. Yurtdışında çalışma olanakları ya da lisans doktora olanakları hakkında bi bilginiz var mıdır?
  Bir de fikrinizi almadan edemeyeceğim. Bölüm ve yaptıkları ilgimi çekse de, bir fabrikada çalışma fikri çok hoşuma gitmiyor, nedendir bilmem. Sizce seçmem hata mı olur? Nasıl bir çalışma ortamı vardır?
  Teşekkürler.

 45. Eliff dedi ki:

  Merhabalar ben birkaç gün sonra üniversite tercihleri yapacam mekatronik mühendisliği yada anestezilik arasında kaldım sizce hangisi mantıklı? ??

 46. Mücahit dedi ki:

  Merhaba, bütün yazılan yorumları okudum ve sizin verdiğiniz cevaplar bana yeni düşünceler kazandırdı. Ben bu sene 11.sınıfa başlayacağım. Hedefimde mekatronik mühendisliği robotik bölümüne ilgim var. Üniversiteyi inşallah YTÜ de okumayı ve mezun olduktan sonrada 3 dil öğrenmeyi hedefliyorum. Yukarıda da yorumlarda Fatih Erik’in hedefinden gitmek mantıklı geldi. Ben bu sayfadaki yorumları okumadan önce çok fazla bir şey bilmediğimin fark ettim yani çift anadal konusunda ve yüksek lısansı mekatronik mühendisliği değilde başka daldanda (yazılım gibi) yapılabilindiğini öğrendim.
  Ben küçüklüğümden beri makine olsun elektrik-elektronik olsun yazılım (gerçi bu sene başladı yazılım 🙂 ) olsun sürekli uğraşmak istiyordum ve uğraşıyorumda (yazılım hariç 🙂 ) Evde bozuk olan bir şeylerin içini açıp mesela uzaktan kumandalı arabanın içini açıp lambalarını, motorlarını, kablolarını alırdım ve bunlarıda kenara koyar saklardım 🙂 .Çok hoşuma gidiyor böyle şeylerle uğraşmak. Şuanda çok küçük bir odada kendime bir atölye açtım 🙂 . İnternetten videolar izleyerek icatlar yapmaya çalışıyorum. Veya kendi ihtiyacım olan bir şeyi yapmak istiyorum ama nasıl yapabileceğim konusunda hiçbir fikrim olmadığı içinde yapamıyorum 🙂 . Ben bu yüzden en uygun mesleğin mekatronik mühendisğili olduğunu düşünüyorum. Ama bu meslektede bir tek robotik alanı ilgimi çekiyor çünkü az öncede bahsettiğim gibi ben bu 3 dalı (makine-elektronik-yazılım) işleriyle aynı anda uğraşmak istiyorum. Mekatronikte de yanılmıyorsam bir tek robotik alanda bu üç dal geçerli, robotları seviyorum ama aşırı derecede sever bir yanımda yok. Yani bu yüzden çok karasızım mekatronik okuyup okumama konusunda. Başkada bir meslek yok diye biiliyorum bu üç dalı (makine-elektronik-yazılım) içeren. Meslek seçimi konusunda büyük bir boşluktayım şuanda. Diyelim ki mekatronik mühendisi oldum boş zamanlarımda da icatlar yapmak istiyorum (tabi bu düşüncem mesleğimi elime alınca değişir mi bilemiyorum). Okul hayatım boyunca öğrendiğim bilgiler yeterli olur mu bu üç dalda edindiğim bilgilerle kendi icadımı yapmam ? Uzun bir yazı yazdım kusura bakmayın ama aklımda bir çok soru işareti var ve etrafımda da yardım edebilecek kimse yok bu konuda. Akrabalarımdan makine mühendisi olanlar var ama onlara bu konu hakkında soru sorduğumda da net bir cevap alamıyorum. Bu yüzden sizin yardımınıza ihtiyacım var. Bu meslek seçimi konusunda içimdeki boşluktan kurtulmak istiyorum.

