Meclis Başkanından Yerinde Bir Öneri

Meclis Başkanından Yerinde Bir Öneri

Meclis Başkanı İsmet Yılmaz, geçtiğimiz günlerde katılmış olduğu bir televizyon programında ilginç bir öneri sundu. 15 Ekim’de üç aylık maaş alacak milletvekillerinin bazılarının bundan rahatsız olduğunu belirtti. Çalışmadan maaş aldıkları gerekçesi ile “uygunsa iade edelim” ifadelerini kullandıklarını söyledi. TBMM Başkanı Yılmaz, 1 Kasımdan sonra milletvekili olamayan adaylar için aldıklarını üç aylık maaşları hayır kurumlarına bağışlamalarını önerdi. Ayrıca vekillerin trafikte işlemiş oldukları suçlarının cezalarının tahsil edilememesi gibi durumlara aydınlık getirdi.

VEKİLLERİN TRAFİK CEZALARI

Milletvekillere kesinle cezalarla ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu. Çıkan bir genel sebebiyle trafik cezaları vekilleri ve yargı çalışanlarını etkilenmektedir. Cezalara ait tutanaklar meclise gönderildiğini, buradan sonra Başkanlık Divanı kararın verdiğini söyledi. Yine benzer bir ayrıcalık hakimler için geçerli diyen Yılmaz şu ifadeleri kullandı :


“Milletvekilleriyle ilgili tutanak tutuluyor. Meclise gönderilmiş durumda. Yargıda da aynısı var; Yargıtay üyeleri, hakimler için var. Arkadaşlara şunu söyledim; ‘Yargıtay veya Danıştay’da yargı mensupları için ne yapılmışsa, biz de bunu yapalım.’ Başkanlık Divanı, bunlar hakkında karar alacak. Çok net söylüyoruz; kırmızı ışıkta herkes durur. Kanun budur. Orada ‘Milletvekilleri durmaz’ diye bir şey var mı? Hayır yok. Milletvekilleri de duracak. ‘Buraya park edilmez’ denildiğinde, tabii milletvekilli olunca, kamu binaları önünde ve otoparklarında gerekli yardımın gösterilmesi normaldir.” dedi.

HAYIR KURUMU DAHA İSABETLİ OLUR

1 Kasımda yapılacak olacak erken seçim nedeniyle, 15 Ekim maaş alacak vekillerin durumu hakkında konuşan Meclis Başkanı İsmet Yılmaz, vekilleri devam edecek kişilerin böyle bir şey yapmasına gerek yok. Fakat 1 Kasımdan sonra vekil olamayanlar için “Alsınlar bir hayır kurumuna bağışlasınlar, çok daha uygun olur” dedi. Zaten bu yönde bir teklifinin olduğunu belirten Yılmaz, hayır kurumu ile yerinde bir öneride bulundu.


Bir önceki yazımız olan Uzman Çavuş Maaşları 2017 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