  1. Sana tek bir şey diyeceğim; sen planlar yaparken Tanrı köşesinde kahkaha atarak güler. Umarım tercih zamanı geldiğinde de aynı hislerde olursun kardeşim. Başarılar.

 47. mahmut dedi ki:

  aklınız varsa bu bölümden uzak durun bitirmiş ve 2 yıldır işsiz biri olarak diyorum. gidin makine,elektrik gibi imza yetkisi kullanabileceğiniz mühendislikler okuyun ama tavsiyem tabiki sağlık sektörü…

  1. Askerlik vb. sıkıntılar yoksa ve 2 yıldır işsizsen gerçekten bazı şeyleri yanlış yapmışsın ve hala da yapıyorsun demektir arkadaşım. Bak sana bir örnek vereyim kendimden, beni askere almadılar kilo-boy uyumsuzluğundan dolayı ve 3 kere yani 3 yıl muayeneye girdim ancak o zaman muafiyet verdiler, yani askerlikle ilişiğim kesildi. Bu süre zarfından birçok kapı askerlik engeli yüzünden yüzüme kapandı, mezun olduktan sonra 1.5 senenin sonunda bak aşağıda Nihat Lafçı abimiz var onun yaptığı işe girdim, teknik servis sorumlusu olarak, makina kurdum, elektroniğini, yazılımını, mekaniğini kurdum, bakımlarını öğrendim yaptım, ama bunları hep İtalyanlardan öğrenerek yaptım, bahsettiğim sene 2012. İşe girdikten sonra ilk 5 -6’ıncı ayımda korna fabrikasından çağırdılar, otomotiv fabrikası, bakım mühendisi olarak, dediler senin bu işi yapacağına canı yürekten inanıyoruz, sen aslansın kaplansın vs., dedim bir ay sonra muayenem var muaf olacağım askerlikten, tamam hallet hemen gel başla dediler, ama körolası devlet muayene tarihini 6 ay sonrasına çekti ve o iş yattı. tam 1 sene o görüşmenin üzerinden geçti çalıştığım yeri bıraktım ve otomotiv sektörüne geçtim. en uzun işsizliğim 7 ay sürdü şimdiye kadar. istihdam dönemlerinde hep iş bulabildim bir şekilde. ve şu an tanıdığım girebileceğim işler hala mevcut. Diyeceğim o ki hep usanmadan diyeceğim bunu, eğer sen kendini biraz donattıysan yabancı dilin vs varsa, askerlik şu bu engelin yoksa iş bulursun. 2 seneni boşa geçirmişsin, geçmiş olsun kardeşim.

 48. Melis dedi ki:

  Ben bursa teknik üniversitesinde mekatronik okuyup çap ilede metalürji okumak istiyorum yüksek lisansı da itü de yapmak istiyorum doğru yolda mıyım ve iș bulma imkanım nedir

 49. Melis dedi ki:

  Ben bursa teknik universitesinde mekatronik ve çaplada elektrik elektronik müh.okuyup yüksek lisansi itüde yapmak istiyorum sizce dogru yolda miyim ve is bulma imkanim nedir yardimci olur musunuz

 50. Melis dedi ki:

  Acil cevap verir misiniz tercihler 3 une kadar

  1. Eğer siteyi takip edebilseydiniz, tercihlerden birkaç gün önce e-mail adresimi verdiğimi görürdünüz, keşke ulaşsaydınız. Her neyse umarım buradaki yorumları okuyarak doğru bir tercihte bulunmuşsunuzdur, başarılar dilerim Melis.

 51. arkadaşlar yoğunluktan dolayı yorumlarınız yayınlanamıyor ve dolayısıyla ben de cevap veremiyorum, ulaşamıyorum sizlere. bana utkaynesim@gmail.com adresinden ulaşırsanız daha çabuk cevap alabilirsiniz bu dönemde. dileyen kişilere daha hızlı iletişim için cep telefon numaramı da verebilirim eğer yazarsanız.

 52. Nihat LAFÇI dedi ki:

  İKİ AD MEKATRONİK MEZUNU ELEMAN İHTİYACIMIZ VAR BİR JAPON TEKSTİL MAKİNALARI MONTAJ START ÜRETİM KONUSUNDA YETİŞTİRİLMEK ÜZERE İLGİLENENLER e mail ADRESİMDEN BANA ULAŞABİLİR

  1. e-mail adresinizi verirseniz arkadaşlar size ulaşsınlar.

 53. eda dedi ki:

  Merhaba. Bu sene tercih yapacağım aklıma takılan bir soruyu sormak istiyorum. Mekatronik mühendisi olmak istiyorum ve tercihlerimden ilkini Bahçeşehir Üniversitesinden yana kullanacağım. Eğer gelmezse İstanbul Ticaret Üniversitesini düşünüyorum. Yıldız Teknik Üniversitesine puanım yetmiyor.Sizce bu iki okuldan birinden aldığım eğitim yeterli olur mu?

  1. İstanbul Ticaret Üniversitesi’nin eğitimini bilemiyorum ancak Mühendislik Fakültesi olması lazım, eğer yeni açıldıysa yani hiç mezun vermediyse henüz tercih etmemeni tavsiye ederim bölüm imkanları açısından, en azından ilk dört sene sonucu hem imkanlar gelişir hem de önceki sınavlara vs. ye ulaşabilirsin. Bahçeşehir için olumsuz bir şey söyleyemem, iyi bir tercih olur.

 54. Zeynep dedi ki:

  Merhaba ,
  Mekatronik Mühendisliği 4. sınıfa geçmiş bir öğrenciyim. Ama mezuniyet yaklaştıkça kaygılarım çok arttı. Ortalamam iç açıcı olmasa da temel eğitimimi bir şekilde aldım. Yani 2-3 boyutlu çizim programları, yazılım programları, ya da pic için mplab vs. bunları üstünde geliştirirsem gerçek bi yol kat edeceğimi düşünüyorum ama dersleri verdikten sonra üstüne pek bişe eklemedim. Bu arada bayanım ve memnunum mekatronik müh seçtiğimden. Bizim okul daha çok elektronk ve yazılım üzerine derslere ağırlık verdi. Bir makine mühendisi gibi görmedik mesela makine derslerini.
  İşe yaramak ve maaş konusunda sizce yeteli bir mezun olur muyum ? Bu okul yoğunluğunda ne gibi yerlerde çalışabilirim.

  1. en az bir yabancı dili çok iyi bilmediğin sürece sıradan kurumlarda ve/veya sıradan pozisyonlarda çalışmak durumunda kalacaksın. iyi paralar kazanmanın, tatminkar bir iş bulmanın yolu yabancı dil bilmekten ve iyi bilmekten geçiyor. ve su halinle mezun oldun diyelim ne tasarım, ne yazılım yapabilirsin ikisi icin de cok hevesli ve cok merakli olmak gerekir ve anladigim kadariyla oyle pek bir merakin yok derslerde kaldigina gore bu konular… ancak piyasa mekatronikciler icin tasarim ve yazilimdan ibaret degil hatta bunlar disinda yetenekler isteyen ilanlar daha cok. anladigim kadariyla cok zevk alarak okuyamamissin seni anliyorum turkiyedeki egitimin kalitesizligi ogrencilerin motivasyonunu dusuruyor.

 55. Mücahit Yıldız dedi ki:

  Merhaba, bütün yazılan yorumları okudum ve sizin verdiğiniz cevaplar bana yeni düşünceler kazandırdı. Ben bu sene 11.sınıfa başlayacağım. Hedefimde mekatronik mühendisliği robotik bölümüne ilgim var. Üniversiteyi inşallah YTÜ de okumayı ve mezun olduktan sonrada 3 dil öğrenmeyi hedefliyorum. Yukarıda da yorumlarda Fatih Erik’in hedefinden gitmek mantıklı geldi. Ben bu sayfadaki yorumları okumadan önce çok fazla bir şey bilmediğimin fark ettim yani çift anadal konusunda ve yüksek lisansı mekatronik mühendisliği değilde başka daldanda (yazılım gibi) yapılabilindiğini öğrendim.
  Ben küçüklüğümden beri makine olsun elektrik-elektronik olsun yazılım (gerçi bu sene başladı yazılım 🙂 ) olsun sürekli uğraşmak istiyordum ve uğraşıyorumda (yazılım hariç 🙂 ) Evde bozuk olan bir şeylerin içini açıp mesela uzaktan kumandalı arabanın içini açıp lambalarını, motorlarını, kablolarını alırdım ve bunlarıda kenara koyar saklardım 🙂 .Çok hoşuma gidiyor böyle şeylerle uğraşmak. Şuanda çok küçük bir odada kendime bir atölye açtım 🙂 . İnternetten videolar izleyerek icatlar yapmaya çalışıyorum. Veya kendi ihtiyacım olan bir şeyi yapmak istiyorum ama nasıl yapabileceğim konusunda hiçbir fikrim olmadığı içinde yapamıyorum 🙂 . Ben bu yüzden en uygun mesleğin mekatronik mühendisğili olduğunu düşünüyorum. Ama bu meslektede bir tek robotik alanı ilgimi çekiyor çünkü az öncede bahsettiğim gibi ben bu 3 dalı (makine-elektronik-yazılım) işleriyle aynı anda uğraşmak istiyorum. Mekatronikte de yanılmıyorsam bir tek robotik alanda bu üç dal geçerli, robotları seviyorum ama aşırı derecede sever bir yanımda yok. Yani bu yüzden çok karasızım mekatronik okuyup okumama konusunda. Başkada bir meslek yok diye biiliyorum bu üç dalı (makine-elektronik-yazılım) içeren. Meslek seçimi konusunda büyük bir boşluktayım şuanda. Diyelim ki mekatronik mühendisi oldum boş zamanlarımda da icatlar yapmak istiyorum (tabi bu düşüncem mesleğimi elime alınca değişir mi bilemiyorum). Okul hayatım boyunca öğrendiğim bilgiler yeterli olur mu bu üç dalda edindiğim bilgilerle kendi icadımı yapmam ? Uzun bir yazı yazdım kusura bakmayın ama aklımda bir çok soru işareti var ve etrafımda da yardım edebilecek kimse yok bu konuda. Akrabalarımdan makine mühendisi olanlar var ama onlara bu konu hakkında soru sorduğumda da net bir cevap alamıyorum. Bu yüzden sizin yardımınıza ihtiyacım var. Bu meslek seçimi konusunda içimdeki boşluktan kurtulmak istiyorum.

  1. Kendi icadını yapmak isteğin güzel umarım bu hevesini hiç yitirmezsin ancak mekatronik felsefede öğreti olarak bir şey icat etmek yerine varolan bir sistemi geliştirme vardır ve formasyon bunun üzerine kurgulanmıştır, kısacası sana araştırmayı ve araştırdıklarınla geliştirmeyi öğretir. Bu yüzdendir ki ar-ge ve ür-ge kısımlarına mekatronik mühendisleri istihdam edilir. İcat etmek kısmına gelince elbette önünde iki yol vardır, ya akademik kariyer yolunu tercih edebilirsin ve bu şekilde dünya üzerinde varolmayan sistemler icat edebilirsin ya da tubitak vs gibi özel çalışmalar yapan kurumlarda ya da akademik topluluklarda kendini geliştirebilirsin ve yeni icatlar ortaya koyabilirsin. İcat süreci uzun ve olağandışı bir yolculuk, bilim adamı olmak kolay değil, umarım hakkını vererek modern ve çağdaş bilim dünyasında kendi yerini bulursun kardeşim.

 56. Buğrahan dedi ki:

  Öncelikle sizlere abilerim demek istiyorum çünkü 15 yaşındayım ve liseye yeni geçtim Allah izin veririse 1 ay sonra okul açılcak neyse ben daha lisedeyken gelecek planlarımı kurmaya başlamak istiyorum zaten ailemde öyle istiyor mekatronik mühendisliğini hastane başhekimi söyledi ben de araştırdım ve hoşuma gitti açıkcası ama başka mesleklerde düşünüyorum ben detayları bulmayı seven,yazılımlara merakı olan ve mühendis olmayı istiyorum sizce mekatronik mühendisliği iyi midir yoksa uçak mühendisliği veya bilgisayar mühendisliği daha mı iyi gelecek vaadeden meslek olarak sormak istiyorum biliyorum çok uzun yazı yazdım ama hangisi daha çok gelecek vaadediyo iş imkanları maddi imkan olsun hangisi daha avantajlı şimdiden okuduğunuz için teşekkürler en kısa sürede cevap bekliyorum

  1. Türkiye’de şu an en çok kar getiren dal yazılım ve mekatronik mühendisliği formasyonu sürecinde yazılım formasyonu da alabiliyorsun. Mekatronik mühendisliği öyle bir dal ki yükseklisans anlamında uzmanlığını yazılımda, elektronikte ya da mekanikte yapabiliyorsun, mekatronik mühendisliği formasyonu sana böyle bir özgürlük sunuyor, vaadetmiyor veriyor. Birçok imkanın var mekatronik mühendisliği okurken çift anadal programı aracılığıyla bilgisayar ya da yazılım mühendisliği de aynı anda okuyabilirsin, yazılım mühendisliği üzerine yükseklisans yapabilirsin ya da bitirdikten sonra kariyerine bir yazılım firmasında yetiştirilmek üzere başlayabilirsin. Tercih senin.

 57. E.s dedi ki:

  Merhabalar utkay nesim bey.Ben karabuk teknoloji fakultesi mekatronik muhendisligi kazandim.Kotu mu oldu?Yani yorumlarda teknoloji fakultelerini onermemissiniz de .

 58. E.s dedi ki:

  Ya bi moralim bozuldu sanki halbuki sevinmistim kazandigima.😣Ve sey demissiniz sanirim makine veya elektrik okuyup yuksek lisansinizi mekatronik uzerine yapin.Ya bolumumu mu degistirsem yani gecis yapiliyor sanirim muhendislikler arasi.Ya da çap dediginiz seyden mi yapsam??

  1. Şimdi ben onu şunun için söyledim ben mekatronik mühendisliğinin ilk mezunlarındanım ve mekatronik mühendisliği türkiyede ilk mezununu verdiğinden bu yana 15-20 tane üniversite açıldı ve 10 senelik süreçte mekatronik mühendislerinin rekabet şansı 30 kat azaldı, bir de mekatronikçileri elektronik ve makina mezunlarıyla aynı kefeye koyup ilan verenleri düşünürsek bu şans katlanarak daha da azalıyor, bir de imza yetkimiz olmadığını düşünün durum daha vahimleşiyor. Ama siz kendinize güveniyorsanız, yabancı diliniz ya da dilleriniz varsa ve iyiyse, hasbelkader bir süre bir yerde başladıysanız biraz deneyim sahibi olduysanız ve önünüzde askerlik şu bu gibi engeller yoksa boşta kalmıyorsunuz kardeşim. Teknoloji fakültesinde verilen eğitimi ben beğenmiyorum açıkçası ancak karabükte yapılan sınavların kolay olmasından dolayı iyi bir çalışmayla rahatlıkla çap yapabilirsin, kalbini karartma bu konuda ben teknoloji fakültesindekileri avantajlı görüyorum bu rahatlıktan dolayı. Mühendis olmak şu an Türkiye’de zaten dezavantajlı bir durum, rakip çok, istihdam yok her sene açılan fabrika, firma sayısı mezunlara yetişmiyor, deneyimi olmayan, yabancı dili olmayan mühendislerin çoğu boşta geziyor, sen bu ülkede kendini ne kadar yetiştirirsen yetiştir istersen birincilikle bitir okulunu yabancı dilin yoksa sen de yoksun demektir. Bir tane biliyorsan hazır vaktin varken ikincisini öğren, konuşabilecek düzeye gel ama öyle grameri öğrendim demekle de olmuyor. Yani mühendis olmak zeka işi, bir şeyi kendi kendine öğrenebilme işi, zeka olduktan sonra, öğrenmeye aç olduktan sonra bütün kapılar eninde sonunda önünde açılacaktır, öyle bir ışık görmüyorsan kendinde başka bir mesleğe yönel yol yakınken.

   1. E.s dedi ki:

    Cevap yazdiginiz icin oncelikle cok tesekkurlerimi sunarim Utkay Nesum Bey.Bayanim yani askerlik engelim yok.Dil ogrenmeyi kafama taktim zaten ve dediginiz gibi sinavlar kolaysa dil ogrenmem icin cok buyuk bi avantaj olacak.Ve yurt disina cikmayi dusunuyorum aslinda.Ne kadar dogru bi karar sizce?Dilimi ve kendimi gelistirip yurt disinda daha iyi is imkani bulabilecegimi ve daha iyi gelisecegimi dusunuyorum.Aslinda okuyacagim muhendisligin bir suru iş alani var ve bence dogru seyler yapip dogru yolda ilerledigim surece önümün açik olacagini ve bilgime bilgi katacagimi dusunuyorum.Tekrar tesekkur ederim.

    1. Yurtdışına çıkma imkanın varsa, yükseklisans programına yazıl ve çık, şiddetle tavsiye ederim. Ekonomik yükü karşılanabiliyorsa yurtdışı harika bir tercih. biraz deneyimi olan bir bakım mühendisi bile amerikada aylık 65.000 $’a çalışıyor. Yurtdışında kendini yetiştirmiş bir mühendis için cennet bir yaşam.

     1. E.s dedi ki:

      Tekrar teşekkür hocam.Yurt dışına çıkmaya calisicam.Peki şu bahsettiğiniz çap denen şey yani aynı anda başka bi bölümün de derslerini almak.Mekatronik okurken elektrik elektronik dersleri mi ,makine veya yazılım ,bilgisayar dersleri mi almak daha mantıklı?Bu arada çok pardon isminizi yanlış yazmıştım

     2. Elektrik-elektronik’te çap yapman daha mantıklı olacaktır.

 59. Mahmut dedi ki:

  Bursa teknik universitesinde mekatronik muhendisligini kazandim hocam. Bu universitenin yeni olmasi buradan mezun oldugumda is bulma ihtimalimi azaltir mi ama sonucta turkiyenin 5.teknik universitesi bir de teknoloji fakultesine sicak bakmamissiniz bunun hakkindaki fikriniz doga bilimleri mimarlik ve muhendislik fakultesi icin de gecerli mi tesekkurler

  1. mühendislik, mimarlık mühendislik bunların hepsi fakülte olarak aynı ben sadece teknoloji fakültelerinin öğretim üyelerini beğenmiyorum o kadar, daha fazla da yorum yaparım bu konuda ancak pek gerekli değil şu saatten sonra. BTÜ yeni bir üniversite ve bölüm de yeni, cefasını sen çekeceksin sefasını senden sonraki öğrenciler sürecek ancak cefasını da çekmeye değer eğer zoru seviyorsan.

 60. Buğra dedi ki:

  Ben karabük Üniversitesinde mühendislik fakültesinde kazandım burayı çok önerdiler hem ar-ge hemde altyapı olarak iyi olduğunu biliyorum havacılık ve savunma sanayii ne çok merakım var. Sizce bu alanda staj yapabilmem kolay mı

  1. tolga dedi ki:

   Buğra selam, kbü nün bu alanda çok iyi bir anlaşması var, üni.yi ziyret eden Safranbolu lu NASA profesörümüz sayesinde NASA nın Beyond Low Earth Orbit projesi için gönüllü katılımcı ve stajyer kabulu mümkün olmaktadır. KBÜ de 2.sınıf yazı bu staja katıldım ve şuan NASA desteği ile aynı şehirdeki Uni of Oregon a burslu master kabulu aldım. Başarılar

  2. Staj yapman uygundur bu alanlarda öncelikle onu söyleyeyim. Kolaylığına gelince ya staj yapacağın yerde bir tanıdığın – akraban vs olacak ki sana staj kontenjanını kullandırsın ya da üniversite ve hocaların desteğiyle bir yerde staja başlayabilirsin.

 61. Nurullah dedi ki:

  Merhaba, ben Anadolu endütri meslek lisesinde makina bölümü cnc dalında okuyorum. 12. Sınıfta okuyorum. Üniversitede mekatronik okumaya merakim var. Teknik resim performansim cok yüksek. Makine bilgim var. Bilgisayara ilgim yüksek. Ve kafam çok karışık. Üniversitede ne okumam konusunda. Bana bi yardımcı olurmusunuz

 62. Murat Erdoğan dedi ki:

  Merhaba. Babam Beyoğlu’nda yıllarca sinema makineleri kurulum, tamir bakım servisiydi. Ara ara ona yardım ederdim. Bu iş sizi hem mekanik, hem elektrik, hem optik, biraz abartılı gelebilir ama; hem iç mekan estetiği, hem yalıtıma, ses sistemine hitab etmenizi vs. gerektien spesifik bir yere sürüklüyor. Ben de Şişli Endüstri Meslek Lisesi, Motor bölümü okuduktan sonra Selçuk Üniversitesi Devlet Konservatuarı Türk Klasik Müziği bölümünü dereceyle (1.) kazandım. Biraz iğreti durabilir. Eğitim ve mesleki anlamda fikir danışmak isteyen arkadaşların önceliğine saygı duyuyorum. Vaktinizi aldığım için şimdiden özür dilerim. Ama içimde uhte kaldı. Mekatroniğin adını bilmeden bu işe âşina olan biriyim. Bu ilgimi amatör de olsa hobi olarak sürdürmek istiyorum. Hedefim; eski kasa Ascona ya da Record tarzı otomobillerde direk şanzıman temaslı 20KW Servo motoru kontrol edebilmek. Aracın frenleme ve yönlendirme gibi asgari yeteneklerini tamamen bu elektrikli sistem dahilinde gerçekleştirmek. Sadece yönlendirilmeye ve yüreklendirilmeye ihtiyacım var. Ayrıca bu konuda tecrübe ve bilgilerini esirgemeyen herkese şarkı söyleyebilirim 🙂 Umarım bu alan(lar)da yönelim gösteren, ihtisas yapan tüm arkadaşlarım Türkiye’deki mevcut şartlara rağmen herbiri muvaffak olurlar. Çünkü teknolojide zihinsel ve devimsel olarak Türk enerjisine şiddetle ihtiyacımız var. Teşekkürler. garaduzen@hotmail.com

 63. hidayet mengül dedi ki:

  Nurullah kardeşim bende çevre mühendisliği yaz, ilgi alanlarının hepsi bu bölümde mevcut..doç.dr. hidayet mengül

 64. raif güngülder dedi ki:

  Sayın Murat Erdoğan, evvela algılamanız gereken mühendislik ilmi, bir şarkı türkü icra etmek değildir. Temel mühendislik olan makine mühendisliğinin bir alt kolu olan mekatroniğe daha ciddiyetle yaklaşmanızı tavsiye ederim. Raif Güngülder-İTÜ 1979 (mba)

 65. Berkay dedi ki:

  Mekatronik mühendisliğine maddi açıdan bakarsak bahćeşehir üniversitesinden mezun bir kişi minimum be maksimum nekadar maaş alır teşekkürler

 66. Onur dedi ki:

  Bizim okulumuzda otomasyon bölümü var özel mostem de

BİR YORUM YAZ